Analiza inwestycji

Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!

Monika Byś
2024-12-18
~5 min
Głosów: 59, średnia ocen: 4.9
Tereny zamknięte

Teren zamknięty to obszar o charakterze zastrzeżonym ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa, określone przez właściwych ministrów i kierowników urzędów centralnych. O tym, czym są dokładnie tereny zamknięte i kto je ustanawia, pisaliśmy w poprzednim wpisie: Tereny zamknięte – jaki to obszar, kto je ustanawia? W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić teren zamknięty oraz jak możesz sprawdzić, czy Twoja działka znajduje się w otoczeniu obszaru zastrzeżonego.

  • Teren zamknięty to obszar o charakterze zastrzeżonym ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa.
  • Jeśli chcesz sprawdzić dowolną działkę w Polsce m.in. pod kątem występowania terenów zamkniętych, możesz pobrać Raport o Terenie OnGeo.pl i dostać gotową, czytelną informację w zaledwie 5 minut.

Czym są tereny zamknięte i kto je ustanawia?

Tereny zamknięte to obszary, które są wyłączone z ogólnego dostępu publicznego i objęte specjalnym nadzorem lub ochroną. Mogą to być grunty o strategicznym znaczeniu dla państwa, z uwagi na bezpieczeństwo narodowe, obronność, działalność militarną czy infrastrukturę krytyczną. W Polsce pojęcie terenów zamkniętych definiowane jest w przepisach prawa, a ich status i sposób zarządzania regulują odpowiednie przepisy.

Najczęściej tereny zamknięte obejmują:

  1. Obiekty wojskowe – bazy, poligony, magazyny amunicji, jednostki wojskowe.
  2. Obszary związane z infrastrukturą krytyczną – elektrownie, stacje przesyłowe, zakłady przemysłowe o strategicznym znaczeniu.
  3. Lotniska, porty wojskowe i inne obiekty transportu – mające znaczenie dla obronności kraju.

Dostęp do takich terenów jest ograniczony, a wstęp na nie wymaga specjalnych zezwoleń. Ich granice są często oznaczone i zabezpieczone, a za ich naruszenie mogą grozić sankcje prawne.

O tym, czy dana powierzchnia uznana zostanie za teren zamknięty decydują ministrowie i kierownicy urzędów centralnych, którzy zawiadamiają Głównego Geodetę Kraju o ustaleniach, a następnie podają klauzulę tajności informacji dotyczącą obiektów znajdujących się na takim terenie. W decyzji ustanawiającej nowe tereny zamknięte znajduje się dokumentacja geodezyjna określająca przebieg i powierzchnię terenu zamkniętego. Dokumentacja ta przekazywana jest do wglądu do właściwych starostw powiatowych.

Teren zamknięty w geoportalu na mapie, geoforum.pl
Teren zamknięty w geoportalu na mapie, geoforum.pl

Wykaz terenów, jakie uznaje się za tereny zamknięte przez Ministra Obrony Narodowej publikowane są w Dziennikach Urzędowych MON. Najnowszą opublikowaną decyzją na dzień 13.07.2021r. jest Decyzja Nr 27/MON z dnia 15 marca 2021r. zmieniająca decyzję sprawie ustalenia terenów zamkniętych w resorcie obrony narodowej dostępna >>tutaj

Tereny zamknięte w Raportach o Terenie 

Jeśli chcesz sprawdzić dowolną działkę w Polsce m.in. pod kątem występowania terenów zamkniętych, pobierz Raport o Terenie OnGeo.pl. Generując Raport otrzymasz gotową, czytelną informację w zaledwie 5 minut bez wychodzenia z domu. 

Analiza sprawdza, czy wskazany teren znajduje się na obszarze terenu zamkniętego, co pozwala Ci lepiej zdiagnozować działkę pod kątem inwestycji.

Co dostaniesz?

W ramach tematu “Tereny zamknięte” dostaniesz informację na mapie z zaznaczonym obszarem podlegającym analizie oraz dodatkowo dane w formie tabelarycznej z uwzględnieniem rodzaju terenu, odległości działki od obszaru zamkniętego (jeśli nieruchomość znajduje się w promieniu 300 m od granicy) oraz wiarygodność danych z wyznaczeniem aktualności danych.

Poniżej prezentujemy przykładowy Raport o Terenie z zaznaczonym terenem zamkniętym, czyli terenami kolejowymi. 

Fragment Raportu o Terenie dotyczącego terenów zamkniętych
Fragment Raportu o Terenie dotyczącego terenów zamkniętych

Jak pobrać Raport o Terenie z terenem zamkniętym? 

  • W pierwszej kolejności wejdź na stronę ongeo.pl w zakładce Raporty o Terenie OnGeo -> tutaj
  • Wyszukaj, a następnie wybierz swoją działkę. Możesz tego dokonać na trzy sposoby:

Użyj pola wyszukiwarki. Wyszukaj działkę po adresie lub po numerze. Poniżej pola wyszukiwarki pojawi się lista podpowiedzi z działkami, które pasują do Twojego zapytania.

Wyszukaj raport o terenie za pomocą pola wyszukiwarki
Wyszukaj raport o terenie za pomocą pola wyszukiwarki

Wskaż na mapie. Możesz przenieść się na część mapy, a następnie wskazać kursorem myszki interesującą Cię działkę. 

Wyszukaj raport o terenie za pomocą wskazania na mapie
Wyszukaj raport o terenie za pomocą wskazania na mapie

Po prawej stronie mapy znajdziesz narzędzia pomagające w nawigacji mapą, czyli przybliżanie i oddalanie skali mapy oraz narzędzie mierzące odległości.

Wyszukaj raport o terenie za pomocą wskazania na mapie
Wyszukaj raport o terenie za pomocą wskazania na mapie

Narysuj na mapie. Możesz przenieść się na część mapy, a następnie wskazać kursorem myszki interesującą Cię lokalizację działki. Następnie poprzez klikanie i zaznaczanie kolejno punktów zawężających obszar swojego zainteresowania, zostanie zaznaczony wybrany przez Ciebie obszar działki. Po prawej stronie mapy znajdziesz narzędzia pomagające w nawigacji mapą, czyli przybliżanie i oddalanie skali mapy oraz narzędzie mierzące odległości.

Wyszukaj raport o terenie za pomocą opcji narysuj
Wyszukaj raport o terenie za pomocą opcji narysuj
  • Zaznacz cechy terenu, które chciałbyś pobrać dla swojej działki, a następnie wybierz Strefy ochronne z zakładki Ograniczenia formalnoprawne.
Wybierz strefy ochronne
Wybierz strefy ochronne
  • Opłacić Raport o Terenie. Pamiętaj, że sam wybierasz za co płacisz.

W Raporcie o działce masz możliwość wyłączenia pozostałych tematów, a w związku z tym cena będzie niższa. Jednak wybierając wszystkie tematy dostępne w Raporcie o Terenie dla wybranej działki zyskasz aż 20% rabatu!

  • Gotowy Raport o Terenie otrzymasz na wskazany adres mailowy.

Co warto wiedzieć o terenie zamkniętym - podsumowanie

W sprawie terenów zamkniętych niezbędnych z punktu widzenia obronności i bezpieczeństwa państwa, szczególne znaczenie mają decyzje właściwych ministrów, które określają te obszary w sposób ścisły. Tereny te obejmują m.in. stanowiska kierowania państwem, obiekty telekomunikacyjne służące do utrzymania komunikacji w sytuacjach kryzysowych oraz obiekty przeznaczone na potrzeby wojskowe. Dodatkowo, na takich terenach mogą znajdować się także linie kolejowe, infrastruktura kolejowa oraz inne strategiczne zasoby. Każdy teren zamknięty jest wpisywany do ewidencji gruntów zgodnie z przepisami prawa geodezyjnego. Wyznaczanie tych terenów ma istotne znaczenie w stanie zagrożenia bezpieczeństwa państwa, co obejmuje także potencjalne konflikty zbrojne oraz inne kryzysy.

Decyzje w sprawie ustalenia terenów zamkniętych, które mogą obejmować obiekty rozpoznania czy urządzenia marynarki wojennej, są kluczowe dla utrzymania gotowości obronnej kraju. W stanie zagrożenia bezpieczeństwa państwa, zwłaszcza związanego z obronnością i ochroną infrastruktury krytycznej, ochrona takich obszarów staje się priorytetem. Minister obrony narodowej, w porozumieniu z innymi ministrami, regularnie weryfikuje te obszary, które są także wpisywane do ewidencji gruntów jako tereny o charakterze zastrzeżonym.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.