News

Powstanie instalacja do pozyskiwania energii ze ścieków

Monika Byś
2022-11-30
~2 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
instalacja do pozyskiwania energii ze ścieków

We Wrocławiu, już w 2024 r. powstanie systemowa pompa ciepła, dzięki której mieszkańcy zyskają energię pozyskaną ze ścieków. Koszt wybudowania tej nietypowej inwestycji szacuje się na 82 mln zł.

  • Instalacja we Wrocławiu powstanie na terenie przepompowni ścieków Port Południe i będzie największą systemową pompą ciepła w Polsce. Nowe źródło zasili miejską sieć ciepłowniczą i to pierwszy krok w kierunku zazieleniania ciepła dla miasta. 
  • Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych, a także deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia.
  • Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na marzec 2023 r. 

Jak mówi prezes Forum Polska Piotr Górnik, instalacja we Wrocławiu będzie największą systemową pompą ciepła w Polsce. Nowe źródło zasili miejską sieć ciepłowniczą i to pierwszy krok w kierunku zazieleniania ciepła dla miasta. Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych, a także deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia.

Instalacja do pozyskiwania energii ze ścieków

Instalacja, której uruchomienie zapowiedziano na 2024 r., będzie zasilana energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł. Uruchomienie pompy ciepła ma na celu zmniejszyć produkcję energii cieplnej z wykorzystaniem węgla o 364 tys. GJ rocznie.

powiedział Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia 

Projekt pompy ciepła we Wrocławiu to pierwsze odnawialne źródło w systemie ciepłowniczym dla miasta. Jesto również początek drogi do odejścia od węgla w wytwarzaniu ciepła dla wrocławian.

Z kolei prezes MPWiK we Wrocławiu Witold Ziomek zwrócił uwagę, że wykorzystanie ścieków nieoczyszczonych jako źródła ciepła to istotny element strategii MPWiK.

Dzięki wykorzystaniu pompy ciepła miasto przyczyni się do zmniejszenia zużycia paliw kopalnych, czyli klasycznego źródła energii do produkcji ciepła. To niezwykle istotne w czasach kryzysu energetycznego z jakim obecnie się mierzymy. Dodatkowo wtórne wykorzystanie ścieków bezpośrednio wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju oraz w Gospodarkę Obiegu Zamkniętego.

Instalacja do pozyskiwania energii ze ścieków powstanie na terenie przepompowni ścieków Port Południe. Z systemem ciepłowniczym Fortum zostanie połączona siecią o długości kilometra i średnicy pół metra. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na marzec 2023 r. Inwestycja o wartości 82 mln zł uzyskała dofinansowanie w formie dotacji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 w kwocie 18 mln zł oraz 3 mln zł ze środków budżetu państwa. Inwestycję zrealizuje firma Fortum Polska oraz MPWiK we Wrocławiu.

Podobne instalacje systemowych pomp ciepła działają w Norwegii w Oslo, w dzielnicy Skoyen, a także w Finlandii - w dzielnicy Suomenoja w Espoo.

Źródło: PAP

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.