News

Więcej pieniędzy z NFOŚiGW na programy „Czyste powietrze” i „Mój Prąd”

Monika Ojczyk
2021-11-15
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-09
Głosów: 11, średnia ocen: 5
Więcej pieniędzy z NFOŚiGW

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) W 2022 r. przeznaczy 1,95 mld zł na program "Czyste powietrze" oraz 660 mln zł na program "Mój prąd". Jak zapowiada NFOŚiGW, zgodnie z planem na 2022r., na inwestycje związane z ochroną środowiska i gospodarką wodną zostanie przeznaczone ponad 9 mld zł, czyli o 2,2 mld zł więcej niż w 2021 r.

  • Plan wydatków NFOŚiGW na 2022 r. zakłada, że przychody Funduszu w przyszłym roku mają wynieść blisko 5,1 mld zł.
  • Na programy rządowej, NFOŚiGW zamierza przeznaczyć: na program "Czyste powietrze" - 1,95 mld zł, na program "Mój Prąd" - 660 mln zł, na program "Nowa Energia" i "Energia Plus" - 750 mln zł.
  • Ogólnie na inwestycje związane z ochroną środowiska i gospodarką wodną zostanie przeznaczone ponad 9 mld zł, czyli o 2,2 mld zł więcej niż w 2021 r.

Więcej pieniędzy z NFOŚiGW na ochronę środowiska

Plan wydatków NFOŚiGW na 2022 r. zakłada, że przychody Funduszu w przyszłym roku mają wynieść blisko 5,1 mld zł. Oznacza to wzrost o ponad 70 % (prawie 1,9 mld zł) niż w planie na 2021 rok.

Jak podaje serwis samorządowy PAP, wzrost przychodów w 2022 roku wynika głównie z planowanego pozyskania środków ze sprzedaży przez Komisję Europejską uprawnień do emisji dwutlenku węgla (900 mln zł Z Funduszu Modernizacyjnego), uwzględnienia przychodów Funduszu Niskoemisyjnego Transportu z tytułu opłaty emisyjnej (390 mln zł) oraz uzyskania opłat zastępczych wynikających z ustawy o efektywności energetycznej (355 mln zł).

Więcej pieniędzy z NFOŚiGW na program „Czyste powietrze”

W ramach programu „Czyste powietrze” w 2022r. ma zostać przekazane 1,95 mld zł. Celem programu „Czyste powietrze” jest dofinansowanie wymiany przestarzałych pieców oraz termomodernizacja budynków mieszkalnych.

Czytaj więcej: Dofinansowanie do wymiany pieca - program „Czyste Powietrze”

Więcej pieniędzy z NFOŚiGW na program „Mój Prąd”

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Klimatu w I kwartale 2022r. ruszą zapisy na czwartą odsłonę programu „Mój Prąd”. NFOŚiGW zapowiada, że na ten cel ma być przeznaczone 660 mln zł.

Nowa edycja programu oprócz dofinansowania przydomowych instalacji fotowoltaicznych ma zapewnić dopłaty do do magazynów energii czy ładowarek do samochodów elektrycznych.

Więcej na temat nowej odsłony programu „Mój Prąd 4.0” tutaj 

Więcej pieniędzy z NFOŚiGW na programy „Nowa Energia” i „Energia Plus”

W 2022 r. Fundusz NFOŚiGW będzie wspierał inwestycje, których celem będzie ograniczenie emisji zanieczyszczeń przemysłowych do atmosfery oraz także budowę, rozbudowę lub modernizację instalacji prowadzących do zmniejszenia zużycia surowców pierwotnych.

W tym celu w ramach dwóch programów "Nowa Energia" i "Energia Plus" ma trafić do beneficjentów 750 mln zł.

Więcej pieniędzy z NFOŚiGW na program „Moja Woda”

Fundusz NFOŚiGW zakłada również, że w przyszłym roku zostanie kontynuowany program "Moja woda", w którym można było otrzymać do 5 tys. zł dotacji na m.in. instalacje wychwytujące deszczówkę na prywatnych nieruchomościach.

Czytaj więcej: Program Moja woda jak uzyskać dofinansowanie

Jakie jeszcze inicjatywy mogą liczyć na dotację z Funduszu?

NFOŚiGW zapowiada przeznaczenie funduszy na polepszenie systemów oczyszczania ścieków w aglomeracjach (400 mln zł), oraz poza aglomeracjami (ponad 150 mln zł).

Kolejnym planem jest wydane około 1 mld zł na inwestycje mające prowadzić do:

  • zrównoważonego gospodarowania zasobami środowiska,
  • adaptacji do zmian klimatu,
  • poprawy jakości środowiska.

Fundusz oraz dodatkowo 440 mln zł na wsparcie działalności monitoringu środowiska, adaptacji do zmian klimatu, ochrony zasobów wodnych poprzez zwiększenie retencji na prywatnych posesjach.

Polecamy wpis: Mała retencja wody jako dobra praktyka adaptacji do zmian klimatu

Z planu wydatków NFOŚiGW wynika ponadto, że ponad 330 mln zł trafi na inwestycje związane z gospodarką odpadową w tym usuwanie porzuconych odpadów.

Blisko 1,5 mld zł z NFOŚiGW trafi na wpłaty do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Funduszu Przewozów Autobusowych. Na wsparcie niskoemisyjnego transportu, infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru trafi.

Avatar: Monika Ojczyk
Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.