News

Maksymalna cena węgla dla samorządów 1500 zł

Monika Byś
2022-10-17
~3 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
Maksymalna cena węgla dla samorządów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który określa cenę sprzedaży węgla dla samorządów na maksymalnym poziomie 1500 zł. Ustawa powinna wejść w życie w przeciągu dwóch-trzech tygodni, natomiast jej przepisy mają obowiązywać z mocą wsteczną.

  • Gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, aby następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę.
  • Aby kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy będą składali do gminy wniosek o zakup preferencyjny. 
  • Gminy, które kupiły węgiel do sprzedaży przed wejściem w życie nowych przepisów, będą mogły wnioskować o zwrot różnicy w cenie.

1500 zł - maksymalna cena węgla dla samorządów

poinformował wicepremier Jacek Sasin

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który określa cenę sprzedaży węgla dla samorządów na maksymalnym poziomie 1500 zł. Oznacza to, że węgiel dla odbiorcy końcowego będzie znacznie tańszy.

Zgodnie z proponowanymi przepisami gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, aby następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę.

Jak wyjaśnia rząd, różnica w postaci 500 zł za tonę, to środki na pokrycie kosztów dystrybucji węgla przez gminy, np. koszty transportu.

wskazało Centrum Informacyjne Rządu

Cena węgla sprzedawanego przez samorządy będzie bardzo atrakcyjna. Aktualna cena węgla na rynku to 2,7-3,5 tys. zł za tonę.

Aby kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy będą składali do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Rozwiązanie będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego. Po uwzględnieniu tego dodatku, który wynosi 3 tys. zł, efektywna cena węgla za 1 tonę wyniesie tylko 1 tys. zł. Limity dotyczące zakupu węgla ujęto w rozporządzeniu do ustawy.

W myśl projektu ustawy uproszczone mają być formalności związane z zakupem i sprzedażą węgla przez gminy. Samorządy będą zwolnione ze stosowania Prawa Zamówień Publicznych i z wystawiania świadectwa pochodzenia węgla.

Przepisy ustawy obowiązują z mocą wsteczną

Gmina będzie mogła prowadzić dystrybucję węgla poprzez: własne jednostki organizacyjne, wybrane spółki, np. komunalne, umowę ze składem węgla, umowę z inną gminą. Gminy, które kupiły węgiel do sprzedaży przed wejściem w życie nowych przepisów, będą mogły wnioskować o zwrot różnicy w cenie.

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki informował, że artykuły tej ustawy będą obowiązywać z mocą wsteczną.

wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker w RMF FM

Myślę, że ta ustawa wejdzie w życie w przeciągu dwóch-trzech tygodni; ale wszystko zależy od tego, kiedy wróci z Senatu do Sejmu. W poniedziałek odbędzie się odprawa z wojewodami, a we wtorek wojewodowie rozpoczną spotkania z samorządami.

Szefernaker wyraził również nadzieję, że ustawa będzie procedowana w tym tygodniu w Sejmie - w przyszłym tygodniu w Senacie, a następnie bardzo szybko wróci do Sejmu i będzie mogła być wdrożona w życie.

50 punktów dystrybucji węgla w Polsce

Poinformował również, że w całej Polsce będzie 50 punktów dystrybucji węgla.

powiedział Szefernaker 

To są punkty spółek Skarbu Państwa - Węglokoksu i PGE Paliwa. Węgiel również będzie można odbierać z portów. Rozwiązanie jest takie, że każda gmina będzie mogła zakupić za 1500 zł za tonę węgiel z punktu dystrybucji ale całą logistykę organizuje już gmina.

Wyjaśnił, że gmina może to robić sama, ale może również robić to we współpracy z przedsiębiorstwami, które się tym zajmują na co dzień.

Źródło: PAP

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.