News

W gminach ruszają zapisy na węgiel

Monika Byś
2022-10-24
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-12-14
Głosów: 17, średnia ocen: 5
zapisy na węgiel

Gminy zaczynają przygotowania do sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach. Już w ubiegłym tygodniu w gminach ruszyły zapisy na węgiel. 

  • Do dokonania zakupu preferencyjnego jest uprawniona osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego.
  • Sejm uchwalił tzw. ustawę węglową, w myśl której gminy będą mogły kupować węgiel po 1 500 zł za tonę i sprzedawać mieszkańcom po cenie nie wyższej niż 2000 zł za tonę. Różnica 500 zł na tonie ma pokryć koszty logistyczne. Ustawa ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu. 
  • Samorządy rozpoczynają już przygotowania do nowego zadania. Trwają zapisy na węgiel. 

W czwartek Sejm uchwalił tzw. ustawę węglową, w myśl której gminy będą mogły kupować węgiel po 1 500 zł za tonę i sprzedawać mieszkańcom po cenie nie wyższej niż 2000 zł za tonę. Różnica 500 zł na tonie ma pokryć koszty logistyczne. Ustawa ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu. Gminy będą miały wówczas trzy dni na poinformowanie mieszkańców, czy samorząd będzie sprzedawał węgiel. 

Nad przepisami pracuje teraz Senat, ale zainteresowane samorządy rozpoczynają już przygotowania do nowego zadania.

Ruszają zapisy na węgiel. Kto może kupić?

Do dokonania zakupu preferencyjnego jest uprawniona osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego. To taka osoba, której wypłacono lub przyznano dodatek węglowy lub która w CEEB wpisała źródło ciepła – węglowe.

Dla potrzeb ustawy przyjęto definicje gospodarstwa domowego jedno lub wieloosobowym, która obowiązuje w ustawie o dodatku węglowym.

Inicjatywę może przejąć również gmina sąsiednia

Jeśli w ciągu 3 dni roboczych od daty wejścia w życie ustawy dana gmina nie wyrazi chęci udziału w dystrybucji węgla, taką inicjatywę może zgłosić sąsiednia gmina oraz inny podmiot komercyjny, który ma zgodę na handel opałem. Samorząd ogłasza to w swoim biuletynie informacji publicznej, a także przekazuje taką informacje gminie. Wówczas wniosek o zakup preferencyjny powinieneś zgłosić do gminy, która zdecydowała się na dystrybucję.

Źródło: PAP

Planujesz zakup działki? Zdiagnozuj ją przed zakupem!

Skorzystaj z usługi Raport o terenie, dostępnej w portalu OnGeo.pl. Raport możesz wygenerować dla dowolnego miejsca (działki/terenu) w Polsce. Usługa dostępna jest on-line, dla każdego. Cena raportu wynosi od kilkunastu do kilkuset złotych - w zależności od wybranego zakresu raportu i powierzchni terenu. Raport zostanie przygotowany w kilka minut od zamówienia. 

Zobacz, jak wygląda raport dla przykładowej działki: ongeo.pl/raporty/przykladowy-raport.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.