Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Wyższa renta planistyczna za wzrost wartości nieruchomości. Zapłacisz 30 proc. więcej

Głosów: 5, średnia ocen: 5
mock

Jesteś właścicielem nieruchomości? Po zmianach zapłacisz więcej podatku za wzrost wartości nieruchomości, nawet jeśli nie planujesz jej sprzedaży. Wyższa renta planistyczna wyniesie aż 30 proc. wzrostu wartości.

  • Propozycja zakłada, że zmienią się zasady dotyczące naliczania renty planistycznej, czyli opłaty za wzrost wartości nieruchomości. 
  • Każdy właściciel będzie musiał się liczyć z tym, że gmina zgłosi się do niego po opłatę. Nowelizacja jednoznacznie przesądza, że renta planistyczna wyniesie 30 proc. wzrostu wartości.
  • Sprawdź ile wyniesie podatek od nieruchomości dla twojej gminy. Wygeneruj Raport o Terenie. 

O planach rządzących pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, nad którym pracuje resort rozwoju.

Wyższa renta planistyczna za wzrost wartości nieruchomości

tłumaczy "DGP"

Propozycja zakłada, że zmienią się zasady dotyczące naliczania renty planistycznej, czyli opłaty za wzrost wartości nieruchomości. Obecnie właściciel uiszcza ją dopiero w momencie, gdy sprzedaje nieruchomość – o ile robi to przed upływem pięciu lat od wejścia w życie planu miejscowego lub jego zmiany. Wysokość opłaty wynosi wówczas maksymalnie 30 proc. wzrostu wartości, jest więc powiązana z ewentualnym zyskiem.

Po nowelizacji wystarczy, że gmina uchwali nowy plan miejscowy (lub wprowadzi zmiany do obowiązującego) w taki sposób, że objęte nim nieruchomości staną się bardziej wartościowe – na skutek zmiany ich przeznaczenia. W tym momencie każdy właściciel będzie musiał się liczyć z tym, że gmina zgłosi się do niego po opłatę. I to niemałą, bo nowelizacja jednoznacznie przesądza, że renta planistyczna wyniesie 30 proc. wzrostu wartości.

Ustawa daje możliwość rozłożenia opłaty na raty, ale nie dla wszystkich.

czytamy w DGP

Skutki mogą być poważne, bo planami miejscowymi jest objęte zaledwie około jednej trzeciej powierzchni kraju. A te plany, które już istnieją, często wymagają pilnych zmian.

Michał Siembab, radca prawny i partner w kancelarii GKR Legal, podkreśla, że podstawowym skutkiem nowelizacji będzie nałożenie na właścicieli kolejnego obciążenia fiskalnego. Niewątpliwie skorzystają na tym gminy, które w ten sposób dostaną szansę na podreperowanie finansów.

Prawnik widzi w tej konstrukcji także pewne podobieństwo do podatku katastralnego, którego wysokość jest powiązana z wartością domu lub mieszkania.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Stawki podatku od nieruchomości - sprawdź w Raporcie o Terenie OnGeo.pl

W Raporcie o Terenie sprawdzisz stawki podatku od nieruchomości dla twojej gminy. Ponadto dostaniesz link do źródła na podstawie którego ustalono stawki. Pobierz przykładowy Raport i sprawdź sam. 

Geoportal
Przejdź do strony Geoportalu OnGeo.pl i pobierz raport

Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)

Brak