News

Resort rozwoju rozważa przesunięcie przepisów ograniczających patodeweloperkę

Monika Byś
2024-03-13
~1 min
Post zaktualizowany: 2024-03-15
Głosów: 11, średnia ocen: 5
przesunięcie przepisów ograniczających patodeweloperkę

Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się dyskusja w sprawie możliwego przesunięcia terminu wejścia w życie przepisów przeciwdziałających patodeweloperce. Powodem są liczne apele od samorządów, inwestorów i ekspertów, którzy argumentują, że potrzebują więcej czasu na dostosowanie się do nowych zasad. 

Nowelizacja rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych budynków oraz ich lokalizacji, czyli tzw. przepisów dotyczących patodeweloperki, ma wejść w życie 1 kwietnia 2024 roku.

Zbliżając się do tej daty, Ministerstwo Rozwoju i Technologii otrzymuje coraz więcej apeli o kolejne przesunięcie terminu wejścia w życie nowelizacji. Samorządy, inwestorzy i eksperci kierujący apele uważają, że brak takiej decyzji może spowodować paraliż inwestycyjny. Najbardziej zagrożone są duże miasta - Warszawa, Poznań czy Łódź.

Apele zaczynają przynosić skutek

Nadchodzące apelacje zaczynają wywierać wpływ na stanowisko MRiT. Wiceminister Rozwoju i Technologii Jacek Tomczak, w rozmowie z portalem prawo.pl stwierdził: 

mówił Jacek Tomczak, wiceszef resortu rozoju

Rozważamy przesunięcie tego terminu. Decyzja powinna zapaść w tym tygodniu. Pod uwagę brane są różne terminy. Ale nowy termin nie będzie dłuższy niż pół roku

Samorządy ostrzegają MRiT, że nowe przepisy mogą doprowadzić do przeciążenia urzędów. W rezultacie inwestorzy starają się składać wnioski jeszcze przed 1 kwietnia, co zmusza ich do działania w pośpiechu. 

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.