Masz las na działce? A może planujesz sprzedaż działki leśnej? Dowiedz się jakie są ograniczenia w zbywaniu nieruchomości leśnych. Od 30 kwietnia 2016 r. wprowadzono zmiany w ustawie o lasach. Zmieniają one uprawnienia Lasów Państwowych w obrocie gruntami prywatnymi, wprowadzone zostały ograniczenia w zbywaniu nieruchomości leśnych.
- Od 30 kwietnia 2016 r. wprowadzono zmiany w ustawie o lasach.
- Działki z użytkiem LS podlegają prawu pierwokupu przez Lasy Państwowe
- Gdy Twoja działka znajdzie się niedaleko lasu, znosi się współwłasność lasu lub też następuje regulacja granicy miedzy lasem a polami.
Najważniejsze zmiany w ustawie o lasach
- Działki z użytkiem LS (lasy) podlegają prawu pierwokupu przez Lasy Państwowe;
- Lasy Państwowe nie mają prawa pierwokupu od działek nabytych od osób bliskich czy w drodze dziedziczenia;
- Nabycie działki z lasem przez nadleśniczego następuje za zgodą Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
Gdy Twoja działka znajdzie się niedaleko lasu, znosi się współwłasność lasu lub też następuje regulacja granicy miedzy lasem, a polami. Lasy Państwowe mogą nabyć działkę dla swoich własnych potrzeb. Nabycie takie organizuje kierownik jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych (np. nadleśniczy) za zgodą Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych (wydaje ją w ciągu 7 dni od wniosku złożonego przez nadleśniczego).

Kataster nieruchomości a własność prywatna
Jeśli na twojej działce znajdzie się użytek Ls, czyli (zgodnie z Ewidencją Gruntów i Budynków), to Lasy Państwowe mają prawo pierwokupu takiego gruntu. Prawo to obejmuje również tereny objęte zalesieniem zgodnie z dokumentami planistycznymi, czyli miejscowym planem lub decyzję o warunkach zabudowy lub uproszczonym planem urządzenia lasu.
Zgodnie z przepisami prawa, zbywanie działki bez zawiadomienia o przysługującym pierwokupie jest nieważne. Zawiadomienie wykonuje to notariusz – w przypadku sprzedaży, zbywca – w przypadku innej czynności przenoszącej własność.
W przypadku innej czynności prawnej niż sprzedaż, Lasy Państwowe mogą złożyć oświadczenie o zakupie gruntu za zapłatą pieniężną. Ustala ją nadleśniczy zgodnie z odpowiednimi przepisami. Jeśli zapłata cię nie satysfakcjonuje, możesz domagać się jej ustalenia sądownie - przez biegłego - rzeczoznawcę majątkowego.
Powyższe zasady nie dotyczą nabycia przez osoby bliskie, jednostki samorządu terytorialnego lub też dziedziczenia i zbycia gospodarstwa rolnego.
Przykład: ograniczenia w zbywaniu nieruchomości leśnych
Osoba prywatna posiada działkę o powierzchni 0,6 ha, gdzie 20 % stanowi użytek LS. Sprzedaje działkę, lecz otrzymuje zawiadomienie w terminie 21 dni od dnia sprzedaży, że nadleśniczy niedalekiego lasu, chciałby wykonać prawo pierwokupu.
W przypadku gdy cena nieruchomości stanowi wartość rynkową nadleśniczy – przedstawiciel nadleśnictwa - nabywa nieruchomość. Jeżeli natomiast wartość na umowie jest o wiele wyższa niż ustalił to operat szacunkowy wykonany przez rzeczoznawcę majątkowego, sprawa może trafić do sądu. Tam najprawdopodobniej biegły ustali wartość nieruchomości i za taką cenę zostanie sprzedana Skarbowi Państwa (Nadleśnictwo).
Poznaj Raporty o Terenie OnGeo.pl
Raport o terenie w portalu OnGeo.pl, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

W Raporcie znajdziesz chociażby:
- dane z ewidencji gruntów i budynków, czyli wymiary i obwód działki, powierzchnia urzędowa i obliczona, współrzędne punktów załamania linii granicznej działki, grupa rejestrowa, klasa bonitacyjna,
- informacje o planach miejscowych na obszarze działki i w okolicy oraz przeznaczenie działki w mpzp,
- rejestr pozwoleń na budowę w okolicy,
- uzbrojenie terenu w media,
- miejsca, obiekty i urządzenia potencjalnie uciążliwe w sąsiedztwie,
- zagrożenia i uciążliwości, czyli tereny: zalewowe, zagrożone stagnacją wody, osuwiskowe,
- analiza nasłonecznienia w poszczególnych porach roku,
- powierzchniowe i punktowe formy ochrony przyrody występujące w promieniu 1 km od granic działki,
- analiza żyzności gleb,
- strefy ochronne, czyli wokół: turbin wiatrowych, cmentarzy, lotnisk, terenów zamkniętych,
- analiza zasięgu czasu dojazdu i dojścia,
- inne, sprawdź jakie na stronie.
Sprawdź sam dowolną działkę w Polsce!