News

Śląsk liderem rankingu programu Czyste powietrze w III kwartale 2021 r.

Monika Byś
2021-11-23
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-16
Głosów: 27, średnia ocen: 5

Śląsk liderem rankingu programu Czyste Powietrze! Wśród najlepszych gmin w III kwartale 2021r. znalazły się gminy: Gdów, Czerwonka-Leszczyny i Jejkowice. Ponad połowa miejsc w pierwszej setce zajęły jednostki terytorialne z województwa śląskiego. Ranking został zrealizowany przez NFOŚIGW i objął 2477 gmin w Polsce.

  • Zdecydowanym zwycięzcą w trzecim kwartale 2021 r. została gmina Gdów z wynikiem 262 złożonych wniosków o dofinansowanie w ramach programu rządowego „Czyste powietrze”.
  • Aż 17. pierwszych miejsc rankingu stanowią gminy zlokalizowane w województwie śląskim.
  • Największa liczba wniosków została złożona w Rybniku – aż 726.
  • Badania pokazują, że mieszkańcy Śląska popierają odejście od ogrzewania węglem swoich domów. W badaniu opinii publicznej za zakazem węgla opowiedziało się aż 65% respondentów.

Śląsk liderem rankingu programu Czyste powietrze

Zdecydowanym zwycięzcą w trzecim kwartale br. została gmina Gdów z wynikiem 262 złożonych wniosków o dofinansowanie w ramach programu rządowego „Czyste powietrze”. Tuż za nimi uplasowały się gminy Czerwonka-Leszczyny – 386 wniosków oraz Jejkowice – 55 wniosków.

Aż 17. pierwszych miejsc rankingu stanowią gminy zlokalizowane w województwie śląskim. Dopiero na miejscu 18 pojawił się małopolski Oświęcim. Największa liczba wniosków została złożona w Rybniku – aż 726. Najmniejsze zaangażowanie widać wśród gmin z Podkarpacia, województwa opolskiego, łódzkiego i lubuskiego.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśla:

Tylko wspólne działania administracji rządowej i samorządowej na rzecz poprawy jakości powietrza przyniosą oczekiwane rezultaty. Tym bardziej cieszy nas duża aktywność gmin w ramach programu „Czyste Powietrze” – szczególnie w regionach, gdzie problem smogu jest największy. Dzięki takim działaniom zwiększymy komfort życia mieszkańców Polski

Badania pokazują, że mieszkańcy Śląska popierają odejście od ogrzewania węglem swoich domów. W badaniu opinii publicznej za zakazem węgla opowiedziało się aż 65% respondentów.

Polecamy wpis: Mapa jakości powietrza gdzie sprawdzić?

Zakaz używania kotłów na paliwa stałe starszych niż 10 lat dla mieszkańców Śląska

Już za 6 tygodni, na terenie województwa śląskiego wejdzie w życie zakaz użytkowania kotłów na paliwa stałe starszych niż 10 lat. Podobne przepisy wejdą w życie również w województwie podkarpackim. Niestety mieszkańcy Podkarpacie nie są tak chętni do zmian. Tam wymiany starych urządzeń grzewczych w ramach programu „Czyste Powietrze” jest znacznie wolniejsze. W pierwszej setce rankingu nie ma ani jednej gminy z tego województwa.

1 stycznia 2023 roku w województwach: mazowieckim, małopolskim i łódzkim wejdą w życie kolejne uchwały antysmogowe, które zakazują użytkowania pozaklasowych kotłów i pieców. W odniesieniu do rankingu, w tych regionach również nie ma powodów do dumy. Z Małopolski w pierwszej setce jest zaledwie 6 gmin, z Mazowsza – jedna. Żadna z gmin z województwa łódzkiego nie trafiła do pierwszej setki.

Polecamy wpis: Alert RCB o złej jakości powietrza - ostrzeżenie SMS-owe

Ranking gmin w ramach trzeciej edycji rankingu w 2021 r.

Cały ranking dostępny jest na stronie polskialarmsmogowy.pl/ranking oraz czystepowietrze.gov.pl.

Ranking programu „Czyste powietrze” w III kwartale 2021 r. - 30 najaktywniejszych gmin
Ranking programu „Czyste powietrze” w III kwartale 2021 r. - 30 najaktywniejszych gmin

Źródło: samorząd.pap.pl

Gdzie sprawdzić poziom zanieczyszczenia?

Jakość powietrza można monitorować za pomocą stron internetowych lub aplikacji mobilnych. Wśród nich można znaleźć serwisy zarówno krajowe jak i regionalne, ale również międzynarodowe. W Ongeo.pl można sprawdzić m.in. średnioroczne poziomy zanieczyszczenia powietrza pyłami drobnymi PM 2,5 i PM10, które są zobrazowane w postaci mapy jakości powietrza.

Dane otrzymasz w formie czytelnego Raportu o Terenie. Pobierzesz go samodzielnie, a zajmie Ci to około 5 minut. Jeśli chcesz wiedzieć jak pobrać taki raport, zajrzyj do artykułu: JAK POBRAĆ DANE.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.