Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!

2021-07-29 Czas czytania: ~3 min
Głosów: 8, średnia ocen: 4.3
mock

Teren zamknięty to obszar o charakterze zastrzeżonym ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa, określone przez właściwych ministrów i kierowników urzędów centralnych. O tym, czym są dokładnie tereny zamknięte i kto je ustanawia, pisaliśmy w poprzednim wpisie: Tereny zamknięte – jaki to obszar, kto je ustanawia? W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić teren zamknięty oraz jak możesz sprawdzić, czy Twoja działka znajduje się w otoczeniu obszaru zastrzeżonego.

  • Teren zamknięty to obszar o charakterze zastrzeżonym ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa.
  • W 2019r. w serwisie geoportal.gov.pl udostępniono „Dane specjalistyczne”. Nowa sekcja zawiera grupę „Tereny zamknięte”.
  • Jeśli chcesz sprawdzić dowolną działkę w Polsce m.in. pod kątem występowania terenów zamkniętych, możesz pobrać Raport o Terenie OnGeo.pl i dostać gotową, czytelną informację w zaledwie 5 minut.

Teren zamknięty w Geoportalu.gov.pl

W 2019r. w serwisie www.geoportal.gov.pl udostępniono „Dane specjalistyczne”. Nowa sekcja zawiera grupę „Tereny zamknięte” i obejmuje aktualnie dwie warstwy tematyczne:

  • tereny zamknięte ustanowione przez Ministerstwo Infrastruktury na mocy Decyzji Nr 3 Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju z dnia 24 marca 2014r. w sprawie ustalenia terenów, przez które przebiegają linie kolejowe, jako terenów zamkniętych z późniejszymi zmianami;
  • tereny zamknięte ustanowione przez Ministerstwo Energii* na mocy Decyzji Nr 1 Ministra Energii z dnia czerwca 2019r. w sprawie ustalenia terenów zamkniętych ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa

* w 2019r. Ministerstwo Energii zostało zlikwidowane, a jego kompetencje przejęło Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Klimatu

Aby zobaczyć tereny zamknięte udostępnione w Geoportalu Krajowym należy:

1. Wyszukać działkę w Geoportalu za pomocą wyszukiwarki adresów lub działek albo zbliżyć się maksymalnie do wybranej lokalizacji.

Wyszukiwarka adresów i działek. Źródło: geoportal.gov.pl

2. Wybrać warstwę: Dane specjalistyczne -> Tereny zamknięte oraz zaznaczyć podwarstwę   Ministerstwo Energii i Ministerstwo Infrastruktury

3. Po zaznaczeniu działki na mapie, pojawi się okno z identyfikatorem działki, numerem działki oraz odnośnikiem do podstawy prawnej na podstawie której ustalono teren zamknięty.

Wynik wyboru terenu zamkniętego udostępnionego przez Ministerstwo Infrastruktury. Źródło: geoportal.gov.pl
Fragment Decyzji Nr 3 Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju z dnia 24 marca 2014r. w sprawie ustalenia terenów, przez które przebiegają linie kolejowe, jako terenów zamkniętych z późniejszymi zmianami

W przypadku terenów zamkniętych ustalonych przez Ministerstwo Energii po wybraniu linku do podstawy prawnej zostaniesz przekierowany do Dzienników Urzędowych Ministra Aktywów Państwowych, w którym nie ma Decyzji nr 1 Ministra Energii z dnia  czerwca 2019r. w sprawie ustalenia terenów zamkniętych ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa

Wynik wyboru terenu zamkniętego udostępnionego przez Ministerstwo Energii. Źródło: geoportal.gov.pl
Wynik wejścia w link ustawy - Strona Dziennika Urzędowego Ministra Aktywów Państwowych

 Tereny zamknięte w Raportach o Terenie OnGeo.pl

Jeśli chcesz sprawdzić dowolną działkę w Polsce m.in. pod kątem występowania terenów zamkniętych, możesz pobrać Raport o Terenie OnGeo.pl i dostać gotową, czytelną informację w zaledwie 5 minut.

Analiza sprawdza, czy wskazany teren znajduje się na obszarze terenu zamkniętego, co pozwala Ci lepiej zdiagnozować działkę pod kątem inwestycji.

Dostaniesz czytelną informację na mapie z zaznaczonym obszarem podlegającym analizie oraz dodatkowo dane w formie tabelarycznej z uwzględnieniem rodzaju terenu, odległości działki od obszaru zamkniętego (jeśli nieruchomość znajduje się w promieniu 300m od granicy) oraz wiarygodność danych z wyznaczeniem aktualności danych.

Zobacz sam!

Fragment Raportu o Terenie dotyczącego terenów zamkniętych

A to nie wszystko!

Sam wybierasz za co płacisz. Raporty o Terenie zawierają mnóstwo kluczowych informacji dla działki.

Zobacz co możesz sprawdzić!

Dowiedz się więcej o swojej działce z Raportu o Terenie OnGeo

 Jak pobrać Raport o Terenie? Obejrzyj przydatny film instruktażowy.

Monika Ojczyk

Analityk rynku nieruchomości, geodetka, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości.

Wyszukaj działkę - sprawdź, zanim kupisz!

Wpisz np. Kraków 209/1