News

Wniosek o dodatek węglowy - sprawdź jak wypełnić

Monika Byś
2022-08-10
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-12-13
Głosów: 43, średnia ocen: 4.7
Wniosek o dodatek węglowy

W ubiegłym tygodniu senat zgłosił poprawki do ustawy o dodatku węglowym. Zanim jednak trafi ona do podpisu prezydenta i zanim ostatecznie przepisy zaczną obowiązywać, minie jeszcze kilka tygodni. Dopiero po tym czasie można zgłosić się po pieniądze na opał. Ustawa zakłada, że dotacja należy się każdemu gospodarstwu domowemu i ma wynosić 3 tys. zł. Ogrzewasz dom węglem? Sprawdź zatem ja wypełnić wniosek o dodatek węglowy. 

  • Obecnie gminy jeszcze nie przyjmują wniosków o dopłaty, jednak gdy ustawa wejdzie w życie, będą miały miesiąc (30 dni) na wypłatę środków od dnia złożenia wniosku.
  • Wnioski o dopłaty do węgla będzie można wypełniać w urzędach bądź przez internet do 30 listopada. 
  • W taki sam sposób jak w przypadku węgla, o dopłatę będą mogli się ubiegać również ci, którzy palą innym paliwem niż węgiel.

Ustawa nie precyzuje, że pieniądze te trzeba wydać akurat na węgiel. Ustawa o dopłacie zakłada, że dodatek węglowy będzie wyłączony spod egzekucji i zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie trzeba go zatem uwzględniać przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu w deklaracji PIT.

Obecnie gminy jeszcze nie przyjmują wniosków o dopłaty, jednak gdy ustawa wejdzie w życie, będą miały miesiąc (30 dni) na wypłatę środków od dnia złożenia wniosku.

Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy?

Wzór wniosku o dodatek węglowy jest już znany, więc warto odpowiednio wcześniej zapoznać się z jego treścią. W pierwszej kolejności należy wpisać organ, do którego składany jest wniosek o dodatek węglowy. Na podstawie dostępnego wzoru można jednak przypuszczać, że ta część będzie uzupełniona przez gminy rozdysponowujące druki.

Konieczne będzie też podanie własnych danych osobowych, czyli:

  • numeru i serii dowodu osobistego,
  • numeru rachunku bankowego na który ma zostać przekazana kwota dodatku węglowego.

Wymagane są także dane wszystkich osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego, aby urząd mógł upewnić się, że więcej osób z jednego gospodarstwa nie złożyło wniosku. Pieniądze na węgiel przypadają bowiem na całe gospodarstwo domowe.

Złożenie wniosku o wypłatę dodatku węglowego wymaga także zapoznania się z pouczeniem, że informacje składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Wnioski będzie można wypełniać w urzędach bądź przez internet do 30 listopada. Poniżej znajdziesz wzór wniosku.

Wniosek o dodatek węglowy, strona 1, materiały prasowe
Wniosek o dodatek węglowy, strona 2, materiały prasowe
Wniosek o dodatek węglowy, strona 3, materiały prasowe
Wniosek o dodatek węglowy, strona 4, materiały prasowe
Wniosek o dodatek węglowy, oświadczenia - strona 5, materiały prasowe

Warunki otrzymania dopłat na węgiel

Jednym z warunków otrzymania dodatku, jest zgłoszenie źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Tam Polacy określali, czym ogrzewają swoje mieszkania i domy. 

Środki spłyną do posiadaczy źródeł ciepła na węgiel kamienny, pelet czy brykiet takich jak: kuchnia węglowa, kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, piec kaflowy na paliwo stałe.

Rząd zapowiedział też dopłaty do pelletu, drewna, oleju opałowego i LPG, które mają funkcjonować analogicznie jak dodatek węglowy. 

Planujesz zakup działki? Zdiagnozuj ją przed zakupem!

Skorzystaj z usługi Raport o terenie, dostępnej w portalu OnGeo.pl. 

Zobacz, jak wygląda raport dla przykładowej działki: ongeo.pl/raporty/przykladowy-raport.

Źródło: Sejm, Business Insider

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.