"Jestem po rozmowie z Prezesem Grupy Enea Pawłem Majewskim. W piątek podczas Rady Nadzorczej spółki Lubelski Węgiel Bogdanka rozpatrzony zostanie punkt o odwołaniu Prezesa Artura Wasila" — informuje Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. informuje, że wyprodukuje mniej węgla "w związku z pojawieniem się nagłych i nieprzewidzianych utrudnień w prowadzeniu wydobycia". Czy w Polsce już brakuje węgla w kopalniach?
W kopalniach brakuje węgla. Sasin zapowiada dymisję prezesa kopalni
- Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka SA. w 2022 r. wyprodukuje mniej węgla. Cel produkcyjny został zaktualizowany do ok. 8,3 mln ton z zakładanych wcześniej 9,2 mln ton.
- Polacy już obawiają się, jaka będzie nadchodząca zima, bo węgiel jest albo bardzo drogi, albo trudno dostępny. Pani minister widzi rozwiązanie w węglu z importu z zagranicy, czyli m.in. z RPA, Indonezji i Australii.
Bogdanka wyprodukuje mniej węgla
Już wiemy, że Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka SA. w 2022 r. wyprodukuje mniej węgla. Cel produkcyjny został zaktualizowany do ok. 8,3 mln ton z zakładanych wcześniej 9,2 mln ton.
czytamy w komunikacie spółki
W związku z pojawieniem się nagłych i nieprzewidywalnych utrudnień w prowadzeniu wydobycia, którym obiektywnie nie można było zapobiec, ani przeciwdziałać. Spółka podjęła decyzję o aktualizacji planu produkcyjnego, o którym informowała w raporcie bieżącym nr 18/2022 z dnia 2.09.2022 r. ustalając go na poziomie ok. 8,3 mln ton węgla handlowego.
Jacek Sasin odpowiada na komunikat na Tweeterze:
W kopalniach brakuje węgla. Polacy stoją w kolejce po węgiel nawet tydzień!
Tydzień czekania w kolejce, spanie w aucie, nawet kilkaset kilometrów od domu — bynajmniej nie jest to wyjazd na koncert ulubionej gwiazdy. To brutalna rzeczywistość osób chcących kupić węgiel, aby w zimie nie zamarznąć. Kolejka po kilka ton węgla stoi m.in. przed lubelską kopalnią w Bogdance.
Polacy już obawiają się, jaka będzie nadchodząca zima, bo węgiel jest albo bardzo drogi, albo trudno dostępny. Do sprawy tej odniosła się minister klimatu i środowiska, która była gościem Polsatu.
mówiła w programie "Graffiti" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa
Ten węgiel, który jest w dobrej cenie, jest z krajowego wydobycia, ale nie jest on w takiej ilości, że wystarczy dla wszystkich. Tego nie obiecywaliśmy i obiecać nie możemy. Jednak to, do czego zachęcamy, to do zakupów na raty.
Pani minister widzi rozwiązanie w węglu z importu z zagranicy, czyli m.in. z RPA, Indonezji i Australii.
mówiła Anna Moskwa
On [węgiel] płynie z zagranicy, czyli niezmiennie z Kolumbii, Indonezji, Australii, a także z RPA. Koszty transportu to jest coś, co wpływa na jego ostateczną cenę.
Źródło: Twitter, PAP, Onet
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Program "Węgiel Plus" - Rząd rozważa wypłaty po 1 tys. zł dla palących w piecu
- Węgiel coraz droższy. PGG podnosi ceny węgla nawet o 20 proc. w dwa dni
- 100 tys. osób rzuciło się na zakup węgla przez Internet. Udało się 6 tysiącom
- Cena węgla w czerwcu 2022 r. Czy dojdzie do obniżki cen węgla?
- Będą dopłaty do wszystkich paliw? Trwają prace nad dodatkami nie tylko do węgla
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!