Porady OnGeo

Budowa farmy fotowoltaicznej, czyli sposób na Twoją działkę rolną

Monika Byś
2021-06-02
~4 min
Post zaktualizowany: 2022-05-11
Głosów: 27, średnia ocen: 5
Farma fotowoltaiczna

Budowa farmy fotowoltaicznej na działce rolnej jest coraz popularniejszą alternatywą dla rolników i może przynieść duże korzyści finansowe. Coraz więcej firm z branży poszukuje odpowiednich gruntów i zastanawia się nad sfinalizowaniem takiej inwestycji. Powstawanie farmy fotowoltaicznej wiąże się jednak z koniecznością spełnienia różnych wymogów formalnych oraz zdobyciem wielu pozwoleń. Sama procedura może okazać się czasochłonna. Czy gra jest warta świeczki? Czy budowa farmy fotowoltaicznej na działce rolnej jest opłacalna? Czy każda działka rolna nadaje się pod farmę? Niniejszy artykuł rozpoczyna serię wpisów stworzoną specjalnie na blog OnGeo.pl dotyczących farm fotowoltaicznych. Zapraszamy do lektury 😊!

  • Farma fotowoltaiczna to instalacja naziemna, która jest świetnym sposobem na zapewnienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego.
  • Farmy fotowoltaiczne, jako nowoczesne rozwiązania energetyczne stają się alternatywą dla tradycyjnego pozyskiwania energii.
  • Warunków jakie musi spełnić działka rolna, aby mogła być wykorzystana pod budowę farmy fotowoltaicznej, jest naprawdę sporo m.in. działka nie może znajdować się a terenie objętym ochroną przyrody, klasa gruntu musi być stosunkowo niska (IV-VI klasa), działka nie powinna być objęta MPZP itp.
  • Dzięki Raportom o Terenie OnGeo.pl w zaledwie 5 minut zdiagnozujesz swoją działkę pod kątem budowy farmy fotowoltaicznej. Dowiesz się, czy działka jest objęta MPZP, czy znajduje się na terenie zalewowym lub na terenie objętym formą ochrony przyrody oraz jaka jest odległość od linii energetycznych.

Dlaczego farmy fotowoltaiczne cieszą się popularnością?

Farma fotowoltaiczna to instalacja naziemna, która jest świetnym sposobem na zapewnienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego. Tempo powstawania farmy (pomijając kwestie organizacyjno-prawne) jest wręcz ekspresowe w porównywaniu do instalacji z innych źródeł energii. Farmy fotowoltaiczne w Polsce są stosunkowo nowym rodzajem inwestycji, ale ich popularność rośnie z roku na rok. Czy takie zjawisko powinno nas dziwić? Nie. Nowoczesne rozwiązania energetyczne stają się alternatywą dla tradycyjnego pozyskiwania energii. Oznacza to, że świadomość Polaków na temat ochrony środowiska wzrasta wykładniczo. Odpowiednio skonfigurowania farma fotowoltaiczna, która charakteryzuje się sprzyjającym położeniem pod kątem nasłonecznienia, może zagwarantować inwestorom naprawdę spory zysk! Przedsiębiorstwa, które zajmują się „zieloną energią” zazwyczaj nie posiadają własnych działek pod budowę farmy fotowoltaicznych. To sprzyja rolnikom, którzy posiadają niezagospodarowane działki lub nieużytki rolne. No dobrze, ale…

Czy każda niezagospodarowana działka nadaje się pod budowę farmy fotowoltaicznej?

Niestety nie. Planowanie terenu pod budowę farmy fotowoltaicznej wymaga czasu i odpowiedniego przygotowania. Warunków jakie musi spełnić działka rolna jest naprawdę sporo, więc cała procedura może wydawać się dość skomplikowana. Do najczęściej wymienianych warunków jakie musi spełnić wydzierżawiany grunt pod farmę należą:

  • działki rolne o niskiej przydatności rolnej, czyli grunty IV,V i VI klasy gruntu lub nieużytki, które nie są porośnięte drzewami i krzewami,
  • brak planu zagospodarowania przestrzennego lub wpis do planu o przeznaczeniu gruntu pod farmę fotowoltaiczną,
  • działka nie może znajdować się na terenie zalewowym i narażonym na powodzie i podtopienia,
  • powierzchnia działki nie powinna być mniejsza niż 2ha, chociaż obecnie wykorzystuje się nawet mniejsze grunty – od 1ha powierzchni, jeśli szerokość działki jest większa niż 30m,
  • działka nie może znajdować się a terenie parku krajobrazowego, rezerwatu przyrody lub obszaru Natura 2000,
  • działka, która ma dostęp do linii średniego napięcia lub stacji transformatorowej jest dodatkowym atutem nieruchomości rolnej w ocenie inwestora.

Tak naprawdę ostateczną decyzję co do atrakcyjności gruntu podejmuję inwestor, który wydzierżawi Twój grunt. Im więcej spełnionych warunków budowy farm fotowoltaicznych tym lepiej! Brzmi dobrze, ale…

Skąd mam wiedzieć, czy moja działka spełnia wymagania budowy farm fotowoltaicznych?

Mamy na to sposób! Sprawdź potencjał swojej działki w Raporcie o Terenie OnGeo.pl!

Dzięki Raportom o Terenie otrzymasz niezbędne informacje potrzebne do analizy pod kątem ewentualnej dzierżawy gruntu pod farmy fotowoltaiczne. Posiadamy największą bazę danych przestrzennych w Polsce.

Co znajdziesz w raporcie o terenie
Co znajdziesz w raporcie o terenie

A to wszystko możesz mieć w zaledwie 5 minut!

Dowiesz się wszystkiego o geometrii swojej działki tj. jakie są jej wymiary (długość, szerokość), obwód, powierzchnię oraz poznasz współczynnik kształtu.

Geometria działki
Geometria działki

Dowiesz się, czy Twoja działka jest objęta planem miejscowym, a jeśli nie – jakie jest jej przeznaczenie w MPZP.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP)
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP)

Dowiesz się, czy Twoja działka jest położona jest na obszarze objętą formą przyrody m.in. na terenie parku krajobrazowego, w obszarze Natura 2000, czy w otulinie rezerwatu przyrody.

Formy ochrony przyrody
Formy ochrony przyrody

Dowiesz się, czy Twoja działka znajduje się na terenie zalewowym, zagrożonym powodziami , czy osuwiskami.

Tereny zalewowe
Tereny zalewowe

Dowiesz się, jaka jest odległość od najbliżej linii niskiego, średniego i wysokiego napięcia oraz zdobędziesz informację, czy w pobliżu znajduje się transformator.

Linie energetyczne
Linie energetyczne

A to nie wszystko! Specjalnie dla inwestorów poszukujących odpowiednich działek, mamy nowość – analizę ekspozycji!

Ekspozycja terenu
Ekspozycja terenu

Analiza ekspozycji obrazuje wystawę (orientację) stoków względem stron świata. Taka analiza jest kluczowa podczas planowania rozmieszczenia paneli fotowoltaicznych na gruncie. Dzięki temu wydajność paneli fotowoltaicznych będzie jeszcze lepsza.

Jak pobrać Raport o Terenie? Sprawdź, to proste!

Budowa farmy fotowoltaicznej na działce rolnej – czy warto podjąć się inwestycji?

Jak już wspomniano, budowa farmy fotowoltaicznej na działce rolnej zyskuje na popularności. Farmy fotowoltaiczne zyskują jako źródło dochodu, a wszystko wskazuje, że trend będzie się utrzymywał. Niewątpliwie zaletą budowy farm jest jej zapewnienie stałego dochodu dla rolników, którzy posiadają słabe, nieurodzajne, wielkopowierzchniowe grunty poprzez możliwość wydzierżawienia go przedsiębiorstwom zajmujących się „zieloną energią”. Pomijając aspekt finansowy, inwestycja w farmy fotowoltaiczne przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego dzięki rozwojowi alternatywnych źródeł energii.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.