News

Nakaz stworzenia planów zagospodarowania do 2026 roku

Monika Byś
2023-04-04
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Nakaz stworzenia planów zagospodarowania do 2026 roku

“Zaproponuję przepisy, która nakażą stworzenie planów zagospodarowania do końca 2026 r.” - mówił w Polsat News minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zdaniem ministra powstanie nowych planów będzie miało przełożenie na spadek cen mieszkań w większych miastach. 

  • Szef resortu rozwoju w poniedziałkowej wypowiedz w Polsat News deklaruje, że wkrótce zaproponuje przepisy, które powinny poprawić sytuację pod względem planów zagospodarowania przestrzennego.
  • Minister twierdzi, że powstanie nowych planów przyczyni się istotnie do spadku cen mieszkań w większych miastach. 

Szef resortu rozwoju w poniedziałkowej wypowiedz w Polsat News deklaruje, że wkrótce zaproponuje przepisy, które powinny poprawić sytuację pod względem planów zagospodarowania przestrzennego.

mówił minister Buda

Zaproponuję przepisy, które nakażą stworzenie planów zagospodarowania przestrzennego do 2026 r. w całej Polsce

Minister twierdzi, że powstanie nowych planów przyczyni się istotnie do spadku cen mieszkań w większych miastach. 

 dodał minister.

Gdyby planów zagospodarowania przestrzennego było więcej, to więcej byłoby też działek, na których można budować mieszkania. To apel do prezydentów dużych miast, np. w Warszawie tylko 40 proc. miasta objętych jest planem.

Czy reforma planistyczna wpłynie na ceny mieszkań?

Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza nowe narzędzie planistyczne dla całej gminy – plan ogólny. Pozwoli on określić m.in: strukturę funkcjonalno-przestrzenną gminy poprzez wydzielenie stref planistycznych; granice obszaru, na którym możliwe będzie uzupełnianie zabudowy w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy oraz zasady lokalizacji nowej zabudowy mieszkaniowej w relacji do obsługujących je obiektów, które realizują usługi publiczne – dotyczy to np. szkoły podstawowej czy obszaru zieleni publicznej.

Po przyjęciu przez rząd projektu, od 2026 r. każda gmina będzie musiała posiadać strategię rozwoju gminy, która zawierać będzie kierunki polityki lokalnej, w tym przestrzennej. Wytyczne zawarte w strategii będą przekładane i doprecyzowane na konkretne uregulowania w planie ogólnym. Ustalenia planu ogólnego będą natomiast podstawą do uchwalania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy. 

Źródło: PAP

Sprawdź obszar uzupełnienia zabudowy w Geoportalu Na Mapie

Sprawdź czy po planowanych zmianach na skutek reformy planistycznej w 2023 r. Twoja działka wciąż będzie budowlana. Mapa działek budowlanych dostępna w Geoportalu Krajowym Na Mapie podpowie Ci czy po nowelizacji twoja inwestycja budowlana ma szansę na powodzenie. 

Uwaga! Samorządy mogą jeszcze zmienić obszary dla swojego terytorium. 

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.