Udało się osiągnąć porozumienie z resortem rolnictwa i rozwoju wsi. Samorządy nadal będą miały wpływ na Wspólną Politykę Rolną 2023-2027 i będą uczestniczyły we wdrażaniu finansowanych ze środków Unii Europejskiej działań na terenach wiejskich.
Samorządy nadal będą miały wpływ na Wspólną Politykę Rolną 2023-2027
- Obecny Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej jest trzecią wersją projektu na lata 2023-2027. Dokument został mocno skrytykowany przez Związek Województw RP, ponieważ nie uwzględniała uwag i propozycji składanych przez samorządy w procesie konsultacji.
- Sprzeciw regionów wzbudziły zapisy ograniczające interwencję w dziedzinie inwestycji infrastrukturalnych na wsi i odbierające samorządom kompetencje w zakresie kreowania rozwoju obszarów wiejskich.
- Po dyskusji z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, reprezentacja samorządów wydała projektowi opinię pozytywną.
Samorządy nadal będą miały wpływ na Wspólną Politykę Rolną 2023-2027
Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej jest dokumentem, który określa cele i działania polityki państwa w dziedzinie wsi i rolnictwa. Wskazuje też sposób, w jaki zostaną rozdysponowane środki europejskie dla polskiego rolnictwa. Plan Strategiczny powinien być zatem zgodny w założeniu z kierunkami europejskiej Wspólnej Polityki Rolnej i rozwiązaniami Europejskiego Zielonego Ładu.
Obecny dokument jest już trzecią wersją projektu na lata 2023-2027. Ta zaś została mocno skrytykowana przez Związek Województw RP, ponieważ nie uwzględniała uwag i propozycji składanych przez samorządy w procesie konsultacji. Sprzeciw regionów wzbudziły zapisy ograniczające interwencję w dziedzinie inwestycji infrastrukturalnych na wsi i odbierające samorządom kompetencje w zakresie kreowania rozwoju obszarów wiejskich.
Wątpliwości samorządów dotyczyły w m.in.:
- Niemal całkowitego wyeliminowania wsparcia rozwoju infrastruktury na obszarach wiejskich w ramach PS WPR i uwzględnienie wyłącznie inwestycji w zakresie systemów indywidualnego oczyszczania ścieków oraz koncepcji Inteligentnych wsi;
- Ograniczenia możliwości wsparcia operacji infrastrukturalnych w ramach Leader’a i nadanie takiemu wsparciu wyłącznie charakteru określonego jako: „…uzupełniający do projektowanego w ramach innych programów (finansowanych z innych funduszy)…” ;
- Ograniczenia swobody w kształtowaniu lokalnych strategii rozwoju poprzez konieczność skoncentrowania dokumentu na – dokładnie – trzech obszarach tematycznych;
- Radykalnej zmiany systemu instytucjonalnego dla interwencji Infrastruktura na obszarach wiejskich oraz wdrożenie koncepcji inteligentnych wsi oraz Scalanie gruntów i pozbawienie samorządów województw ich dotychczasowej roli w procesie wdrażania tych działań;
- Drastycznego ograniczenia środków przeznaczonych na realizację w ramach interwencji Infrastruktura na obszarach wiejskich oraz wdrożenie koncepcji inteligentnych wsi.
Udało się osiągnąć porozumienie z resortem rolnictwa i rozwoju wsi
22 listopada br. na posiedzeniu plenarnym Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ustalono, że dokument będzie jeszcze raz omawiany na Zespole ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa KWRiST, który upoważniono do wydania wiążącej opinii do projektu.
Posiedzenie to odbyło się właśnie 6 grudnia br. Po dyskusji z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, reprezentacja samorządów wydała projektowi opinię pozytywną. Samorządy nadal będą miały wpływ na Wspólną Politykę Rolną 2023-2027. Resort rolnictwa dokonał korekty w projekcie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, zgodnie z postulatami samorządów.
Mecenas Rafał Cieślik ze Związku Województw RP, mówił:
Przedstawiciele regionów wykonali naprawdę dobrą pracę analityczną. Jesteśmy zadowoleni, że ministerstwo nas wysłuchało w zakresie interwencji Infrastruktura na obszarach wiejskich oraz scalanie gruntów. Mamy nadzieję, że także inne nasze propozycje spotkają się z podobną przychylnością.
Źródło: Prawo.pl
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Bank ziemi - dlaczego warto inwestować w grunty?
- Jak przekształcić ziemię rolną na budowlaną? Odrolnienie ziemi
- Czym jest nieruchomość rolna?
- Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną - najważniejsze aspekty
- Drugi nabór w ramach Programu Inwestycji Strategicznych już w grudniu
- Ceny gruntów rolnych ile trzeba zapłacić za ziemię?
- Ceny gruntów rolnych 2021 - sprawdź ile wynoszą
- Ceny gruntów rolnych w 2020 roku
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!