News

Powstanie pierwsza w Polsce fabryka produkująca chemię do akumulatorów

Monika Byś
2022-01-25
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-25
Głosów: 27, średnia ocen: 5
fabryka produkująca chemię do akumulatorów

W Polsce powstanie fabryka produkująca chemię do akumulatorów samochodowych. Czy to krok w stronę rozwoju elektromobilności w Polsce?

  • Kobierzycach na Dolnym Śląsku powstanie fabryka do produkcji roztworów elektrolitycznych wykorzystywanych do produkcji akumulatorów w samochodach elektrycznych.
  • Sól litu, która będzie powstawała w polskiej fabryce jest jednym z głównych składników używanych do produkcji elektrolitu do baterii. Co za tym idzie - jest również potrzebna do produkcji baterii do aut elektrycznych.
  • Enchem Poland Sp. z o.o., będzie jedynym producentem soli litu w Europie. Koreański koncern sfinansuje inwestycję kwotą 240 mln zł.

Elektromobilność w Polsce

FOT. gov.pl
FOT. gov.pl

Elektromobilność w Polsce cały czas się rozwija, choć pewnie nie tak dynamicznie jak powinna. Według zapowiedzi sprzed kilku lat, do 2025 roku po polskich drogach miało poruszać się milion samochodów elektrycznych. Jak podały Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, na koniec 2021 r. w Polsce zarejestrowanych było 39 658 elektrycznych pojazdów osobowych i użytkowych. To zaledwie około 4% z założonego celu. Był też plan na rozwój polskiego przemysłu motoryzacyjnego skupionego na produkcji pojazdów elektrycznych.

Czy zatem Polska wykonała krok w tę stronę?

W Polsce powstanie fabryka produkująca chemię do akumulatorów

Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, 19 stycznia 2022 r. przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu wręczyli decyzję o wsparciu na prowadzenie działalności w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN gospodarczej szefowi firmy Enchem Poland Sp. z o.o. Dzięki temu, w Kobierzycach na Dolnym Śląsku powstanie fabryka do produkcji roztworów elektrolitycznych wykorzystywanych do produkcji akumulatorów w samochodach elektrycznych. 

Zobacz lokalizację fabryki w Geoportalu OnGeo -> tutaj

Jak powiedział Byung Won Lee, dyrektor generalny Enchem Poland Sp. z o.o. sól litu, która będzie powstawała w polskiej fabryce jest jednym z głównych składników używanych do produkcji elektrolitu do baterii, jak również do samej produkcji baterii do aut elektrycznych. 

Ze względu na sytuację geopolityczną i trudności w dostępie do surowca na rynkach światowych będziemy produkować ten komponent we własnym zakresie. W ten sposób zabezpieczymy ciągłość produkcyjną elektrolitu i co za tym idzie baterii, pozwalając na bezprzestojowe dostawy do głównych odbiorców – producentów baterii do aut elektrycznych, m.in. dla LG Energy Solution Wrocław Sp. z o.o. – powiedział Byung Won Lee

Jak podkreślił dyrektor generalny firmy, Enchem Poland Sp. z o.o., będzie jedynym producentem soli litu w Europie. Koreański koncern sfinansuje inwestycję kwotą 240 mln zł.

Źródło: GLOBEnergia.pl, MRiT

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.