News

Drugi nabór w ramach Programu Inwestycji Strategicznych już w grudniu

Monika Byś
2021-12-13
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-09
Głosów: 27, średnia ocen: 5
Drugi nabór w ramach Programu Inwestycji Strategicznych

Już w grudniu ogłosimy drugi nabór w ramach Programu Inwestycji Strategicznych - zapowiada Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Łączna kwota dofinansowania będzie zbliżona do tej z pierwszej edycji, która wyniosła ponad 23 mld zł.

  • Wyniki pierwszego naboru rząd ogłosił w październiku br. wówczas samorządy z całej Polski złożyły 7998 wniosków o wsparcie inwestycji na łączną kwotę 93 mld zł.
  • Przewodniczący Komisji ds. Rządowego Funduszu Polski Ład Paweł Szefernaker, poinformował, że drugi nabór w ramach Programu Inwestycji Strategicznych zostanie ogłoszony do świąt.
  • Jak zapowiada zarząd Banku Gospodarstwa Kraju (BGK) zostaną uruchomione dwa równoległe nabory wniosków - jeden dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego i drugi dla gmin popegeerowskich.

Rządowy Fundusz Polskiego Ładu: drugi nabór w ramach Programu Inwestycji Strategicznych

Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Pierwszy nabór wniosków trwał od 2 lipca do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie samorząd lub jego związek mógł zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym:

  • jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia,
  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie mogła przekroczyć 30 mln zł,
  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie mogła przekroczyć 5 mln zł.

Wyniki pierwszego naboru rząd ogłosił w październiku br. wówczas samorządy z całej Polski złożyły 7998 wniosków o wsparcie inwestycji na łączną kwotę 93 mld zł. Zaakceptowanych zostało 4040 wniosków. Dofinansowanie w wysokości 23,9 mld zł trafiło do 97% samorządów w Polsce. Przewodniczący Komisji ds. Rządowego Funduszu Polski Ład Paweł Szefernaker, poinformował, że drugi nabór w ramach Programu Inwestycji Strategicznych zostanie ogłoszony do świąt.

Chodzi oczywiście o inwestycje w samorządach. Dodatkowo, tak jak pan premier Morawiecki zapowiadał w Bobolicach podczas ogólnopolskich dożynek, w ramach tego naboru zostaną wydzielone środki dla gmin popegeerowskich. Jako rząd, formacja polityczna, dostrzegamy potrzebę inwestowania w te tereny. Gminom cały czas brakuje środków własnych na rozpoczęcie różnego rodzaju ważnych inwestycji drogowych i wodno-kanalizacyjnych

Polecamy wpis:  Ogromne zainteresowanie samorządów dofinansowaniem z Polskiego Ładu. Wartość wniosków przekroczyła 90 mld zł 

Nie ustalono jeszcze skali finansowej naboru. Z aktualnych doniesień wiemy, że kwota dofinansowania będzie podobna, jak w przypadku pierwszej edycji programu.

Będzie porównywalny z pierwszym naborem. W przypadku środków dla gmin popegeerowskich będzie to przynajmniej miliard złotych - dodał Szefernaker

Będzie wsparcie dla gmin popegeerowskich

Jak zapowiada zarząd Banku Gospodarstwa Kraju (BGK) zostaną uruchomione dwa równoległe nabory wniosków - jeden dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego i drugi dla gmin popegeerowskich.

W naborze dla wszystkich samorządów będą cztery priorytety, a w nich 36 obszarów inwestycyjnych. Każda jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła złożyć trzy wnioski i otrzymać bezzwrotne dofinansowanie nawet do 95 % wartości inwestycji.

Dodatkowo zyskają gminy, które Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zakwalifikował jako gminy popegeerowskie. Samorządy te będą mogły równolegle złożyć dwa dodatkowe wnioski w specjalnie dla nich przygotowanym naborze. Według władz takie rozwiązanie pomoże wyrównywać ich szanse rozwojowe.

W naborze dla gmin popegeerowskich nie będzie podziału na priorytety, wnioski będą mogły dotyczyć 36 obszarów gospodarki. Dofinansowanie wyniesie do 98 % wartości inwestycji.

Źródło: samorzad.pap.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.