News

W kopalniach brakuje węgla. Sasin zapowiada dymisję prezesa kopalni

Monika Byś
2022-09-14
~2 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
W kopalniach brakuje węgla

"Jestem po rozmowie z Prezesem Grupy Enea Pawłem Majewskim. W piątek podczas Rady Nadzorczej spółki Lubelski Węgiel Bogdanka rozpatrzony zostanie punkt o odwołaniu Prezesa Artura Wasila" — informuje Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. informuje, że wyprodukuje mniej węgla "w związku z pojawieniem się nagłych i nieprzewidzianych utrudnień w prowadzeniu wydobycia". Czy w Polsce już brakuje węgla w kopalniach?

  • Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka SA. w 2022 r. wyprodukuje mniej węgla. Cel produkcyjny został zaktualizowany do ok. 8,3 mln ton z zakładanych wcześniej 9,2 mln ton.
  • Polacy już obawiają się, jaka będzie nadchodząca zima, bo węgiel jest albo bardzo drogi, albo trudno dostępny. Pani minister widzi rozwiązanie w węglu z importu z zagranicy, czyli m.in. z RPA, Indonezji i Australii.

Bogdanka wyprodukuje mniej węgla

Już wiemy, że Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka SA. w 2022 r. wyprodukuje mniej węgla. Cel produkcyjny został zaktualizowany do ok. 8,3 mln ton z zakładanych wcześniej 9,2 mln ton.

czytamy w komunikacie spółki 

W związku z pojawieniem się nagłych i nieprzewidywalnych utrudnień w prowadzeniu wydobycia, którym obiektywnie nie można było zapobiec, ani przeciwdziałać. Spółka podjęła decyzję o aktualizacji planu produkcyjnego, o którym informowała w raporcie bieżącym nr 18/2022 z dnia 2.09.2022 r. ustalając go na poziomie ok. 8,3 mln ton węgla handlowego.

Jacek Sasin odpowiada na komunikat na Tweeterze:

źródło: Tweeter Jacek Sasin

W kopalniach brakuje węgla. Polacy stoją w kolejce po węgiel nawet tydzień!

Tydzień czekania w kolejce, spanie w aucie, nawet kilkaset kilometrów od domu — bynajmniej nie jest to wyjazd na koncert ulubionej gwiazdy. To brutalna rzeczywistość osób chcących kupić węgiel, aby w zimie nie zamarznąć. Kolejka po kilka ton węgla stoi m.in. przed lubelską kopalnią w Bogdance. 

Polacy już obawiają się, jaka będzie nadchodząca zima, bo węgiel jest albo bardzo drogi, albo trudno dostępny. Do sprawy tej odniosła się minister klimatu i środowiska, która była gościem Polsatu. 

mówiła w programie "Graffiti" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa

Ten węgiel, który jest w dobrej cenie, jest z krajowego wydobycia, ale nie jest on w takiej ilości, że wystarczy dla wszystkich. Tego nie obiecywaliśmy i obiecać nie możemy. Jednak to, do czego zachęcamy, to do zakupów na raty.

Pani minister widzi rozwiązanie w węglu z importu z zagranicy, czyli m.in. z RPA, Indonezji i Australii.

mówiła Anna Moskwa

On [węgiel] płynie z zagranicy, czyli niezmiennie z Kolumbii, Indonezji, Australii, a także z RPA. Koszty transportu to jest coś, co wpływa na jego ostateczną cenę.

Źródło: Twitter, PAP, Onet

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.