Analiza inwestycji

Sprawdzamy wady działki w ogłoszeniu sprzedaży

Monika Byś
2023-01-18
~4 min
Post zaktualizowany: 2024-05-07
Głosów: 21, średnia ocen: 5
wady działki w ogłoszeniu sprzedaży

Przeglądając popularne portale nieruchomościowe natknęliśmy się na ciekawe ogłoszenie sprzedaży działki budowlanej. Działka o której mowa znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji, w otoczeniu terenów zielonych, z przeznaczeniem w MPZP pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną - co może być nie tak? Problemem nie jest widoczny ani w opisie, ani na dołączonych zdjęciach. Ujawnił się dopiero po wygenerowaniu Raportu o terenie OnGeo.pl. Okazało się, że w granicy działki budowlanej znajdują się aż trzy słupy energetyczne, na których znajduje się linia niskiego napięcia. Ich umiejscowienie znacznie ogranicza możliwości zabudowy tej już dość wąskiej nieruchomości. 

 • Zdiagnozowaliśmy działkę budowlaną w Rymanowie i okazało się, że mimo iż jej przeznaczenie w planie miejscowym jest pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, ciężko byłoby na niej wybudować dom. 
 • Diagnoza działki była możliwa dzięki OnGeo.pl.

Dowiedz się, co sprawdzić przed zakupem działki - check-lista OnGeo.pl

Przygotowaliśmy dla Ciebie kompletną listę rzeczy do sprawdzenia przed zakupem działki, opartą na naszym długotrwałym doświadczeniu oraz analizie tysięcy raportów o terenie dla klientów. Nasza reputacja jako portalu ongeo.pl jest niezaprzeczalna, a nasza baza danych o nieruchomościach jest największa na rynku. Zaufaj nam, abyś mógł podejmować decyzje z pełnym zaufaniem.

POBIERZ CHECK-LISTĘ PRZED ZAKUPEM DZIAŁKI

Omawiana działka budowlana znajduje się w Rymanowie w wojewódzkie podkarpackim [zobacz lokalizację na mapie]. Z opisu nieruchomości podanego w ogłoszeniu oraz z załączonych zdjęć możemy dowiedzieć się, że:

 • działka jest trapezowa (wymiary w metrach: 18,91 x 74,25 x 28,82 x 48,58 ) i ma 11,21 arów powierzchni,
 • znajduje się na obszarze objętym planem miejscowym,
 • przeznaczenie w MPZP dla działki to tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej,
 • działka posiada dojazd do działki drogą asfaltową, ok. 150 m od drogi głównej,
 • nieruchomość jest uzbrojona w media: kanalizacja, gaz, prąd w drodze
 • w okolicy znajduje się sklep - 1,9 km, szkoła podstawowa - 1,7 km i przedszkole - 2,4 km.

Dodatkowo ogłoszeniodawca informuje, że położenie działki zachęca do wybudowania wymarzonego domu. Jednak, czy budowa domu na takiej działce byłaby w ogóle możliwa? Sprawdźmy to!

Link do ogłoszenia: https://sprzedajemy.pl/dzialka-budowlana-w-rymanowie-11-21-ara-wsrod-zieleni-2-1b8e55-nr67235077

Zobacz również inne diagnozy działek z ogłoszeń sprzedaży: https://blog.ongeo.pl/tag/ogloszenia-sprzedazy

Sprawdzamy wady działki w ogłoszeniu sprzedaży

W celu diagnozy działki przed zakupem, wygenerowaliśmy Raport o terenie, aby sprawdzić, czy wybrana nieruchomość posiada wady, ograniczenia formalno-prawne, uciążliwości lub zagrożenia. Cała diagnoza trwała zaledwie 5 minut i kosztowała nie więcej niż zakupy w supermarkecie. Oto wyniki:

Na pewno problematyczna może okazać się szerokość działki - 19 m. Minimalna odległość budynku od granic działki wynikająca z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2022 poz. 1225) powinna wynosić co najmniej:

 • 4 m – w przypadku budynku zwróconego drzwiami lub oknami w stronę granicy,
 • 3 m – w przypadku budynku ze ścianą bez okien lub drzwi zwróconych w stronę granicy,
 • lub 1,5 m jeśli taką możliwość dopuszcza MPZP.

Niestety w przypadku tej konkretnej działki, plan miejscowy (UCHWAŁA Nr XL/387/06) nie uwzględnia możliwości sytuowania budynku w odległości 1,5 m od granicy. Zakładając zatem, że odległość będzie nie mniejsza niż 3 m, pozostaje nam już:

19 m - 2*3 m = 13 m

Odległość ta jest wystarczająca na wybudowanie domu jednorodzinnego, jednak zanim nabywca zacznie się cieszyć, należy wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię - napowietrzne linie energetyczne na działce.

Problematyczna linia energetyczna na działce

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 47, poz. 401) podczas wykonywania robót budowlanych nie jest dopuszczalne sytuowanie stanowisk pracy, składowisk wyrobów i materiałów lub maszyn i urządzeń budowlanych bezpośrednio pod napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi lub w odległości liczonej w poziomie od skrajnych przewodów, mniejszej niż: 3 m od linii o napięciu znamionowym nieprzekraczającym 1 kV (linia niskiego napięcia).

W granicach działki znajdują się dwie napowietrzne linie energetyczne niskiego napięcia (patrz na mapie poniżej) - obie znajdują się w odległości ok. 5 m od wschodniej granicy działki i więcej - ponieważ jedna z linii "biegnie" niemal przez środek działki. 

Fragment Raportu o terenie, napowietrzne linie energetyczne na działce, działka budowlana w Rymanowie
Fragment Raportu o terenie, napowietrzne linie energetyczne na działce, działka budowlana w Rymanowie

Zakładając, że najbliższa linia znajduje się właśnie w odległości 4 m od granicy, to przy założeniu strefy ochronnej dla linii energetycznych niskiego napięcia wynoszącej 3 m, mamy:

19 m (szerokość działki) - 5 m (odległość linii eN od granicy) - 3 m (odległość pasa ochronnego od linii) = 11 m

Uwzględniając jeszcze kolejne 3 m od granicy zachodniej mamy już: 11 m - 3 m = 8 m

Wyliczenia są oczywiście optymistyczne, ponieważ im dalej od drogi, problematyczna linia energetyczna coraz bardziej "wchodzi" na działkę, co tylko bardziej ogranicza możliwości zabudowy. Nawet jeśli inwestor zdecydowałby się na zakup i zadbał o adaptację projektu domu dla takiej działki i zaplanował budowę domu, który będzie np. wyższy, musi wziąć pod uwagę zapis w MPZP.

UCHWAŁA MPZP Nr XL/387/06

Zakazuje się wznoszenia budynków mieszkalnych o wysokości (do najwyższej kalenicy) wyższej niż 12,0 m

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.