News

Będą dopłaty do wszystkich paliw? Trwają prace nad dodatkami nie tylko do węgla

Monika Byś
2022-08-01
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-08-03
Głosów: 33, średnia ocen: 5
dopłaty do wszystkich paliw

Trwają prace nad co najmniej trzema kolejnymi inicjatywami, które mają złagodzić skutki rosnących cen. Wśród nich są dopłaty do wszystkich paliw, nie tylko do węgla — donosi w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

  • Dotacja rządowa ma dotyczyć nie tylko obywateli, którzy opalają węglem, ale również tych ogrzewających olejem opałowym, pelletem, oraz gazem LPG, a być może również drewnem. 
  • Zdaniem rozmówcy dotacja będzie proporcjonalna do skali podwyżek cen poszczególnych rodzajów paliw. Bliższe szczegóły nie są jednak jeszcze znane.
  • Zmiana weszłaby w życie najpóźniej 1 listopada, kiedy będzie wydłużana obecnie obowiązująca tarcza antyinflacyjna.

W lipcu rząd ogłosił, że zamierza wprowadzić tzw. dodatek węglowy, czyli dopłatę w wysokości 3 000 zł do zakupu węgla. Na skutek takiej decyzji obywatele, którzy złożyli już wniosek do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków CEEB, zaczęli masowo zmieniać swoje deklaracje, wpisując, że w sezonie grzewczym jednym ze źródeł ogrzewania w ich domach jest piec węglowy. Wszystko po to, aby otrzymać dofinansowanie. Pojawiły się również głosy, że wprowadzając jednorazowy dodatek węglowy, rząd dyskryminuje osoby, które opalają domy innymi paliwami. 

donosi "Dziennik Gazeta Prawna"

Rząd podjął więc polityczną decyzję, by jeszcze przed sezonem grzewczym przygotować przepisy wprowadzające kolejne dopłaty.

Dla kogo kolejny dodatek? Będą dopłaty do wszystkich paliw?

czytamy w "DGP"

Na pewno będzie to dotyczyć oleju opałowego, pelletu, gazu LPG. Być może także drewna. Oznaczałoby to obniżenie stawek VAT, choć nie wiadomo jeszcze, o ile i na jakie kategorie opału. Zmiana weszłaby w życie najpóźniej 1 listopada, kiedy będzie wydłużana obecnie obowiązująca tarcza antyinflacyjna.

Pojawia się zatem pytanie, czy dodatki będą w podobnej wysokości, co istniejący już dodatek węglowy. Zdaniem rozmówcy niekoniecznie. Twierdzi on, że dotacja będzie proporcjonalna do skali podwyżek cen poszczególnych rodzajów paliw. Bliższe szczegóły nie są jednak jeszcze znane.

Z ustaleń "DGP" wynika też, że w Ministerstwie Aktywów Państwowych jest rozważane przygotowanie ustawy pomocowej dla ciepłowni. 

"DGP"

Chodzi o jakąś formę rekompensaty lub dodatku na zakup paliw. Projekt może być gotowy jeszcze w sierpniu. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.