Tereny zamknięte są szczególnym obszarem dla bezpieczeństwa i obronności kraju. Terenami zamkniętymi w Polsce są m.in. porty wojenne, lotniska wojskowe, składy i magazyny amunicji, czy niektóre obiekty komunikacyjne w tym tereny kolejowe. Proces inwestycyjny na takich obszarach jest ograniczony. Tereny zamknięte objęte są klauzulą tajności, więc na mapach i zdjęciach lotniczych są przesłonięte w celu uniemożliwienia weryfikacji dla „zwykłego” obywatela. W dzisiejszym artykule omówimy temat terenów zamkniętych. Kto nadzoruje i ustanawia tereny zamknięte? Jak sprawdzić, czy dany obszar leży na terenie zamkniętym?
Tereny zamknięte – jaki to obszar, kto je ustanawia?
- Tereny zamknięte to obszar o charakterze zastrzeżonym ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa.
- O tym, czy dany teren uznany zostanie za teren zamknięty decydują ministrowie i kierownicy urzędów centralnych.
- W decyzji ustanawiającej nowe tereny zamknięte znajduje się dokumentacja geodezyjna określająca przebieg i powierzchnię terenu zamkniętego.
- Dzięki Raportom o Terenie OnGeo.pl sprawdzisz, czy działka leży na terenie zamkniętym. Z łatwością zdiagnozujesz swoją działkę pod kątem uciążliwości i ukrytych wad.
Czym są tereny zamknięte?
Tereny zamknięte definiują Ustawa z dnia 17 maja 1989r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2020, poz. 2052) ustanawia, że tereny zamknięte to obszar o charakterze zastrzeżonym ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa, określone przez właściwych ministrów i kierowników urzędów centralnych. Bardziej szczegółowo termin „tereny zamknięte” określa Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 lipca 2003r. w sprawie terenów zamkniętych niezbędnych dla obronności państwa (Dz. U. 2003 Nr 141 poz. 1368) według której:
Za tereny zamknięte niezbędne dla obronności państwa, na których Minister Obrony Narodowej nadzoruje prace geodezyjne i kartograficzne, uznaje się:
tereny zajęte pod:
a) stanowiska kierowania państwem i stanowiska dowodzenia Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej w stanie zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny,
b) obiekty rozpoznania i walki radioelektronicznej oraz obrony powietrznej i przeciwlotniczej kraju,
c) obiekty telekomunikacyjne służące do przekazywania informacji niejawnych stanowiących tajemnicę państwową,
d) porty wojenne i urządzenia Marynarki Wojennej,
e) lotniska wojskowe,
f) składy i magazyny amunicji, uzbrojenia oraz materiałów pędnych i smarów,
g) obiekty przeznaczone do produkcji materiałów i środków służących do celów obrony kraju.
Kto ustanawia tereny zamknięte?
O tym, czy dany teren uznany zostanie za teren zamknięty decydują ministrowie i kierownicy urzędów centralnych, którzy następnie zawiadamiają Głównego Geodetę Kraju o ustaleniach i podają klauzulę tajności informacji dotyczącą obiektów znajdujących się na takim terenie. W decyzji ustanawiającej nowe tereny zamknięte znajduje się dokumentacja geodezyjna określająca przebieg i powierzchnię terenu zamkniętego. Dokumentacja ta przekazywana jest do wglądu do właściwych starostw powiatowych.
W przypadku, gdy teren straci statut terenu zamkniętego, zarządzający nim są zobowiązani do przesłania dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz sporządzenie mapy w celu włączenia obszaru do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Właściwy ministrowie i kierownicy urzędu centralnego sprawują nadzór nad pracami geodezyjnymi i kartograficznymi na terenach zamkniętych.
Wykaz terenów, jakie uznaje się za tereny zamknięte przez Ministra Obrony Narodowej publikowane są w Dziennikach Urzędowych MON. Najnowszą opublikowaną decyzją na dzień 13.07.2021r. jest Decyzja Nr 27/MON z dnia 15 marca 2021r. zmieniająca decyzję sprawie ustalenia terenów zamkniętych w resorcie obrony narodowej dostępna >>tutaj
Wykaz terenów, jakie uznaje się za tereny zamknięte przez Ministra Infrastruktury (MI) publikowane są w Dzienniku Urzędowym Ministra Infrastruktury. Najnowszym opublikowaną decyzją na dzień 13.07.2021r. jest Decyzja Nr 1 MI z dnia 13 stycznia 2021r. zmieniająca decyzję w sprawie ustalenia terenów zamkniętych, przez które przebiegają linie kolejowe dostępna >>tutaj
Czy wiesz, że...
Dzięki Raportom o Terenie OnGeo.pl możesz z łatwością sprawdzić, czy działka leży na terenie zamkniętym?
Analiza sprawdza, czy wskazany teren znajduje się na obszarze terenu zamkniętego, co pozwala Ci lepiej zdiagnozować działkę pod kątem inwestycji.
Co dostaniesz?
W ramach tematu “Tereny zamknięte” dostaniesz informację na mapie z zaznaczonym obszarem podlegającym analizie oraz dodatkowo dane w formie tabelarycznej z uwzględnieniem rodzaju terenu, odległości działki od obszaru zamkniętego (jeśli nieruchomość znajduje się w promieniu 300 m od granicy) oraz wiarygodność danych z wyznaczeniem aktualności danych
Wybierz proste rozwiązanie bez wychodzenia z domu!
Jeśli chcesz wiedzieć jak pobrać Raport o Terenie z terenem zamkniętym, przejdź do wpisu → Jak sprawdzić teren zamknięty?
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Zakup nieruchomości – zagrożenia i uciążliwości, na które należy zwrócić uwagę kupując dom, działkę czy mieszkanie
- Strefa ochronna cmentarza a budowa domu - sprawdź, czy możesz wybudować dom!
- Czy mogę wybudować dom na obszarze Natura 2000?
- Budowa na terenach zalewowych, sprawdź jakie są ograniczenia
- Zdjęcia satelitarne ukazują dramatyczny obraz powodzi w Polsce
- Darmowe szkolenie z planowania przestrzennego dla JST i planistów – zapisz się już dziś!
- Polskie miasta nie radzą sobie z reklamowym bałaganem
- Jak sprawdzić pozwolenie na budowę? Czy została wydana zgoda?
- Sprawdź aktualne stany wód i prognozy powodziowe w Twojej okolicy
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!