News

Plan rządu: Węgiel z odzysku ze starych hałd pogórniczych

Monika Byś
2022-09-20
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
grant na rozwój zielonej infrastruktury

Nawet 75 mln ton węgla planuje odzyskać rząd ze starych hałd pogórniczych. Ich rekultywacja ma z kolei uwolnić tereny pod lokalizację inwestycji w odnawialne źródła energii. Czy węgiel z odzysku ma sens?

  • W najbliższych dniach planuje się zawarcie pierwszej umowy na budowę instalacji do odzysku węgla. Inwestycja stanie na terenie kopalni Bogdanka na Lubelszczyźnie.
  • Rząd zamierza pozyskać z hałd blisko 1 mln ton węgla miesięcznie, a potencjał hałd szacuje się na 75 mln ton.
  • W ramach rekultywacji hałdy przeznaczy się na inwestycje OZE - pod wiatraki i fotowoltaikę.

Węgiel z odzysku, czyli rekultywacja hałd pogórniczych

czytamy we wtorkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej"

W najbliższych dniach planuje się zawarcie pierwszej umowy na budowę instalacji do odzysku węgla, która ma stanąć na terenie kopalni Bogdanka na Lubelszczyźnie. Warta 150 mln zł inwestycja, która ma zostać oddana do eksploatacji jeszcze tej zimy, to pilotaż szerszego wieloletniego programu. Według dokumentu, do którego dotarliśmy, opisującego ten plan, każda instalacja może dostarczyć na rynek ok. 7,5 tys. ton węgla miesięcznie.

Jak informuje "DGP", jeśli projekt się sprawdzi, to na wiosnę lub nawet wcześniej rząd wskaże kolejne lokalizacje. Rząd zamierza pozyskać z hałd blisko 1 mln ton węgla miesięcznie, a potencjał hałd szacuje się na 75 mln ton.

informuje gazeta DGP

Dowiadujemy się jednak, że to nie zwiększanie podaży węgla jest głównym zamysłem programu, którego korzenie sięgają okresu sprzed początków kryzysu energetycznego. Obecna koncepcja obejmuje, oprócz odzysku frakcji węglowej, m.in. pozyskanie materiałów do produkcji kruszyw, a potencjalnie także metali i surowców krytycznych. Jej autorzy odwołują się m.in. do doświadczeń czeskich, brytyjskich czy belgijskich. Z kolei w ramach rekultywacji tereny po hałdach miałyby zostać przeznaczone dla inwestycji OZE.

Według "DGP" wydobycie węgla z hałd pozwoli na budowę na ich terenie siłowni fotowoltaicznych czy wiatrowych oraz instalacji do produkcji zielonego wodoru.

Źródło: Bussines Insider Polska, Dziennik Gazeta Prawna

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.