Plan Ogólny Gminy (POG) to kluczowy dokument, który określa przyszłość zagospodarowania przestrzennego w Twojej okolicy. Dziś prezentujemy zupełnie nowe narzędzie na Geoportalu Krajowym Na Mapie, które umożliwia monitorowanie stanu prac nad POG w każdej gminie w Polsce. To nie tylko mapa – to kompleksowe źródło informacji dla mieszkańców, inwestorów i samorządowców.
Mapa planów ogólnych gmin: Monitoruj postępy w Geoportalu
![Mapa planów ogólnych gmin Śledź postępy w Geoportalu](https://blog.ongeo.pl/uploads/large_Mapa_planow_ogolnych_gmin_Sledz_postepy_w_Geoportalu_min_ongeo_111ca3b09f.jpg)
Plan ogólny gminy wpływa na kształtowanie przestrzeni miejskiej i wiejskiej. Informacje zawarte w POG określają, co będzie można wybudować na danym terenie, a co będzie zabronione. Dlatego tak istotne jest, aby każdy miał łatwy dostęp do aktualnych informacji dotyczących prac nad planami ogólnymi. Opublikowana w Geoportalu Na Mapie interaktywna mapa umożliwia nie tylko monitoring stanu prac, ale także angażuje społeczność – mieszkańcy, branżowcy oraz portale medialne mogą korzystać z narzędzia, aby być na bieżąco z procesem planistycznym.
Monitoring Planów ogólnych w Geoportalu Na Mapie – Interaktywna mapa planów ogólnych gmin
W ramach portalu Geoportal Na Mapie wprowadzona została nowa funkcjonalność – narzędzie Plan ogólny gminy (POG). Plan ogólny gminy to dokument stanowiący akt prawa miejscowego, który każda gmina w Polsce ma obowiązek przygotować. We wcześniejszym wpisie na blogu omówiliśmy szczegółowo znaczenie tego dokumentu, dostępny jest on pod adresem: Plan ogólny gminy – blog ongeo.
Co oferuje nowe narzędzie?
Dzięki interaktywnej mapie, dostępnej w Geoportalu Na Mapie możesz na bieżąco śledzić postęp prac nad planami ogólnymi w poszczególnych gminach.
![Plan Ogólny Gminy w Geoportalu Na Mapie](/uploads/Plan_Ogolny_Gminy_w_Geoportalu_Na_Mapie_min_ongeo_c761653235.jpg)
✅ Gminy zostały podzielone na cztery statusy, które wizualnie przedstawione są na mapie:
- Nie rozpoczęto prac nad POG;
- Prace nad POG w toku;
- Projekt POG jest opublikowany;
- Plan ogólny został uchwalony.
✅ Mapy POG gminy, w tym: strefy planistyczne, obszary uzupełnienia zabudowy – dla gmin z opublikowanym projektem lub uchwalonym planem.
✅ Legenda – wyjaśniająca znaczenie poszczególnych stref (np. obszar uzupełnienia zabudowy, strefa śródmiejska).
Jak działa narzędzie Plan ogólny? Instrukcja krok po kroku
- Wybierz narzędzie Plan ogólny, dostępne w pasku narzędziowym po prawej stronie ekranu.
- Wyszukaj gminę – użyj wbudowanej wyszukiwarki, aby przejść do interesującego Cię obszaru.
- Przybliż widok – mapa automatycznie wycentruje się na wybranej gminie.
- Sprawdź szczegóły – w okienku znajdziesz aktualny status prac, legendę stref, możliwość zgłoszenia nam aktualizacji, przejście do pobrania wniosków w geoportalu Twojej gminy.
![](/uploads/Narzedzie_Plan_ogolny_w_Geoportalu_Na_Mapie_min_ongeo_1eedf97d5b.png)
Interaktywność i funkcjonalności mapy
- Szybkie wyszukiwanie: Wbudowana wyszukiwarka umożliwia odnalezienie interesującej Cię gminy. Po kliknięciu mapa przybliża i wycentruje widok na danym obszarze.
- Okienko z informacjami: Po kliknięciu na dany obszar pojawia się okienko (popup) z informacjami o stanie prac nad planem ogólnym w danej gminie oraz z legendą, która objaśnia znaczenie poszczególnych stref planistycznych oraz obszaru uzupełnienia zabudowy czy obszaru zabudowy śródmiejskiej.
- Dostęp do interaktywnych planów: Dla gmin, które opublikowały projekt planu ogólnego lub uchwaliły ostateczną wersję, udostępniamy interaktywną prezentację stref planistycznych. Dzięki temu każdy może zobaczyć, jakie strefy zostały wyznaczone.
- Opcja "zgłoś aktualizację": Jeśli posiadasz informacje o nowo opublikowanym planie lub projekcie POG, możesz kliknąć przycisk „zgłoś aktualizację”. Dzięki temu będziemy mogli szybciej zareagować i uzupełnić mapę o najnowsze dane.
- Przekierowanie do geoportalu gminy: Z poziomu narzędzia możliwe jest przejście bezpośrednio do strony geoportalu danej gminy, gdzie znajdziesz zakładkę tematyczną dotyczącą rejestru urbanistycznego planu ogólnego gminy.
- Wsparcie dla mieszkańców: Umożliwiamy także pobranie wzoru wniosku do planu ogólnego, dzięki któremu mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi i komentarze bezpośrednio do urzędu.
Przykłady gmin z opublikowanymi projektami POG
Już teraz możesz sprawdzić, jak wyglądają pierwsze projekty planów ogólnych w wybranych gminach:
Dla tych gmin udostępniliśmy interaktywne mapy stref planistycznych, które pozwalają na szczegółową analizę zagospodarowania terenu.
Twoja rola: Zgłoś aktualizację!
Masz informacje o publikacji projektu Planu ogólnego gminy? Znasz stronę urzędu, gdzie udostępniono te dane? Podziel się z nami!
Jeśli jesteś przedstawicielem urzędu gminy/miasta, oferujemy bezpłatną publikację danych w formie interaktywnej mapy. Proponujemy, aby gmina zamieściła na stronie urzędu link do Interaktywnej Mapy POG, aby mieszkańcy mieli łatwy dostęp do Planu Ogólnego. To nowoczesny i wygodny sposób prezentacji, który ułatwi mieszkańcom gminy oraz inwestorom korzystanie z ważnych informacji. Razem tworzymy coś wartościowego!
W zamian:
✅ Dostęp do interaktywnej mapy Planu ogólnego gminy!
✅ Możliwość wpływu na rozwój narzędzia dla mieszkańców.
![Formularz zgłoszenia aktualizacji planu ogólnego](/uploads/Zglos_aktualizacje_planu_ogolnego_gminy_ongeo_041d1ecf7f.webp)
Plan ogólny gminy – temat, który łączy wszystkich
Monitoring realizacji Planów ogólnych na Geoportalu Krajowym Na Mapie to odpowiedź na potrzeby:
Mieszkańców – którzy chcą wiedzieć, jak zmieni się ich otoczenie.
Inwestorów – planujących zakup nieruchomości lub budowę.
Mediów i branżystów – śledzących rozwój polskich gmin.
Monitoring Planów ogólnych gmin w geoportalu to innowacyjny sposób prezentacji postępu prac nad dokumentami planistycznymi w Polsce. Interaktywna mapa, intuicyjny interfejs oraz bogata funkcjonalność sprawiają, że każdy – zarówno mieszkańcy, jak i eksperci – mogą łatwo śledzić zmiany i korzystać z aktualnych informacji. Zachęcamy do zapoznania się z nową funkcjonalnością oraz do aktywnego zgłaszania wszelkich aktualizacji.
![Avatar: Szczepan Sołtysik](/uploads/Szczepan_16c77a09ed__ongeo.png)
Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego - dlaczego warto sprawdzić?
- Mapa planów ogólnych gmin: Monitoruj postępy w Geoportalu
- Nadchodzi potężny krach na rynku polskich nieruchomości
- Jak co roku powraca podatek katastralny – czy czeka nas nowa danina?
- Koniec domowych kominków na drewno! Nowe przepisy szokują
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!