News

Cena węgla w czerwcu 2022 r. Czy dojdzie do obniżki cen węgla?

Monika Byś
2022-06-09
~4 min
Post zaktualizowany: 2022-12-13
Głosów: 48, średnia ocen: 4.9
Cena węgla

"Odradzam kupowanie teraz węgla zaraz przez politykę spółek Skarbu Państwa dojdzie do obniżenia ceny" - powiedział Piotr Mueller w "Rozmowie Piaseckiego" na antenie TVN24. Rzecznik rządu zapowiada, że cena węgla pójdzie w dół jeszcze w czerwcu br. 

  • Rzecznik rządu Piotr Mueller radzi: "mogę doradzić osobom, które chcą zaopatrzyć się na zimę, bo nie mówię o bieżących potrzebach, to żeby teraz, w tej chwili dokładnie, nie kupowały tego węgla
  • Mueller pytany o to, kiedy ceny węgla mogą spaść, odpowiedział: "to będzie jeszcze w tym miesiącu".
  • Popyt na węgiel jest olbrzymi - większy od dostępności węgla. Dotąd często zdarzało się, że strona e-sklepu była niedostępna lub węgla w danym momencie nie dało się kupić.

Cena węgla w czerwcu 2022 r. Dlaczego węgiel jest tak drogi?

Rozmowa rzecznika rządu Piotra Piotra Muellera odbyła się na antenie TVN24 w programie "Rozmowa Piaseckiego". Muellera zapytano dlaczego ceny są tak wysokie.

mówił Piotr Mueller

Są dwie rzeczy - przede wszystkim embargo na rosyjski węgiel. Wiadomo, że zaburzyło to trochę import węgla ilościowo. Druga rzecz, doszło do sytuacji na rynku, kiedy niestety emocje społeczne powodują, że wiele osób kupuje teraz węgiel, mimo że nie miało tego w zwyczaju dwa, czy trzy lata temu.

Dodał również, że lepiej odwlec jeszcze decyzję o zakupie węgla jeszcze co najmniej o miesiąc, ponieważ ceny mają zmaleć.

Piotr Mueller 

Mogę doradzić osobom, które chcą zaopatrzyć się na zimę, bo nie mówię o bieżących potrzebach, to żeby teraz, w tej chwili dokładnie, nie kupowały tego węgla. Zaraz przez politykę spółek Skarbu Państwa dojdzie do obniżenia ceny węgla, ponieważ chcemy bezpośrednio dystrybuować, pominąć pośredników. Pośrednicy dzisiaj robią na marżach po kilkaset złotych na tonę.

Skracamy łańcuchy dostaw węgla poprzez spółki Skarbu Państwa, on będzie wiele tańszy niż w tej chwili. Odradzam więc kupowanie teraz węgla.

Pytany o to, kiedy ceny węgla mogą spaść, odpowiedział: "to będzie jeszcze w tym miesiącu".

rzecznik rządu

To będzie stopniowo spadało (..), będziemy robić presję cenową na niższą cenę.

Ile kosztuje węgiel w czerwcu 2022?

"Przez embargo na rosyjski węgiel zapasy się strasznie skurczyły". Tak o kłopotach klientów w zakupie surowca na opał mówią przedstawiciele składów węgla. Na dodatek za to, co jest, trzeba zapłacić nawet dwa, trzy razy więcej niż rok wcześniej.

Rząd zapowiada, że ratunkiem jest import węgla z innych kierunków.

Jednocześnie Polska Grupa Górnicza za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedaje węgiel opałowy luzem z odbiorem własnym w kopalniach. Cena węgla wynosi nawet trzykrotnie niższej niż u pośredników (900-1000 złotych za tonę). Jednocześnie popyt jest olbrzymi - większy od dostępności węgla. Często zdarza się, że strona e-sklepu jest niedostępna lub węgla w danym momencie nie da się kupić.

Dla przykładu 31 maja ponad 103 tys. klientów próbowało w szczytowym momencie kupić węgiel w sklepie internetowym PGG. Skierowane do sprzedaży ok. 25 tys. ton tego surowca starczyło na ponad sześć godzin, a zakupu dokonało 5,8 tys. osób.

Rządowy pomysł na kłopoty na rynku

Minister klimatu Anna Moskwa zapowiedziała we wtorek, że strumień węgla zostanie przekierowany do Polskiej Grupy Górniczej. Skąd później trafi do polskich gospodarstw domowych. Jak dodała, trwają prace nad tym rozwiązaniem, które będzie "sukcesywnie lepsze z dnia na dzień i z tygodnia na tydzień".

Anna Moskwa, szefowa resortu klimatu

Polskie elektrociepłownie dzisiaj węgla nie potrzebują, rozumiemy zaś, że odbiorcy indywidualni, którzy na przykład ogrzewają wodę, węgla potrzebują już dzisiaj. Przekierujemy więc strumień węgla, a dodatkowo to, co będzie z importu w spółkach Skarbu Państwa, do Polskiej Grupy Górniczej. Wszystko, co mamy i co będzie dostępne, zostanie przekierowane do polskich gospodarstw. To pozwoli nam zachować dostępność węgla i zapewnić kontrolę nad ceną.

Do zapowiedzi minister klimatu i środowiska odniósł się na antenie TVN24 Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.pl. Zdaniem eksperta "zapowiedź cen regulowanych brzmi jak instrument nie z tych czasów".

Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.pl 

To bardziej przypomina ustroje socjalistyczne, komunistyczne. Pod tym kątem brzmi to dziwnie, ale z drugiej strony doskonale rozumiemy osoby, które mają problem z dostępem do węgla, nie mogą go zakupić, widzą wysokie ceny u handlarzy, u pośredników. Oni pewnie trochę próbują wykorzystać sytuację i zarobić więcej. Jak słyszeliśmy, najtaniej można kupić ten węgiel bezpośrednio na kopalni.

Wydaje mi się, że najbardziej istotne przyczyny tej sytuacji leżą poza Polską, czyli w wojnie Rosji z Ukrainą, która spowodowała embargo na węgiel rosyjski. Bardzo dużo węgla, kilkanaście milionów ton, nagle zniknęło z rynku, a przecież głównie właśnie węgiel rosyjski szedł na ogrzanie gospodarstw domowych.

Ekspert pytany o to, czy pokrycie ubytku na rynku importem węgla z państw takich jak RPA, Australia, czy Indonezja może przyczynić się do obniżek cen, odpowiedział:

tłumaczy Czyżewski

Cena węgla raczej nie będzie niższa. Węgiel rosyjski w ogóle był dosyć tani, tańszy od tego nawet, który mamy w Polsce. Kierunki, o których była mowa, czyli Australia, RPA, Indonezja, są dość daleko, więc sam transport sprawi, że ceny będą wyższe.

Planujesz zakup działki? Zdiagnozuj ją przed zakupem!

Skorzystaj z usługi Raport o terenie, dostępnej w portalu OnGeo.pl. 

Zobacz, jak wygląda raport dla przykładowej działki: ongeo.pl/raporty/przykladowy-raport.

Źródło: TVN24

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.