News

Program "Węgiel Plus" - Rząd rozważa wypłaty po 1 tys. zł dla palących w piecu

Monika Byś
2022-07-14
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-12-14
Głosów: 46, średnia ocen: 5
Węgiel Plus

Rząd szykuje się na poważne turbulencje na rynku węgla. Oprócz ustawy wyznaczającej maksymalną cenę tony surowca rząd rozważa również dopłaty skierowane bezpośrednio do gospodarstw domowych. Wypłaty po około 1 tys. zł kosztowałyby budżet państwa niemal 10 mld zł. Media nazywają nowy program "Węgiel Plus". 

  • Na wejście w życie czeka już ustawa, która obniży cenę tony węgla do 996 zł 60 gr. Będzie to możliwe dzięki dopłatom dla sprzedawców.
  • Rząd szykuje dodatkowe dopłaty skierowane bezpośrednio do obywateli palących w piecu. Media donoszą, że chodzi o dopłaty w kwocie minimum 1 tys. zł. Dla budżetu byłoby to dodatkowe obciążenie na kwotę około 10 mld zł.

Kryzys energetyczny się pogłębia. Widać to m.in. w składach węgla, gdzie klienci indywidualni mają problemy z zakupem, a jeśli towar jest, to ceny są bardzo wysokie. Za tonę trzeba dać około 2-2,5 tys. zł.

Rząd zainterweniował i na wejście w życie czeka już ustawa, która obniży cenę tony węgla do 996 zł 60 gr. Będzie to możliwe dzięki dopłatom dla sprzedawców. Na tym jednak pomoc prawdopodobnie się nie skończy. Ponadto rząd szykuje dodatkowe dopłaty skierowane bezpośrednio do obywateli palących w piecu.

Media donoszą, że chodzi o dopłaty w kwocie minimum 1 tys. zł. Dla budżetu byłoby to dodatkowe obciążenie na kwotę około 10 mld zł. Oprócz tego szykują się też dopłaty do pelletu czy termomodernizacji domów. Wszystko to nieoficjalne informacje.

Eksperci pytani przez DGP nie przyjęli tego pomysłu z zachwytem. Wskazują, że takie dopłaty mogą przyczynić się do podwyższenia cen węgla.

"Węgiel Plus" - cena maksymalna węgla już ustalona

Warto wspomnieć, że kancelaria prezydenta poinformowała na początku tego tygodnia, że Andrzej Duda podpisał ustawę, która ustala maksymalną cenę tony węgla dla odbiorców indywidualnych, wspólnot, a także spółdzielni mieszkaniowych na poziomie 996 zł 60 gr.

Chodzi o ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw.

Cena maksymalna oznacza, że oferowany konsumentom węgiel może być też tańszy niż 996 zł 60 gr. Przepisy zakładają, że członkowie gospodarstwa domowego będą mogli kupić maksymalnie trzy tony węgla w tej cenie.

W trakcie prac nad projektem zwiększona została wysokość rekompensaty dla przedsiębiorców z kwoty nie wyższej niż 750 zł brutto do kwoty nie wyższej niż 1073 zł 13 gr brutto za jedną tonę paliwa stałego sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego.

Rekompensaty nie będą przysługiwać bezpośrednio kupującym, tylko przedsiębiorcom, którzy sprzedawać będą węgiel gospodarstwom domowym.

Źródło: Bussines Insider

Planujesz zakup działki? Zdiagnozuj ją przed zakupem!

Skorzystaj z usługi Raport o terenie, dostępnej w portalu OnGeo.pl. Raport możesz wygenerować dla dowolnego miejsca (działki/terenu) w Polsce. Usługa dostępna jest on-line, dla każdego. Cena raportu wynosi od kilkunastu do kilkuset złotych - w zależności od wybranego zakresu raportu i powierzchni terenu. Raport zostanie przygotowany w kilka minut od zamówienia. 

Zobacz, jak wygląda raport dla przykładowej działki: ongeo.pl/raporty/przykladowy-raport.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.