News

Rząd odpowiada na pytania o dystrybucję węgla

Monika Byś
2022-11-10
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Rząd odpowiada na pytania o dystrybucję węgla

Rząd odpowiada na pytania o dystrybucję węgla. Obecnie na stronie rządowej gov.pl resort aktywów państwowych odpowiedział na 102 pytania i wątpliwości gmin w zakresie stosowania przepisów dotyczących sprzedaży węgla. Część z nich dotyczy zasad powierzania dystrybucji innym podmiotom.

  • Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało zestaw materiałów informacyjnych na temat procesu dystrybucji węgla przez samorządy. Aktualnie lista obejmuje już 102 wyjaśnienia i cały czas rośnie.
  • Zgodnie z przepisami węgiel w preferencyjnej cenie mogą kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. W tym celu trzeba złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. 

Pod koniec października Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało zestaw materiałów informacyjnych na temat procesu dystrybucji węgla przez samorządy. Wśród nich znalazło się wówczas ok. 50 odpowiedzi na najczęstsze pytania gmin w tym zakresie. Aktualnie lista obejmuje już 102 wyjaśnienia (aktualizacja na dzień 10.11.2022 r.) i cały czas rośnie.

Rząd odpowiada na pytania o dystrybucję węgla

Wśród ostatnio dodanych zagadnień znalazły się m.in.:

  • kwestie związane z powierzeniem przez gminę innym podmiotom zadania związanego ze sprzedażą węgla mieszkańcom;
  • wątpliwości dotyczące konieczności stosowania przetargów, a także zasad rozliczania z urzędem skarbowym podatku VAT;
  • kto w tej sytuacji powinien zamieścić informację w BIP o przystąpieniu do preferencyjnej sprzedaży węgla;
  • czy kwota 2 000 zł brutto za tonę uwzględnia również koszty transportu węgla;
  • pytanie: czy gmina może powierzyć spółce komunalnej podpisanie umowy z podmiotem wprowadzającym do obrotu paliwo stałe.

Odpowiedzi są dostępne pod adresem: https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/pytania-i-odpowiedzi-do-ustawy-o-zakupie-preferencyjnym-paliwa-stalego-dla-gospodarstw-domowych  

Zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, gminy, spółki gminne i związki gminne mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę, a następnie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

Gminy chcące kupować węgiel dla mieszkańców miały do 8 listopada ogłosić ten fakt w Biuletynie Informacji Publicznej. Musiały też wypełnić formularz na stronie cieplo.gov.pl.

Zgodnie z przepisami węgiel w preferencyjnej cenie mogą kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. W tym celu trzeba złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. Jeśli natomiast sprzedaż będzie prowadzić gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, węgiel będzie można kupić po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymało się dodatek węglowy.

Źródło: gov.pl, PAP

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.