News

Budowa największej farmy PV Tauronu już zakończona

Monika Byś
2022-01-19
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-19
Głosów: 24, średnia ocen: 5
Budowa największej farmy PV Tauronu

Budowa największej farmy PV Tauronu została pomyślnie zakończona. Inwestycja pochłonęła budżet prawie 21 mln zł. Dzięki elektrowni Choszczno II o mocy 8 MW, aż 3,5 tysiąca gospodarstw domowych zostanie zasilonych zieloną energią elektryczną!

  • Inwestycja pod nazwą elektrownia fotowoltaiczna Choszczno II znajduje się z województwie zachodniopomorskim niedaleko elektrowni Choszczno I.
  • Farma fotowoltaiczna Choszczno II o mocy 8 MW, to tak naprawdę 8 mniejszych elektrowni Stradzewo 7-14 o mocy 1 MW każda. Łącznie na Choszczno II składa się ponad 17 tys. modułów fotowoltaicznych.
  • Łączna powierzchnia farmy wynosi 13 ha - tyle co 18 boisk do piłki nożnej.
  • Budowa największej farmy PV Tauronu pochłonęła 20,8 mln zł.

Tauron stawia na fotowoltaikę

W strukturze paliw w kwestii OZE w Tauronie jeszcze niedawno dominowała energetyka wiatrowa. Teraz coraz większego znaczenia nabiera fotowoltaika.

Grupa traktuje priorytetowo rozbudowę zielonych mocy wytwórczych, a tym samym wyznaczanie kierunków strategicznych w obszarze transformacji miksu energetycznego. W portfelu grupy znajdują się już trzy elektrownie fotowoltaiczne. Zakończona właśnie farma Choszczno II o mocy 8 MW jest największą z nich.

Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu TAURON Polska Energia,

Zobacz lokalizację farmy fotowoltaicznej w Geoportalu OnGeo.pl → tutaj

Farma Chochoczno II

Tauron podaje, że elektrownia fotowoltaiczna Choszczno II znajduje się w województwie zachodniopomorskim, niedaleko elektrowni Choszczno I o łącznej mocy 6 MW, która również powstała w tym województwie.

Farma fotowoltaiczna Choszczno II, FOT. Tauron
Farma fotowoltaiczna Choszczno II, FOT. Tauron

Farma fotowoltaiczna Choszczno II o mocy 8 MW, to tak naprawdę 8 mniejszych elektrowni Stradzewo 7-14 o mocy 1 MW każda. Łącznie na Choszczno II składa się ponad 17 tys. modułów fotowoltaicznych, a także ponad 100 km kabli! Zdecydowana większość z nich, bo aż 80 km to kable prądu stałego, łączące inwertery z modułami. Pozostałe pozwalają na połączenie elektrowni z siecią oraz łączą stacje transformatorowe z inwerterami. Godne uwagi jest, że do budowy konstrukcji stalowych pod moduły fotowoltaiczne zużyto około 250 ton materiału. Łączna powierzchnia farmy wynosi 13 ha - tyle co 18 boisk do piłki nożnej. Całkowity budżet projektu wyniósł 20,8 mln zł.  

Polecamy wpis: Największa elektrownia paneli słonecznych w Polsce już działa

Budowa największej farmy PV Tauronu

Budowa największej farmy w portfelu Taurona rozpoczęła się w lutym 2021, po tym jak Tauron zakończył budowę farmy Chochoczno I. Prace trwały do połowy grudnia 2021 roku. Teraz przyszedł czas na uzyskanie niezbędnych zgód i certyfikatów. Kiedy elektrownia zostanie już w pełni oddana do użytku. Będzie produkowała energię, która pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną u 3,5 tys. gospodarstw domowych.

Plany na kolejne instalacje

W ramach Zielonego Zwrotu TAURONA, do 2025 roku Grupa planuje dysponować 1600 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii, przy czym 150 MW mają stanowić instalacje fotowoltaiczne. Na razie w portfelu spółki znajdują się trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 19 MW: Jaworzno - 5 MW, Chochoczno I - 6 MW oraz Chochoczno II. Jak powiedział Artur Michałowski, w najbliższym czasie rozpocznie się budowa kolejnej farmy PV, tym razem na Śląsku.

Źródło: Tauron, GLOBEnergia.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.