Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Nadchodzi przymusowa termomodernizacja budynków

Głosów: 2, średnia ocen: 5
mock

Rok 2023 r. naznaczony jest zmianami prawa budowlanego, planowania przestrzennego, ale również zmianami w prawie na rynku nieruchomości. Powodem tych ostatnich zmian jest dostosowanie prawa do wymogów narzuconych przez Unię Europejską. Jednym z nich jest plan osiągnięcia zeroemisyjności budynków w ramach „Fit for 55” do 2033 r. Wychodzi na to, że w kolejnych latach czeka nas przymusowa termomodernizacja budynków. 

  • Powodem zmian jest dostosowanie prawa do wymogów narzuconych przez Unię Europejską. Jednym z nich jest plan osiągnięcia zeroemisyjności budynków w ramach „Fit for 55” do 2033 r. 
  • Do 2050 r. wszystkie budynki mają być również zeroemisyjne. Dodatkowo do 2027 r. budynki mieszkalne mają zostać włączone do ETS.
  • Transformacja energetyczna w budownictwie czeka nas już niebawem. Nie unikniemy przymusowej termomodernizacji budynków. Z danych resortu rozwoju wynika tymczasem, że termomodernizacji wymagają w tym momencie (biorąc pod uwagę założone przez UE normy) nawet 4 miliony domów jednorodzinnych i ok. 160 tys. wielorodzinnych.

Jak już wielokrotnie wspominałam, w tym roku czeka nas rewolucja na rynku nieruchomości. Powodem zmian jest dostosowanie prawa do wymogów narzuconych przez Unię Europejską. Jednym z nich jest plan osiągnięcia zeroemisyjności budynków w ramach „Fit for 55 do 2033 r. W ramach planu cały zasób mieszkaniowy ma średnio osiągnąć poziom energooszczędności „D”, jednak problem polega na tym, że według szacunków, nawet połowa budynków nie spełnia tego wymagania. Do 2050 r. wszystkie budynki mają być również zeroemisyjne. Dodatkowo do 2027 r. budynki mieszkalne mają zostać włączone do ETS (unijny system handlu uprawnieniami do emisji).

Wszystko wskazuje na to, że transformacja energetyczna w budownictwie czeka nas już niebawem, więc nie unikniemy przymusowej termomodernizacji budynków. Z danych resortu rozwoju wynika tymczasem, że termomodernizacji wymagają w tym momencie (biorąc pod uwagę założone przez UE normy) nawet 4 miliony domów jednorodzinnych i ok. 160 tys. wielorodzinnych. Okazuje się ponadto, że część z nich wcale nie jest stara – część z nich powstała zaledwie w latach 90. XX w.

Przymusowa termomodernizacja budynków. Kto zapłaci za to zapłaci?

Niestety za termomodernizację zapłaci właściciel nieruchomości. Z zapowiedzi rządu i wytycznych unijnych, do termomodernizacji budynków ma dopłacać państwo, jednak dotąd nie wiadomo jak w praktyce miałoby to wyglądać. Nie wiadomo również, czy właściciele domów jednorodzinnych zostaną potraktowani tak samo, jak osoby mieszkające w blokach. W przypadku tych drugich, nie ustalono jeszcze, kto miałby ponosić część kosztów - spółdzielnia, czy właściciele lokali. 

Końcem stycznia rządzący ogłosili prekonsultacje zmian regulacji w zakresie wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku budynku lub części budynku oraz wzorów świadectw charakterystyki energetycznej. Opinie w tej sprawie można składać do 28 lutego 2023 r. Prekonsutacje mają dotyczyć wdrożenia dyrektywy 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, z uwzględnieniem zmian wprowadzonych Dyrektywą 2018/844. Zgodnie nową dyrektywą konieczny jest podział budynków na klasy energetyczne

Źródło: bezprawnik.pl, gov.pl

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)

Brak