News

Patodeweloperka w Krakowie. Wyniki plebiscytu "ArchiBubel"

Monika Byś
2022-02-09
~8 min
Post zaktualizowany: 2022-04-25
Głosów: 37, średnia ocen: 5
patodeweloperka w Krakowie

Ponad 18 tys. głosów zostało oddanych w plebiscycie „ArchiBubel”, zorganizowanym przez stowarzyszenie Ulepszamy Kraków. Mieszkańcy Krakowa wybrali kilka świetnych przykładów prawdziwych architektonicznych "perełek". Czy patodeweloperka w Krakowie nadal ma się świetnie?

  • W ramach akcji mieszkańcy Krakowa mogli się wypowiedzieć, które budynki ich zdaniem są najbardziej jaskrawymi przykładami patodeweloperki.
  • Stowarzyszenie zapowiada, że to nie koniec ich inicjatywy. W kolejnej odsłonie stowarzyszenie planuje sprawdzić, jak to się stało, że „ArchiBuble” uzyskały pozwolenia na budowę.

Patodeweloparka w Krakowie - plebiscyt "ArchiBubel"

W ramach akcji mieszkańcy mogli się wypowiedzieć, które budynki ich zdaniem są najbardziej jaskrawymi przykładami patodeweloperki. Mimo sporej konkurencji wśród architektonicznych potworków, wyraźnie widać, że kilka lokalizacji szczególnie mocno podpadło krakowianom. Postanowiliśmy z przymrużeniem oka zaprezentować obiekty nominowane do tytułu „ArchiBubla”, bo uznaliśmy, że tylko przy pomocy sarkazmu można pokazać absurdalność rzeczywistości panującej na rynku budowalnym. Dlatego nadaliśmy budynkom nazwy i przygotowaliśmy alternatywne opisy, które mają być drwiną z wysiłków copywriterów, służących pokazaniu rzekomych zalet potworków architektonicznych.
Mówi Krzysztof Kwarciak, przewodniczący stowarzyszenia Ulepszamy Kraków.

Stowarzyszenie zapowiada, że to nie koniec ich inicjatywy.

Teraz sprawdzimy, jak to się stało, że „ArchiBuble” uzyskały pozwolenia na budowę, a wkrótce planujemy zaprezentować propozycje zmian prawa i miejskich procedur. Nie ukrywamy, że nasza akcja jest swoistym krzykiem rozpaczy. Nie chcemy z założonymi rękami przyglądać się niszczeniu urbanistycznej tkanki miasta
Podkreśla Krzysztof Kwarciak.

Jak wygląda patodeweloperka w Krakowie? Zaczynamy ranking!

5979 GŁOSÓW – „BLOK INTEGRACYJNY” – UL. GROTTGERA 34

Na pierwszy ogień idzie blok przy ulicy Grottgera. Tam samotność na pewno nie grozi mieszkańcom, bo to prawdziwy majstersztyk dzisiejszych czasów. Niestety, jeśli niekoniecznie dogadujesz się z sąsiadem z naprzeciwka pozostaje ci tylko postawienie zaciemniającej słońce plandeki na balkonie, bo deweloper zapewnił integracje każdego dnia. Niniejszym przedstawiamy budynek przy ulicy Grottgera 34. W bloku okna sąsiednich mieszkań dzieli mniej niż dwa metry i są do siebie równolegle skierowane. Dzięki temu widać wszystko co się dzieje u sąsiadów, a wnęki sprawiają, że również dźwięki świetnie się rozchodzą.

Blok Integracyjny - ul. Grottgera 34, FOT. lovekrakow.pl
Blok Integracyjny - ul. Grottgera 34, FOT. lovekrakow.pl

3917 GŁOSÓW – „DOMY PEŁNE ENERGII” – OS DYWIZJONU 303 20 I 20A

Drugie miejsce w rankingu zajmuje równie ciekawy budynek na osiedli Dywizjonu 303. Budynki zostały zbudowanie kilka metrów od olbrzymiego słupa wysokiego napięcia, a konstrukcja jest wykorzystywana do przesyłania prądu o dużym natężeniu. Za sprawą nietypowej lokalizacji można poczuć się jak w elektrowni, co powinno być intersujące dla fanów industrialnych klimatów.

Dodatkowych wrażeń dostarczają chodniki otaczające budynek, które miejscami są tak strome, że łatwo je pomylić ze ścianą. Dlatego miłośnicy wspinaczek i wędrówek górskich mogą potraktować codzienne wyjście z domu niczym trening. Budynki wypełnia olbrzymia energia, a deweloper bardzo się zatroszczył, żeby miejsce było niepowtarzalne pod każdym względem.

Domy pełne energii - os Dywizjonu 303 20 i 20A, FOT. lovekrakow.pl
Domy pełne energii - os Dywizjonu 303 20 i 20A, FOT. lovekrakow.pl

1590 GŁOSÓW – „KRAKOWSKA MATRIOSZKA” – UL. CENTRALNA 57

Kolejny przykład to budynek porównywalny do rosyjskiej matrioszki, czyli małej figurki, która składa się z kilku mniejszych posążków. Krakowski deweloper przeniósł ten oryginalny koncept na budownictwo. Domek jednorodzinny został zapakowany w sporej wielkości blok. Efekt tego eksperymentu budowlanego powinny oglądać tylko osoby o mocnych nerwach.

Krakowska matrioszka - ul. Centralna 57, FOT. lovekrakow.pl
Krakowska matrioszka - ul. Centralna 57,  FOT. lovekrakow.pl

1541 GŁOSÓW – „FRANKENSTEIN Z ULICY KOŚCIUSZKI” – UL. KOŚCIUSZKI 60-62.

Macie dość wrażeń? Myślę, że kolejny budynek nie przypadnie do gustu miłośnikom estetyki i perfekcjonistom. Deweloper próbując przywrócić do życia zabytkową kamienicę stworzył prawdziwego potworka. Do jednopiętrowej kamienicy dobudowano aż cztery kondygnacje, a secesyjna kamienica została przykryta naroślą w stylu późnego Gomułki. Budynek może jednak doskonale posłużyć wykładowcom akademickim jako świetny przykład, jak nie należy robić rewitalizacji. Dlatego powstała swoista pomoc dydaktyczna dla przyszłych architektów i historyków sztuki.

Frankenstein z ulicy Kościuszki - ul. Kościuszki 60-62, FOT. lovekrakow.pl
Frankenstein z ulicy Kościuszki - ul. Kościuszki 60-62, FOT. lovekrakow.pl

1273 GŁOSÓW – „WIĘZIENIE DLA DZIECI” – UL. BOŻEGO CIAŁA 29

Teraz odetchnijmy trochę od budynków mieszkalnych i blokowisk, bo kolejny obiekt, to plac zabaw wyjęty z kadru filmu Formana tylko w wersji... dla dzieci. Miasto oddało za darmo deweloperowi fragment działki w zamian za zbudowanie placu zabaw. Wydzielony do dyspozycji najmłodszych mieszkańców teren jest jednak bardzo mały, a w dodatku został ogrodzony wysokim płotem. W efekcie powstała klatka, która bardziej nadaje się do karania dzieci niż beztroskiej zabawy. Plac nie mógłby chyba nawet pełnić funkcji spacerniaka, bo ma zbyt małą powierzchnię w stosunku do norm zapisanych w konwencji o przeciwdziałaniu torturom. Co więcej, furtka wejściowa na plac czasem jest zamknięta. Jak to więzieniu, nie można z niego swobodnie wchodzić i wychodzić. Prawdziwy majstersztyk potwierdzający, że patodeweloperka w Krakowie ma się naprawdę dobrze.

,,Więzienie dla dzieci” – ul. Bożego Ciała 29, FOT. lovekrakow.pl
,,Więzienie dla dzieci” – ul. Bożego Ciała 29, FOT. lovekrakow.pl

981 GŁOSÓW – „OSIEDLE Z PARKOWANIEM SYNCHRONICZNYM” – UL. WALEREGO SŁAWKA 11B – 15

I znowu przykład obiektu, który w założeniu miałby służyć mieszkańcom. Chęci były widać duże, ale międzyczasie coś poszło ewidentnie nie tak. Na osiedlu zostały wyznaczone miejsca postojowe, które nie mają bezpośredniego dostępu do drogi. Zaparkowanie wymaga przejechania przez sąsiednie stanowisko. Jeżeli jest ono zajęte to nie można przejechać. Mimo to można dostrzec plusy, bo teraz osiedle sprzyja nawiązywaniu relacji pomiędzy mieszkańcami. Nie mając dobrych kontaktów z sąsiadami, nie wyjedziesz rano do pracy.

Osiedle z parkowaniem synchronicznym – ul. Walerego Sławka 11b - 15, FOT. lovekrakow.pl
Osiedle z parkowaniem synchronicznym – ul. Walerego Sławka 11b - 15, FOT. lovekrakow.pl

773 GŁOSÓW – „KAWAŁEK HONG KONGU W KRAKOWIE” – OSIEDLE STAŃCZYKA

Wracamy do budynków! Honk Kong słynie z największej gęstości zaludnienia na świecie. Nie trzeba jednak daleko wyjeżdżać, aby znaleźć się w ciasnej i klaustrofobicznej przestrzeni wokół bardzo wysokich budynków. Osiedle Stańczyka przypomina klimaty z dalekiej Azji. Łatwo teraz poczuć, co znaczy brak miejsca, klaustrofobiczna przestrzeń i beton z każdej strony.

Kawałek Hong Kongu w Krakowie – Osiedle Stańczyka, FOT. lovekrakow.pl
Kawałek Hong Kongu w Krakowie – Osiedle Stańczyka, FOT. lovekrakow.pl

681 GŁOSÓW – „BUNKIER” – UL. TADEUSZA KOŚCIUSZKI 47

W obecnych niespokojnych czasach dużo osób szuka miejsca, gdzie można by się schronić na wypadek kataklizmu, a coraz więcej jest prepesów, czyli ludzi zawsze przygotowanych na nadejście sytuacji kryzowych. W ten trend idealnie wpisuje się inwestycja przy ulicy Kościuszki. Większość ścian budynku stanowi lity beton, a niewielkie okna umieszczone w małych wnękach skutecznie izolują od otaczającego nas świata. W dodatku paskudna sylwetka i mało estetyczne materiały wykończeniowe sprawiają, że podczas wojny wróg nie uzna budynku za cel warty atakowania!

Bunkier - ul. Tadeusza Kościuszki 47, FOT. lovekrakow.pl
Bunkier - ul. Tadeusza Kościuszki 47, FOT. lovekrakow.pl

643 GŁOSÓW – „TRAMWAJ NA WYCIĄGNIECIE RĘKI” – BUDYNKI PRZY PĘTLI TRAMWAJOWEJ TAURON ARENA KRAKÓW WIECZYSTA

Mieszkańcy osiedla przy pętli tramwajowej nie mogą narzekać na brak dostatecznego dostępu do komunikacji publicznej. Wspominaną zasadę wziął sobie bardzo do serca deweloper budujący blok w rejonie al. Jana Pawła II, bo obiekt powstał tuż przy pętli tramwajowej. Kursujące składy wyznaczają rytm dnia mieszkańców budynku. Lokalizacja jest idealna dla osób mających problem z wczesnym wstaniem. Tutaj zbyt długie spanie nikomu nie grozi!

Tramwaj na wyciągniecie ręki - Budynki przy Pętli Tramwajowej Tauron Arena Kraków Wieczysta, FOT. lovekrakow.pl
Tramwaj na wyciągniecie ręki -  Budynki przy Pętli Tramwajowej Tauron Arena Kraków Wieczysta, FOT. lovekrakow.pl

349 GŁOSÓW – „OSIEDLE MEMENTO MORI” – PRZY CMENTARZU BATOWICKIM (OD STRONY ULIC ROZRYWKA I REDUTA)

To teraz patodeweloperka w Krakowie dla miłośników horrorów. Prawdziwa uczta dla fanów Stokera! Budynki powstały kilka metrów od granic cmentarza w Batowicach. Tym samym krakowski deweloper skłania mieszkańców do refleksji o przemijaniu i kruchości naszego życia. Klimat miejsca jest zupełnie niepowtarzalny. Tutaj można zaprosić ukochaną na kolacje przy świetle świec… ustawionych na nagrobkach.

Osiedla memento mori - przy cmentarzu Batowickim, FOT. gazetakrakowaska.pl
Osiedla memento mori - przy cmentarzu Batowickim, FOT. gazetakrakowaska.pl

279 GŁOSÓW – „PIONOWY PARK” – RÓG LEA I KIJOWSKIEJ

W Krakowie powstaje bardzo dużo „parków”. Często mają one nawet po kilkanaście pięter. W tym wypadku fragment parku św. Wincentego á Paulo zmienił nazwę na „Krowodrza Park”, a na działce wyrósł dorodny okaz popularnego w naszym mieście gatunku „betonus szkodnikus”.

Pionowy Park - Krowodrza Park, FOT. lovekrakow.pl
Pionowy Park - Krowodrza Park, FOT. lovekrakow.pl

110 GŁOSÓW – „LEŚNA CHATKA” – OSIEDLE OGRODOWE

Wnętrza wielu budynków umilają doniczki z roślinami, natomiast inwestor tego sklepu z alkoholami poszedł jednak na całość i przez pawilon przechodzi konar pełnowymiarowego drzewa. Wielu klientów może myśleć, że wypiło więcej trunków niż w rzeczywistości. O ile amatorzy procentowych napojów mogą się „nawodnić”, to niestety drzewa otoczone konstrukcją czeka posucha.

Leśna chatka Osiedle Ogrodowe, FOT. lovekrakow.pl
Leśna chatka Osiedle Ogrodowe, FOT. lovekrakow.pl

Kilka słów goryczy na koniec

Przedstawiony materiał jest ujęty w mocno żartobliwym tonie, jednak trzeba pamiętać, że za szkody płacą mieszkańcy Krakowa. Patodeweloperka w Krakowie ma się niestety dobrze i przede wszystkim należy patrzeć na ręce urzędnikom, którzy zatwierdzają pozwolenia na budowę dla takich obiektów. To niedopuszczalne. Według analityków PIE całkowite roczne koszty chaosu przestrzennego w Polsce wynoszą 84,3 mld zł!

Polecamy wpis: Gminy płacą za chaos przestrzenny prawie 6 mld zł!

Ocena estetyki i funkcjonalności budynków jest siłą rzeczy mocno subiektywna. Ważne jest jednak, jak architekturę odbierają zwykli ludzie. Nowe domy i biurowce stają się częścią miasta, a każda inwestycja bardzo wypływa na otoczenie. Dlatego mieszkańcy mają prawo oceniać, czy dane obiekty im się podobają. Istnieją profesjonalnie konkursy architektoniczne, które spełniają ważną rolę. Uważamy jednak, że perspektywa nas – zwykłych ludzi jest również bardzo istotna. Dlatego chcieliśmy dać krakowianom narzędzie do wyrażenia swojej opinii na temat współczesnej architektury.
Podsumowuje Krzysztof Kwarciak, szef stowarzyszenia Ulepszamy Kraków

Źródło: lovekrakow.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.