Porady OnGeo

Podatek od kupna działki - sprawdź ile musisz zapłacić

Paulina Multan
2021-05-03
~4 min
Post zaktualizowany: 2024-05-07
Głosów: 34, średnia ocen: 5
Podatek od kupna działki

Ile wyniesie podatek od kupna działki? Sprawdź czy po drugiej stronie transakcji jest osoba fizyczna czy przedsiębiorca – od tego zależy ile podatku będziesz musiał zapłacić.

 • Kupując działkę od osoby fizycznej, zostanie na Ciebie nałożony podatek PCC – podatek od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2 % transakcji.
 • Jeśli sprzedającym jest płatnik VAT, osoba prowadząca działalność gospodarczą, zamiast podatku PCC, zapłacisz podatek VAT w wysokości 23%. Sprzedawca będący płatnikiem VAT musi to zadeklarować, byś uniknął podwójnego opodatkowania.
 • Zaniżenie kwoty transakcji względem cen rynkowych, może stanowić wykroczenie skarbowe. Urząd skarbowy ma 5 lat na wykonanie kontroli.
 • Jeśli kupujesz po okazyjnej cenie, a nie chcesz być obarczony dodatkową opłata podatku i odsetkami w przyszłości, zadbaj o to, by w akcie notarialnym znalazła się informacja o średniej wartości rynkowej nieruchomości i to od niej opłać podatek.

Zgodnie z ustawą dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług sprzedaż nieruchomości, w konkretnych stanach faktycznych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na przykład sprzedaż terenów budowlanych.

Zwolnieniu z tego podatku podlegają tereny niezabudowane inne niż tereny budowlane. Terenami budowlanymi są działki objęte miejscowym planem zagospodarowanie przestrzennego, których funkcja jest określone pod zabudowę, a w przypadku braku planu, zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Podatek od kupna działki w formie PCC czy VAT?

Podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości transakcji zapłacisz, jeśli kupujesz działkę od osoby prywatnej. W przypadku gdy, po drugiej stronie stołu znajduje się przedsiębiorca będący płatnikiem VAT, wówczas podatek wynosi 23%. Taki sprzedawca musi zadeklarować czy jest płatnikiem VAT, by nie doszło do podwójnej opłaty podatku. Podatek VAT zazwyczaj jest wliczony już w koszt działki, płaci go kupujący, ale rozlicza sprzedawca. W akcie notarialnym występuje rozróżnienie na cenę netto i brutto działki.

Koszty przy zakupie mieszkania w 2021 roku dowiedz się za co musisz zapłacić!

Podatek od kupna działki, a zaniżenie wartości nieruchomości.

Podatek od czynności cywilno-prawnych PCC obliczany jest na podstawie wartości wskazanej w umowie przepisanej do aktu notarialnego. Notariusz nie weryfikuje faktycznej wartości nieruchomości, jednak może wskazać, że zaniżenie wartość stanowi wykroczenie skarbowe i może być obarczone przykrymi konsekwencjami z tego tytułu. Urząd Skarbowy w ciągu 5 lat może podważyć wartość działki, jeśli uzna ją za nierynkową. Szczególnie ostrożni powinni być kupujący, którzy trafili na bardzo okazyjną cenę zakupu, odbiegającą od średnich cen rynkowych, która może budzić wątpliwości osób trzecich. Gdy podczas kontroli z urzędu skarbowego zostanie uznane, że wartość transakcji została zaniżona, konsekwencją dla kupującego będzie nałożenie przez urząd dodatkowej kwoty podatku do zapłaty wraz z odsetkami za zaległość podatkową z całego okresu.

Aby tego uniknąć można do aktu notarialnego oprócz ceny transakcji, wpisać cenę rynkową nieruchomości i od niej zapłacić podatek PCC. Dzięki temu poniesiemy większy koszt na początku, bo zapłacimy wyższy podatek, jednak będziemy pewni, że przez kolejne 5 lat nie spotkana nas niemiła niespodzianka ze strony Urzędu Skarbowego.

Szukasz działki? Sprawdź portal OnGeo Nieruchomości.

Czy nabycie działki powoduje powstanie przychodu? Czy muszę zapłacić dodatkowy podatek?

Nie. Sam zakup działki nie powoduje powstania z tego tytułu obowiązku podatkowego związanego z podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podatek, który będzie należało w przyszłości ponieść to podatek związany z posiadaniem, np. podatek rolny czy podatek nieruchomości. Nie jest on jednak związany ściśle z transakcją zakupu.

Należy także mieć na uwadze konieczność poniesienia opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego.

Zanim kupisz… prześwietl działkę od A do ZET - zamów Raport O Terenie OnGeo

Zacznij od postaw - pobierz listę rzeczy do sprawdzenia przed kupnem działki. Pobierz checklistę przed kupnem działki

Jeśli wybrałeś już idealną działkę i jesteś zdecydowany na jej zakup, poświęć kilka minut i dowiedz się o niej najbardziej kluczowych aspektów, które mogą rzutować na jej realną wartość, a więc Twoje fundusze. Zrób to teraz, by się nie rozczarować.

Z Raportu o Terenie OnGeo dowiesz się:

 • jakie jest położenie nieruchomości,
 • jakie są cechy terenu,
 • sprawdzisz aktualne plany MPZP,
 • sprawdzisz wydane pozwolenia na budowę,
 • o potencjalnych zagrożeniach jak hałas, powódź, osuwiska, zanieczyszczenie powietrza czy linie energetyczne.

Co dzieje się po transakcji kupna działki?

Notariusz po sporządzeniu aktu notarialnego, przesyła go Urzędu Skarbowego. Z kolei osoba kupująca w ciągu 14 dni składa w placówce urzędu deklarację PCC-3. Moment złożenia deklaracji PCC-3 jest początkiem okresu 5 lat, w których może wydarzyć się kontrola Urzędu Skarbowego.

Jakie jeszcze opłaty Cię czekają jeśli kupujesz działkę?

 • Taksa notarialna – jeżeli korzystamy z usług notarialnych, czyli sporządzamy akt notarialny np. w przypadku umowy deweloperskiej, musimy zapłacić wynagrodzenie notariuszowi za przygotowane dokumenty. Wysokość taksy uzależniona jest od wartości działki. Do taksy notarialnej doliczany jest również podatek VAT, który wynosi 23%. Dlatego właśnie, powinniśmy dowiedzieć się, czy wielkość wynagrodzenia podana jest wraz z doliczonym już podatkiem VAT, czy nie.
 • Za odpisy aktu notarialnego również musimy zapłacić, jest to koszt ok. 6 zł od każdej strony.
 • Zakładając księgę wieczystą, należy uiścić opłatę w wysokości 100 zł.
 • Gdy wpisujemy do księgi wieczystej prawo własności, musimy zapłacić 200 zł.
 • Jeżeli posiadamy hipotekę, to również musimy zapłacić opłatę sądową za wniosek o wpis do księgi wieczystej w wysokości 200 zł.
Avatar: Paulina Multan
Paulina Multan

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl