News

"Osiedle baraków" na gdańskim parkingu

Monika Byś
2023-01-18
~3 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
osiedle baraków

Na gdańskim parkingu przy stadionie lekkoatletycznym AWFiS powstanie inwestycja składająca się z kilkunastu domków holenderskich ustawionych wzdłuż ulicy. Internauci szybko nazwali ją “osiedlem baraków”. Przypominamy, że na budowę tego typu domków deweloper nie musi starać się o pozwolenie na budowę. 

  • Gdańska inwestycja "TriCity Park Village" stała się hitem w sieci w styczniu 2023 roku, a internauci szybko nazwali ją “osiedlem baraków”.
  • Wybierając domki holenderskie, jako obiekty budowlane do zamieszkania, deweloper nie będzie musiał uzyskiwać pozwolenia na ich budowę.
  • Deweloper informuje, że domki holenderskie mają być przeznaczone pod wynajem krótkoterminowy. Celem wynajmu ma być turystyka
  • Cena za zakup domku w ramach inwestycji wynosi aż 545 tys. zł.

Gdańska inwestycja "TriCity Park Village" stała się hitem w sieci w styczniu 2023 roku, a internauci szybko nazwali ją “osiedlem baraków”. Inwestycja jest przykładem tzw. osiedla łanowego, które są polskim wzorem patodeweloperki ostatnich lat. Powstają na wąskich prostokątnych działkach rolnych lub na nieużytkach, nierzadko na terenach, które nie nadają się do zabudowy - w centrum miasta lub na obszarach ochrony przyrody. Działki te często zmienia się na budowlane, po to, aby stawiać na nich podłużne zespoły domów, szeregowców lub niewielkich budynków wielorodzinnych ułożonych wzdłuż drogi. Osiedla łanowe stały się popularne dzięki tzw. specustawie covidowej.

Gdańskie osiedle ma składać się z kilkunastu domków holenderskich ułożonych równolegle w niewielkiej odległości od siebie. Planowana lokalizacja inwestycji to teren parkingu przy stadionie lekkoatletycznym AWFiS w Gdańsku przy ulicy Józefa Czyżewskiego [zobacz lokalizację na mapie]. 

“Osiedle baraków” - teren planowanej inwestycji, źródło: Geoportal Krajowy Na Mapie
“Osiedle baraków” - teren planowanej inwestycji, źródło: Geoportal Krajowy Na Mapie

"Osiedle baraków" na gdańskim parkingu

Na swojej stronie internetowej deweloper informuje, że domki holenderskie mają być przeznaczone pod wynajem krótkoterminowy. Celem wynajmu ma być turystyka - osiedle znajduje się przecież zaraz przy granicy z Sopotem. Każdy z domków ma mieć 52 m kw. i zostanie podzielony na dwa niezależne apartamenty z trzema miejscami noclegowymi i tarasami. 

Screen strony internetowej dewelopera, inwestycja "TriCity Park Village"
Screen strony internetowej dewelopera, inwestycja "TriCity Park Village"

Na razie inwestycja jest w trakcie planów, a deweloper szuka inwestorów, którzy wyłożą pieniądze na realizację przedsięwzięcia. Sprawdziliśmy, ile to kosztuje. Okazuje się, że cena może zwalić z nóg - aby stać się właścicielem baraku na osiedlu "TriCity Park Village", trzeba zapłacić 545 tys. zł! Deweloper zachęca pełną obsługą najmu oraz potencjalnymi zyskami, które mają wynosić aż 19 proc. powyższej kwoty rocznie. Cena domku przekłada się na 10,5 tys. zł za m kw., czyli jest wyższa od średniej w tym mieście.

Przypominamy, że domki holenderskie nie wymagają pozwolenia na budowę. Sposobem legalizacji domku holenderskiego na działce jest zgłoszenie ustawienia go jako obiektu tymczasowego

Źródło: Onet.pl

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.