Rynek nieruchomości

Opłaty notarialne przy zakupie działki

Paulina Multan
2021-03-05
~4 min
Post zaktualizowany: 2024-01-23
Głosów: 57, średnia ocen: 4.8
Opłaty notarialne przy zakupie działki

Planując zakup działki, należy pamiętać o tym, że posiadany przez nas budżet, będzie musiał objąć nie tylko koszt samej nieruchomości, a także wiele opłat towarzyszących, takich jak na przykład opłaty notarialne przy zakupie działki. W tym artykule znajdziesz informację o kosztach pobocznych, które trzeba ponieść kupując działkę.

 • Zakup działki podlega opłacie notarialnej zwanej taksą notarialną. Jest to kwota, którą pobiera notariusz za dokonanie pewnej czynności.
 • Wysokość taksy notarialnej przy zakupie działki uzależniona jest od kwoty transakcji.
 • Notariusz pobierze także opłatę - podatek od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2% wartości transakcji.

Opłaty (nie tylko notarialne) przy zakupie działki jakie należy uwzględnić to:

 • cena działki;
 • taksa notarialna;
 • podatek VAT od taksy notarialnej – 23%;
 • odpis aktu notarialnego;
 • wynagrodzenie agencji nieruchomości;
 • opłaty sądowe (za założenie księgi wieczystej, za wniosek o wpis w księdze wieczystej.

Opłaty sądowe są kosztami stałymi. Z kolei podatki uzależnione są od ceny samej działki.

Opłaty notarialne przy zakupie działki, których nie unikniesz - taksa notarialna

Taksa notarialna regulowana jest za pomocą Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Zgodnie z §6 tego rozporządzenia maksymalna wysokość taksy notarialnej wynosi połowę stawki, o której mowa w §3. Tam z kolei  odnajdziemy siedem różnych stawek, w zależności od kwoty transakcji.

Przy kupnie działki, kluczowe znaczenie będzie miało jej przeznaczenie. W przypadku działki budowlanej, z przyłączami mediów będzie to połowa maksymalnej stawki taksy notarialnej. Tak samo jest w sytuacji, w której dochodzi do zakupu działki z domem mieszkalnym. W zależności od wartości transakcji przyjęte stawki prezentują się następująco:

 • do 3000 zł – 100 zł;
 • powyżej 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł;
 • powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł;
 • powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł;
 • powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł;
 • powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł;
 • powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 zł.

Przy zakupie innego rodzaju działki, obowiązuje opłata wynikająca z powyższego.

Podatek od czynności cywilno-prawnych

Drugą obowiązkową opłatą przy zakupie działki jest podatek od czynności cywilno - prawnych. Podatek od czynności cywilno-prawnych wynosi 2% wartości nieruchomości.

Uwaga! Taki podatek nie obowiązuje w przypadku sprzedaży gruntów będących gospodarstwem rolnym w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Jednym z warunków w tym zakresie jest to, aby w wyniku tej transakcji powstało gospodarstwo rolne, lub istniejące gospodarstwo zostało powiększone. Wielkość gospodarstwa musi wynieść od 11 ha do 300 ha, a prowadzenie tego gospodarstwa ma trwać przynajmniej 5 lat.

Szukasz wymarzonej działki?

Sprawdź geoportal OnGeo Nieruchomości, którym znajdziesz ogłoszenia o wynajmie oraz sprzedaży mieszkań, domów, działek. Zobacz oferty, których nie znajdziesz w innych serwisach!

Opłata za odpis aktu notarialnego oraz opłaty sądowe

Odpis aktu notarialnego – koszt odpisu to około 6 zł za 1 stronę. Należy pamiętać, że zazwyczaj otrzymujemy od notariusza kilka odpisów aktu notarialnego, nie tylko dla nas, ale także dla różnych instytucji, urzędów, sądu.

Opłata sądowa za założenie księgi wieczystej – jest to koszt 60 zł.

Opłata za wniosek o wpis w księdze wieczystej – koszt 200 zł. Taki wpis może dotyczyć na przykład wpisu informacji o nałożonej hipotece.

Opłata sądowa za wykreślenie wpisu – wynosi 100 zł. Potrzeba uiszczenia takiej opłaty może nastąpić na przykład w sytuacji, gdy chcemy wykreślić hipotekę z księgi wieczystej.

Wyżej wymienione opłaty uiszcza się u notariusza. To notariusz zgłasza w sądach wszystkie informacje związane z transakcją oraz pobiera podatek od czynności cywilno–prawnych.

Kto ponosi wszystkie wymienione wyżej opłaty? Zbywca czy nabywca?

Jeżeli strony nie ustaliły inaczej, opłaty notarialne przy zakupie działki pokrywa nabywca. Można jednak dokonać uzgodnień ze sprzedającym, np. o podziale kosztów za taksę notarialną.

Jak zaoszczędzić?

Jak widać nieprzewidywanych kosztów jest sporo. Opłaty notarialne przy zakupie działki mogą zaskoczyć. Dlatego dobrze mieć świadomość na temat możliwości zaoszczędzenia dodatkowych wydatków. Sposobów na zaoszczędzenie jest kilka.

Pierwszy z nich to rezygnacja z agencji nieruchomości. Skorzystanie z usług profesjonalnego biura nieruchomości niesie za sobą dużo plusów, jednak należy liczyć się z tym, że prowizja dla takiego biura może wynieść nawet do 5% wartości nieruchomości.

Można także zrobić rozeznanie cenowe wśród kancelarii notarialnych. Kwoty za taksy notarialne, o których mowa w Rozporządzeniu, są to stawki maksymalne. Może się więc okazać, że znajdziemy notariusza stosującego konkurencyjne ceny.

Jeżeli planujesz zakup działki, przed zakupem, zamów Raport o Nieruchomości Ongeo. 

Dzięki niemu sprawdzisz najważniejsze informacje o wybranej lokalizacji, akty prawne, aspekty środowiskowe i wiele innych. Zobacz przykładowy Raport

 

 

Avatar: Paulina Multan
Paulina Multan

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl