News

Największa elektrownia paneli słonecznych w Polsce już działa

Monika Byś
2021-10-29
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-21
Głosów: 30, średnia ocen: 5
Największa elektrownia paneli słonecznych w Polsce

W Janiszewie w województwie wielkopolskim powstała właśnie największa elektrownia paneli fotowoltaicznych w Polsce. Farma składa się z 155 554 modułów fotowoltaicznych o mocy aż 455 Wp każdy i zajmuje łącznie blisko 100 ha powierzchni terenu.

  • 28 października 2021r. Zespół Elektrowni Piątków-Adamów-Konin (ZE PAK) uruchomił farmę paneli słonecznych o mocy 70 MWp.
  • Elektrownia znajduje się w gminie Budzew w województwie wielkopolskim.
  • Specjaliści zapewniają, że rocznie elektrownia ma produkować ok 68 188 MWh, co przełoży się na zmniejszenie emisji CO2 na poziomie 56,7 tysięcy ton CO2 rocznie.
  • Wartość inwestycji oszacowano na 163,8 mln zł.

Lokalizacja nowej elektrowni

28 października 2021r. Zespołu Elektrowni Piątków-Adamów-Konin uruchomił farmę paneli słonecznych o mocy 70 MWp.

Jest to największa elektrownia paneli słonecznych w Polsce i znajduje się w Janiszewie w gminie Budzew w województwie wielkopolskim. Elektrownia powstała na terenie wykorzystywanym niegdyś przez kopalnie węgla brunatnego Adamów, która została zlikwidowana w 2021r.

Budowa farmy jest jedną z form rekultywacji terenów pogórniczych.

Teren inwestycji można zobaczyć na Geoportalu OnGeo.pl tutaj

Lokalizacja terenu wyrobiska zlikwidowanej kopalni Adamów, która obecnie została przekształcona na farmę fotowoltaiczną – Geoportal OnGeo
Lokalizacja terenu wyrobiska zlikwidowanej kopalni Adamów, która obecnie została przekształcona na farmę fotowoltaiczną – Geoportal OnGeo

Największa elektrownia paneli słonecznych w Polsce

Elektrownię zbudowało Konsorcjum ESOLEO Sp. z o.o. i Przedsiębiorstwo Remontowe PAK SERWIS Sp. z o.o. Wartość inwestycji oszacowano na 163,8 mln zł.

Przy budowie farmy fotowoltaicznej zaangażowano byłych górników kopalni. Celem takiego działania było zaangażowanie pracowników, którzy utracili pracę przy wydobyciu węgla na skutek likwidacji zakładu pracy.

Jak mówi prezes ZE PAK - Piotr Woźny:

Powiat Turecki i Brudzew – kilka lat temu teren kopalni węgla brunatnego, dzisiaj produkcja zielonej energii – to realny symbol polskiej transformacji energetycznej. Dzięki inwestycji o wartości 163,8 mln zł netto – zbudowanej całkowicie za prywatne pieniądze – zrekultywowany teren odzyskał wartość użytkową i jest przykładem jak realizować transformację energetyki w Polsce, włączając w to stworzenie nowych miejsc pracy dla osób odchodzących od pracy w górnictwie

Szacuje się, że moc nowopowstałej elektrowni słonecznej jest aż 18,5 razy większa od mocy elektrowni w Czernikowie koło Torunia (moc 3,7 MW), która do dnia 28 października 2021r. była największą farmą paneli słonecznych w Polsce.

Specjaliści zapewniają, że rocznie elektrownia ma produkować ok 68 188 MWh, co przełoży się na zmniejszenie emisji CO2 na poziomie 56,7 tysięcy ton CO2 rocznie!

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.