News

Nadchodzi przymusowa termomodernizacja budynków

Monika Byś
2023-02-02
~2 min
Post zaktualizowany: 2023-09-25
Głosów: 15, średnia ocen: 5
przymusowa termomodernizacja budynków

Rok 2023 r. naznaczony jest zmianami prawa budowlanego, planowania przestrzennego, ale również zmianami w prawie na rynku nieruchomości. Powodem tych ostatnich zmian jest dostosowanie prawa do wymogów narzuconych przez Unię Europejską. Jednym z nich jest plan osiągnięcia zeroemisyjności budynków w ramach „Fit for 55” do 2033 r. Wychodzi na to, że w kolejnych latach czeka nas przymusowa termomodernizacja budynków. 

  • Powodem zmian jest dostosowanie prawa do wymogów narzuconych przez Unię Europejską. Jednym z nich jest plan osiągnięcia zeroemisyjności budynków w ramach „Fit for 55” do 2033 r. 
  • Do 2050 r. wszystkie budynki mają być również zeroemisyjne. Dodatkowo do 2027 r. budynki mieszkalne mają zostać włączone do ETS.
  • Transformacja energetyczna w budownictwie czeka nas już niebawem. Nie unikniemy przymusowej termomodernizacji budynków. Z danych resortu rozwoju wynika tymczasem, że termomodernizacji wymagają w tym momencie (biorąc pod uwagę założone przez UE normy) nawet 4 miliony domów jednorodzinnych i ok. 160 tys. wielorodzinnych.

Jak już wielokrotnie wspominałam, w tym roku czeka nas rewolucja na rynku nieruchomości. Powodem zmian jest dostosowanie prawa do wymogów narzuconych przez Unię Europejską. Jednym z nich jest plan osiągnięcia zeroemisyjności budynków w ramach „Fit for 55 do 2033 r. W ramach planu cały zasób mieszkaniowy ma średnio osiągnąć poziom energooszczędności „D”, jednak problem polega na tym, że według szacunków, nawet połowa budynków nie spełnia tego wymagania. Do 2050 r. wszystkie budynki mają być również zeroemisyjne. Dodatkowo do 2027 r. budynki mieszkalne mają zostać włączone do ETS (unijny system handlu uprawnieniami do emisji).

Wszystko wskazuje na to, że transformacja energetyczna w budownictwie czeka nas już niebawem, więc nie unikniemy przymusowej termomodernizacji budynków. Z danych resortu rozwoju wynika tymczasem, że termomodernizacji wymagają w tym momencie (biorąc pod uwagę założone przez UE normy) nawet 4 miliony domów jednorodzinnych i ok. 160 tys. wielorodzinnych. Okazuje się ponadto, że część z nich wcale nie jest stara – część z nich powstała zaledwie w latach 90. XX w.

Zamów świadectwo energetyczne budynku w portalu senerg.pl

Aplikacja Senerg to mobilna aplikacja, dzięki której zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.

Zajrzyj na stronę senerg.pl i zamów usługę dla sobie

Senerg to profesjonalna usługa świadczona przez wykwalifikowany zespół ekspertów i inżynierów, którzy na co dzień specjalizują się w tworzeniu świadectw charakterystyki energetycznej. Specjaliści mogą poszczycić się rozległą wiedzą i bogatym doświadczeniem w obszarach energetyki, budownictwa, nieruchomości oraz informatyki. 

Decydując się na skorzystanie z senerg.pl otrzymasz gwarancję najwyższej jakości. Świadectwem tego jest ponad 1200 zadowolonych klientów oraz ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych.

Przymusowa termomodernizacja budynków. Kto zapłaci za to zapłaci?

Niestety za termomodernizację zapłaci właściciel nieruchomości. Z zapowiedzi rządu i wytycznych unijnych, do termomodernizacji budynków ma dopłacać państwo, jednak dotąd nie wiadomo jak w praktyce miałoby to wyglądać. Nie wiadomo również, czy właściciele domów jednorodzinnych zostaną potraktowani tak samo, jak osoby mieszkające w blokach. W przypadku tych drugich, nie ustalono jeszcze, kto miałby ponosić część kosztów - spółdzielnia, czy właściciele lokali. 

Końcem stycznia rządzący ogłosili prekonsultacje zmian regulacji w zakresie wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku budynku lub części budynku oraz wzorów świadectw charakterystyki energetycznej. Opinie w tej sprawie można składać do 28 lutego 2023 r. Prekonsutacje mają dotyczyć wdrożenia dyrektywy 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, z uwzględnieniem zmian wprowadzonych Dyrektywą 2018/844. Zgodnie nową dyrektywą konieczny jest podział budynków na klasy energetyczne

Źródło: bezprawnik.pl, gov.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.