Od 1 kwietnia 2024 roku wejdą w życie istotne zmiany w zakresie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowe przepisy mają na celu poprawę jakości życia oraz zwiększenie bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście rosnącej urbanizacji i dynamicznego rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Zmiany te obejmują m.in. nowe minimalne odległości między zewnętrznymi ścianami budynków oraz określone wymagania dla pomieszczeń zagrożonych wybuchem. Nowe regulacje mają na celu eliminację szkodliwych praktyk, takich jak nadmierna gęstość zabudowy, a także wprowadzenie standardów, które poprawią funkcjonalność i estetykę przestrzeni miejskich
Od kwietnia nowe odległości między budynkami
Jaka odległość między budynkami? Nadchodzą zmiany!
1. kwietnia 2024 roku wchodzą w życie przepisy zmieniające Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowelizacja rozporządzenia jest próbą walki ze zjawiskiem tzw. “patodeweloperki”, czyli szkodliwymi praktykami dotyczącymi kształtowania zabudowy mieszkaniowej i nie tylko.
Nowe przepisy wprowadzają istotne zmiany, takie jak zwiększenie minimalnych odległości między budynkami produkcyjnymi a mieszkalnymi, wymóg zapewnienia co najmniej 20% terenu biologicznie czynnego na działkach o powierzchni powyżej 1000 m², czy obowiązek tworzenia przegrodzonych balkonów. Dodatkowo, wprowadzono nowe standardy dla miejsc postojowych oraz placów zabaw, dostosowując je do potrzeb osób ze szczególnymi wymaganiami. Zmiany te mają na celu poprawę jakości życia oraz bezpieczeństwa w nowo projektowanych budynkach i ich otoczeniu.
W ramach nowego rozporządzenia uregulowano m.in. kwestię odległości budynków od granicy działek, minimalnej wielkości lokali użytkowych oraz sposób zagospodarowania publicznie dostępnych placów.
Przypomnijmy rozwiązania, jakie proponuje nowe rozporządzanie [LINK DO ROZPORZĄDZENIA].
Większe odległości między blokami na sąsiednich działkach
Minimalna odległość budynków od granicy działki zostanie zwiększona, co zapewni mieszkańcom większą prywatność i komfort. Zgodnie z nowymi przepisami, minimalna odległość budynku mieszkalnego wielorodzinnego powyżej 4 kondygnacji nadziemnych od granicy działki będzie wynosić co najmniej 5 metrów. Dotychczas odległość ta wynosiła 4 metry.
Nowe warunki dla budynków produkcyjnych i magazynowych
Nowe przepisy mają na celu zmniejszenie wpływu uciążliwych obiektów na codzienne życie mieszkańców. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, minimalna odległość pomiędzy ścianami nowego budynku produkcyjnego lub magazynowego (o powierzchni zabudowy przekraczającej 1000 mkw.), a ścianami istniejącego budynku mieszkalnego lub mieszkań zbiorowych będzie wynosić 30 metrów.
Minimalna powierzchnia lokalu mieszkalnego
Doczekamy się w końcu ograniczenia powstawania tzw. mikroapartamentów, czyli malutkich kawalarek o powierzchni nawet 12 metrów kwadratowych. Po zmianach minimalna powierzchnia lokalu użytkowego wyniesie 25 metrów kwadratowych.
Nowe warunki będą miały zastosowanie jedynie do budynków, dla których przed 1 stycznia 2024 roku nie wydano pozwolenia na budowę lub nie zgłoszono budowy, przy czym organ administracji architektoniczno-budowlanej nie zgłosił sprzeciwu lub wydano zaświadczenie o braku podstaw do sprzeciwu, o którym mowa w art. 30 ust. 5aa Prawa budowlanego.
Lepsze planowanie miejsc postojowych
Rozporządzenie narzuca ograniczenia dotyczące miejsc postojowych przeznaczonych wyłącznie dla osób niepełnosprawnych. Dotychczasowe przepisy nie nakładały żadnych ograniczeń co do lokalizacji tych miejsc pod oknami budynków. W efekcie często dochodziło do sytuacji, gdzie nowo tworzone miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych znajdowały się tuż pod ścianami budynku, nie podlegając żadnym ograniczeniom.
Zgodnie z nowymi przepisami, liczba miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych, które nie będą podlegać wymaganiom dotyczącym zachowania odległości od okien budynku, określonym w § 19 rozporządzenia, nie może przekroczyć 6% ogólnej liczby stanowisk postojowych.
Przyjazne place zabaw i miejsca do rekreacji
Deweloperzy będą mieli obowiązek budowy atrakcyjnych placów zabaw oraz miejsc rekreacji dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Walka z „betonozą”
Zdecydowano się na ustalenie minimalnej powierzchni biologicznie czynnej na terenach publicznych placów.
- W przypadku działki budowlanej przeznaczonej pod publicznie dostępny plac o powierzchni powyżej 1000 m2, co najmniej 20% powierzchni tego placu powinno stanowić teren biologicznie czynny. Pamiętaj, że gmina może wyznaczyć wyższy procent powierzchni biologicznie czynnej w MPZP;
- W przypadku, gdy na działce sąsiadującej z publicznie dostępnym placem wzniesiono budynek, nie będzie konieczne stosowanie wymagań w zakresie odległości budynku od granicy działki.
Podsumowanie
Nowe przepisy dotyczące warunków technicznych budynków i ich usytuowania stanowią krok w stronę bardziej zrównoważonego i bezpiecznego budownictwa. Wprowadzenie minimalnych odległości między ścianami zewnętrznymi budynków oraz zwiększenie wymagań dla przekrycia dachu obu budynków ma na celu nie tylko ochronę mieszkańców, ale także ograniczenie ryzyka związanego z pomieszczeniami zagrożonymi wybuchem. Zmiany te będą miały wpływ na przyszłe inwestycje deweloperskie, podnosząc standardy jakości i komfortu życia w otaczającej nas przestrzeni. Deweloperzy i inwestorzy powinni dokładnie zapoznać się z nowymi wymogami, aby ich projekty były zgodne z aktualnymi regulacjami prawnymi oraz przyczyniały się do tworzenia bezpiecznych i estetycznych środowisk życia.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Odległość budynku od lasu budowa domu przy lesie
- Lokalizacja studni na działce, przepisy i wymagane odległości
- Odległość budynku od granicy działki - warunki usytuowania
- Sprawdź, jaka jest bezpieczna odległość od linii energetycznych
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jaka jest dopuszczalna odległość reklamy od drogi?
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!