Rząd robi pierwsze kroki do wprowadzenia nowej polityki rolnej w ramach unijnej normy GAEC9. Chodzi przede wszystkim o zakaz przekształcania i zaorywania trwałych użytków zielonych uznanych za wrażliwe środowisko, czyli tych należących do sieci Natura 2000.
GAEC9: Zakaz przekształcenia i zaorywania użytków zielonych
- Norma GAEC9 mówi o zakazie przekształcania i orania trwałych użytków zielonych pod względem środowiskowych na obszarach należących do Natura 2000.
- Na wskazanych w projektowanym rozporządzeniu trwałych użytkach zielonych wrażliwych pod względem środowiskowym obowiązywać będzie zakaz zaorywania lub przekształcania.
- Proponuje się, aby projektowane rozporządzenie weszło w życie z dniem 15 marca 2023 r.
Resort rolnictwa i rozwoju wsi (MRiRW) przygotował projekt rozporządzenia „w sprawie trwałych użytków zielonych wrażliwych pod względem środowiskowym". W projekcie znalazł się wykaz działek objętych ochroną na potrzeby normy GAEC9. Norma GAEC9 mówi o zakazie przekształcania i orania trwałych użytków zielonych pod względem środowiskowych na obszarach należących do Natura 2000.
Obowiązek uchwalenia takich przepisów wynika z procedowanej właśnie przez Sejm ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.
uzasadnienie projektu rozporządzenia w sprawie trwałych użytków zielonych
Na wskazanych w projektowanym rozporządzeniu trwałych użytkach zielonych wrażliwych pod względem środowiskowym obowiązywać będzie zakaz zaorywania lub przekształcania. Pod pojęciem zakazu przekształcania rozumie się m.in. zaorywanie, zamianę na inne użytki rolne, zalesianie, zabudowę lub eksploatację torfu i kruszyw.
W dotychczasowym stanie prawnym funkcjonowało pojęcie “trwałe użytki zielone wartościowe pod względem środowiskowym”. Był to komponent płatności bezpośrednich – płatność z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska, zwany „płatnością za zazielenienie”. Nowelizacja zmienia ten termin na “trwałe użytki zielone wrażliwe pod względem środowiskowym”.
Proponuje się, aby projektowane rozporządzenie weszło w życie z dniem 15 marca 2023 r.
Źródło: wrp, farmer
Sprawdź czy Twoja działka znajduje się na obszarze Natura 2000
W Raporcie o terenie z sprawdzisz, jakie obszary ochronne występują w granicach Twojej działki oraz w jej bliskim sąsiedztwie.
W OnGeo.pl sprawdzisz:
- parki narodowe i krajobrazowe
- obszary Natura 2000
- rezerwaty przyrody
- pomniki przyrody
Dodatkowo otrzymasz dokument źródłowy dotyczący danej formy przyrody. Zostaniesz bezpośrednio odesłany do strony internetowej zawierającej wszelkie potrzebne Ci informacje.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- Zdjęcia satelitarne działki - nowość w Geoportalu Na Mapie
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!