Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Rozbiórka starych budynków szansą na nowe inwestycje

Głosów: 1, średnia ocen: 5
mock

Inwestorzy i deweloperzy odczuwają brak atrakcyjnych nieruchomości niezabudowanych w miastach, dlatego coraz częściej decydują się na zakup tych zabudowanych. Decyzja o inwestycji w stare, często zrujnowane zabudowania wymaga więcej prac związanych z rozbiórką i przekształceniem gruntu, przez co inwestycja jest droższa. Czy to się w ogóle opłaca?

  • Deweloperzy zaczęli interesować się działkami, na których znajdują się już zabudowania.
  • Istnieje obawa, że przy braku dostatecznej ilości zabudowań nadających się do rozbiórki, deweloperzy sięgną po nieruchomości zabytkowe.
  • Trend związany z zastępowaniem starszych budynków nowymi będzie się umacniał także ze względu na brak miejscowych planów zagospodarowania

Pustych działek w atrakcyjnych lokalizacjach jest coraz mniej, a w miastach praktycznie w ogóle ich nie ma. Dlatego deweloperzy zaczęli interesować się działkami, na których znajdują się już zabudowania. Uczestnicy rynku nieruchomości są zgodni, że trend związany z konserwacjami nieruchomości nie tylko utrzyma się w najbliższym czasie, ale ilość projektów opartych na tym modelu w kolejnych latach będzie tylko rosła. 

Istnieje obawa, że przy braku dostatecznej ilości zabudowań nadających się do rozbiórki, deweloperzy sięgną po nieruchomości zabytkowe. O ile wykreślenie budynku z rejestru zabytków wymaga wielu formalności i zgód, tak znacznie mniej zachodu wymaga usunięcie obiektu z gminnej ewidencji zabytków. 

Deweloperzy, którzy dysponują znacznym budżetem, mogą oszacować przekształcenie zabytku, jako inwestycję opłacalną. Niestety trend związany z zastępowaniem starszych budynków nowymi będzie się umacniał także ze względu na brak miejscowych planów zagospodarowania, które obejmują tylko około 30–50 proc. obszarów aglomeracji. 

Sprawdź obiekty zabytkowe i strefy ochrony konserwatorskiej 

W OnGeo.pl sprawdzisz, czy Twoja działka znajduje się w pobliżu nieruchomości zabytkowych i na terenie objętym ochroną konserwatorską i archeologiczną. Pamiętaj, że bliska odległość od takich obiektów może powodować utrudnienia i ograniczenia w możliwości zabudowy Twojej nieruchomości

Rozbiórka budynków nieefektywnych energetycznie 

Doniesienia prasowe z ostatnich tygodni wskazały, że istnieje obawa, że bez świadectwa energetycznego właściciel nie sprzeda nieruchomości. Obawy są uzasadnione, a dotyczą przede wszystkich starszych nieruchomości, które nie spełniają najnowszych norm dotyczących termoizolacji. Budynki w miastach, które obecnie “leżą” odłogiem, prawdopodobnie takich norm nie spełniają i przez to nie są atrakcyjne dla potencjalnych najemców. Zatem jeśli obecnych właścicieli nie stać na dodatkowe koszty w celu zapewnienia odpowiednich standardów pod względem energochłonności, być może będą chcieli jak najszybciej sprzedać swoje parcele. 

Czy to się opłaca?

Ważnym elementem, który wpłynie na dynamikę konwersji nieruchomości w najbliższych latach będzie ostateczny kształt ustawy, nad którą pracuje resort rozwoju. Nowa ustawa ma ułatwić przekształcanie budynków handlowych i biurowych w mieszkania, niezależnie od obowiązującego w danej lokalizacji planu zagospodarowania. 

Tego typu inwestycje wiążą się z wyższymi kosztami związanymi z wyburzeniem budynków oraz wydłużonym czasem realizacji. To proces obejmujący nawet od trzech do ośmiu lat.

Transformacje funkcji na rynku nieruchomości są gorącym trendem, jednak ograniczenia planistyczne oraz prawno-administracyjne zweryfikują ostateczną ilość takich projektów, przede wszystkim na podstawie możliwych do osiągnięcia przez deweloperów marży. 

Źródło: mojafirma.infor.pl

Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)

Brak