News

Rynek nieruchomości czeka kumulacja podwyżek

Monika Byś
2022-12-12
~4 min
Post zaktualizowany: 2023-09-25
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Rynek nieruchomości czeka kumulacja podwyżek

W przyszłym roku rynek nieruchomości czeka kumulacja podwyżek. Będzie to efekt wzrostu podatków, ale także wyższych cen energii i gazu. Dzisiaj wiemy, że strona rządowa nie odpuszcza i zamierza wprowadzać kolejne daniny. Właścicielom nieruchomości dojdą również nowe obowiązki i związane z nimi koszty, choćby obowiązek wykonania audytu energetycznego. Dla wielu domowych budżetów może to być naprawdę trudne do udźwignięcia.

  • Od przyszłego roku we wszystkich miastach wojewódzkich stawki podatków od nieruchomości wzrosną przeciętnie o 12 proc. Najmocniej odczują to jednak mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Gdańska, Szczecina, Bydgoszczy, Białegostoku i Olsztyna.
  • Szykuje się także wzrost opłat eksploatacyjnych, w których duży udział będą miały wyższe rachunki za energię. Wysokość taryf zatwierdzonych przez URE nie została jeszcze oficjalnie podana, ale z wcześniejszych informacji wynika, że stawki za prąd mogą wzrosnąć nawet trzykrotnie.
  • Z zapowiedzi rządu wynika także, że w 2023 r. mogą pojawić się także nowe daniny na rynku nieruchomości. Czekają nas m.in. zmiany w tzw. opłacie planistycznej. 
  • Kumulacja podwyżek opłat eksploatacyjnych odbije się w pierwszej kolejności na rynku domów. Zdaniem eksperta będzie dotyczyć to zwłaszcza segmentu starszych obiektów, budowanych kilkadziesiąt lat temu, często w technologiach, których obecnie nie stosuje się już na rynku.

Od przyszłego roku we wszystkich miastach wojewódzkich stawki podatków od nieruchomości wzrosną przeciętnie o 12 proc. Najmocniej odczują to jednak mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Gdańska, Szczecina, Bydgoszczy, Białegostoku i Olsztyna. W tych miastach samorządowcy zdecydowali się na maksymalne stawki podatków, co zostało już zatwierdzone przez resort finansów.

Stawki podatku od nieruchomości 2023 - sprawdź w OnGeo.pl

W Raporcie o Terenie OnGeo.pl sprawdzisz stawki podatku od nieruchomości dla twojej gminy. Ponadto dostaniesz link do źródła na podstawie którego ustalono stawki. Pobierz przykładowy raport i sprawdź sam, jak to wygląda. 

Pobierz przykładowy Raport o Terenie

Dodatkowo szykuje się wzrost opłat eksploatacyjnych, w których duży udział będą miały wyższe rachunki za energię. Wysokość taryf zatwierdzonych przez URE nie została jeszcze oficjalnie podana, ale z wcześniejszych informacji wynika, że stawki za prąd mogą wzrosnąć nawet trzykrotnie.

Rząd wprowadził wprawdzie maksymalne limity na ceny energii, ale dotyczą one tylko określonego poziomu zużycia. Dodatkowo w przyszłym roku powraca wyższy 23 proc. podatek VAT. Coraz więcej urzędów miast i gmin podnosi także opłaty za wywóz śmieci. W efekcie czeka nas cała seria podwyżek.

Do obecnych danin w przyszłym roku dojdą nowe podatki

Z zapowiedzi rządu wynika także, że w 2023 r. mogą pojawić się także nowe daniny na rynku nieruchomości. Czekają nas m.in. zmiany w tzw. opłacie planistycznejPrzypomnijmy, obecnie właściciel uiszcza ją w momencie, gdy sprzedaje nieruchomość – o ile robi to przed upływem pięciu lat od wejścia w życie planu miejscowego lub jego zmiany. Wysokość opłaty wynosi wówczas maksymalnie 30 proc. wzrostu wartości nieruchomości, od momentu uchwalenia planu miejscowego.

Jednak zgodnie z nowymi przepisami, każdy właściciel będzie musiał płacić opłatę planistyczną po zmianie lokalnego planu. Wystarczy, że gmina uchwali plan lub tylko go zmieni, wówczas będzie mogła zgłosić się do każdego właściciela po pieniądze i to niemałe, bo renta planistyczna wyniesie 30 proc. wzrostu wartości.

To jednak nie koniec zmian, ponieważ właścicielom nieruchomości w przyszłym roku dojdą także nowe obowiązki. Niebawem każdy posiadacz nieruchomości będzie musiał mieć także świadectwo energetyczne budynku, za które trzeba będzie zapłacić. Od przyszłego roku właściciele, którzy nie dopełnią tego obowiązku, zapłacą karę w przypadku sprzedaży lub wynajmu nieruchomości bez tego dokumentu.

Zamów świadectwo energetyczne budynku w portalu senerg.pl

Aplikacja Senerg to mobilna aplikacja, dzięki której zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.

Zajrzyj na stronę senerg.pl i zamów usługę dla sobie

Senerg to profesjonalna usługa świadczona przez wykwalifikowany zespół ekspertów i inżynierów, którzy na co dzień specjalizują się w tworzeniu świadectw charakterystyki energetycznej. Specjaliści mogą poszczycić się rozległą wiedzą i bogatym doświadczeniem w obszarach energetyki, budownictwa, nieruchomości oraz informatyki. 

Decydując się na skorzystanie z senerg.pl otrzymasz gwarancję najwyższej jakości. Świadectwem tego jest ponad 1200 zadowolonych klientów oraz ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych.

Dodatkowo Ministerstwo Aktywów Państwowych, pracuje nad nowymi daninami na rynku nieruchomości, wymierzonymi w spekulantów na rynku nieruchomości. Każdy, kto posiada lub kupi pięć mieszkań i nie udostępni ich najemcom, będzie musiał liczyć się z podatkiem. Ma to zwiększyć m.in. pulę lokali do zamieszkania.

Rynek nieruchomości czeka kumulacja podwyżek, szczególnie odbije się na rynku domów

Tomasz Błeszyński, niezależny ekspert rynku nieruchomości uważa, że 2023 r. będzie dla rynku nieruchomości czasem weryfikacji. Ekspert uważa także, że kumulacja podwyżek opłat eksploatacyjnych odbije się w pierwszej kolejności na rynku domów. Jego zdaniem będzie dotyczyć to zwłaszcza segmentu starszych obiektów, budowanych kilkadziesiąt lat temu, często w technologiach, których obecnie nie stosuje się już na rynku.

ocenia Tomasz Błeszyński 

Eksploatacja takich budynków, które często nigdy nie były modernizowane i nie są dostosowane do nowych parametrów technicznych, będzie wiązała się z coraz wyższymi kosztami. Dlatego wielu właścicieli takich obiektów nie będzie po prostu stać na ich utrzymanie.

Ekspert uważa także, że wprowadzenie obowiązku świadectw energetycznych otworzy oczy wielu osobom. W efekcie zmieni się również ich podejście do rynku nieruchomości.

Nieruchomości, które mają niskie koszty ogrzewania będą drożeć

Marcin Krasoń, ekspert Otodom Analytics uważa z kolei, że sytuacja w poszczególnych segmentach rynku nieruchomości będzie bardzo zróżnicowana. Powodem jest fakt, że w ofercie sprzedaży znajdują się obecnie zarówno nowoczesne domy energetyczne, jak i stare zniszczone budynki.

Ekspert uważa także, że w momencie, gdy wejdą w życie certyfikaty energetyczne, trudniej będzie sprzedać nieruchomość, która nie ma odpowiedniej izolacji cieplnej i jest ogrzewana np. drogim paliwem. Według niego kłopot z jej sprzedażą może wiązać się z koniecznością obniżenia jej ceny.

Źródło: money.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.