News

Nie ustawa, a nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym

Monika Byś
2021-11-09
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-23
Głosów: 30, średnia ocen: 5
Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym

Miała być nowa ustawa, będzie nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym – poinformował Piotr Uściński, wiceminister resortu rozwoju i technologii. Według ustawodawców, celem nowych przepisów ma być ułatwienie przygotowania dokumentacji planistycznej.

  • Na początku 2021r. ówczesna wiceminister rozwoju Anna Kornecka zapowiadała stworzenie jednolitej ustawy o planowaniu przestrzennym w Polsce, która zakłada, że podstawą planowania przestrzennego w Polsce mają być trzy akty prawa miejscowego: plan ogólny, plan zabudowy i standardy urbanistyczne.
  • Początkiem listopada br. wiceminister MRiT Piotr Uściński podczas ogłoszenia wyników rankingu „Gmina dobra do życia” zapowiedział, że zamiast ustawy będzie nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym.
  • Z wypowiedzi Uścińśkiego nie wynika jak ostatecznie będzie wyglądał projekt nowelizacji zmian. Wspomina jedynie, że celem nowelizacji będzie ułatwienie przygotowania dokumentacji planistycznej.

Skąd decyzja o zmianie koncepcji?

Na początku 2021r. ówczesna wiceminister rozwoju Anna Kornecka zapowiadała reformę planistyczną w Polsce. W jej opinii reforma planowania przestrzennego z 2003r. zniszczyła ład przestrzenny w kraju. Na przełomie 2020 i 2021r. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii* przekazało do konsultacji społecznych dokument pt. „Reforma systemu planowania przestrzennego”. Był to dokument, który stanowił pewien punkt wyjścia zaproponowanych zmian. Propozycje przygotowane przez zespół ekspertów ministerstwa to uzgodnienie, że podstawą planowania przestrzennego w Polsce mają być trzy akty prawa miejscowego:

  • Plan ogólny, który miałby zastąpić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego;
  • Plan zabudowy, który miałby zastąpić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego;
  • Standardy urbanistyczne, które miałyby dotyczyć terenów przeznaczonych do uzupełnienia zabudowy planu ogólnego, czyli terenów na których nie ma sporządzonych żadnych planów zabudowy.

Planowane zmiany miałyby również zlikwidować wydawanie decyzji o warunkach zabudowy tzw. WZ-ek.

*12 sierpnia 2021 na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 2021 r. w sprawie utworzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii przekształcono Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Polecamy wpis: Jak sprawdzić MPZP na Geoportalu?

Mapa uchwalonych planów miejscowych w Tarnowie
Mapa uchwalonych planów miejscowych w Tarnowie

Początkiem listopada br. wiceminister MRiT Piotr Uściński podczas ogłoszenia wyników rankingu „Gmina dobra do życia” zapowiedział, że zamiast ustawy będzie nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym. Decyzję ustawodawcy tłumaczył tak:

„Moja poprzedniczka planowała wielką reformę i stworzenie nowej ustawy, ale ja uznałem, że jest to zbyt ambitne przedsięwzięcie i może się po prostu nie udać. My w tej chwili przygotowujemy reformę, czyli nowelizację ustawy (o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). W najbliższych tygodniach będziemy pokazywali jej szczegóły”

Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym, czy znamy szczegóły?

Niestety z wypowiedzi Uścińśkiego nie wynika jak ostatecznie będzie wyglądał projekt nowelizacji zmian. Wspomina jedynie, że celem nowelizacji będzie ułatwienie przygotowania dokumentacji planistycznej.

Chcemy, żeby gminy mogły w łatwiejszy sposób przygotowywać plany, a z drugiej strony, tam gdzie już są te plany, by mogły w łatwiejszy sposób te plany poprawiać.

Samorządowcy składają uwagi do ustawy o budowie domów do 70m2

Samorządy składają uwagi, że ustawa o budowie domów do 70m2 bez formalności jeszcze bardziej pogłębi chaos przestrzenny. Zdaniem wiceministra to nieprawda, gdyż tam gdzie gminy mają MPZP, tam wg niego „gmina panuje nad swoją przestrzenią”. Ten temat skomentował słowami:

My w ustawie o domach 70-metrowych tak naprawdę zawęziliśmy możliwość wydawania warunków zabudowy. Oczywiście z jednej strony skróciliśmy czas wydawania warunków, bo uprościliśmy procedurę w gminach, a z drugiej ograniczyliśmy ją. I analiza urbanistyczna, która będzie przygotowywana na te domki 70-metrowe będzie mogła być wykonywana tylko w obrębie maksymalnie do 200 metrów. Nie będzie teraz takich sytuacji, jak do tej pory bywały, że samorządy analizowały nawet obszar 0,5 km wokół nieruchomości, a nawet więcej i w ten sposób powstawały budynki w szczerym polu. Ta ustawa takie sytuacje ogranicza.

Chcesz wiedzieć więcej o ustawie o budowie domów do 70m2 bez formalności, zajrzyj do wpisów:

Ustawa o budowie domów do 70 m2 bez pozwolenia podpisana przez Prezydenta RP

Budowa domu do 70m2 bez pozwolenia – jak zrealizować inwestycję?

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.