News

Czy reforma planistyczna wpłynie na ceny mieszkań?

Monika Byś
2023-03-27
~3 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
czy reforma planistyczna wpłynie na ceny mieszkań

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda twierdzi, że reforma planowania przestrzennego wpłynie na dostępność i ceny działek pod budownictwo mieszkaniowe, a co za tym idzie na ceny mieszkań. W wypowiedzi dla TVP1 mówił także, że “Bezpieczny kredyt o stałej stopie kredytowej nie spowoduje wzrostu cen mieszkań”.

  • Minister Buda w wypowiedzi dla TVP1 mówił, że cena mieszkań i działek pod inwestycje mieszkaniowe zależy m.in. od planów zagospodarowania przestrzennego, a tych na terytorium kraju nie ma wiele. 
  • “Cena mieszkań może spaść nawet o 15 proc., jeśli wprowadzimy plany zagospodarowania przestrzennego na obszarach całych miast” - mówi Waldemar Buda
  • Minister przypomniał, że do 2026 roku wszystkie samorządy miejskie mają objąć planem miejscowym całe swoje terytorium. Wszystko przez przyjętą w tym roku i skierowaną do Sejmu reformę planowania przestrzennego. 

mówił minister Buda

Na ceny mieszkań wpływają różne inne elementy*, jak chociażby brak planów zagospodarowania przestrzennego. I tu jest wielki przytyk do włodarzy miast

*przyp. red. minister we wcześniejszej wypowiedzi mówił, że w sprawie mieszkań problemem nie jest problemem niedostateczna ilość mieszkań, ale mała zdolność kredytowa nabywców i brak środków na zakup nieruchomości. 

Dodał, że w Warszawie planem zagospodarowania przestrzennego jest objęte 40 proc. obszaru

twierdzi szef resortu rozwoju

Jeśli mamy taką sytuację, to jest ogromny problem z pozyskaniem działek pod budowę. Dziś działki pod budownictwo mieszkaniowe kosztują nawet dużo więcej niż w krajach zachodnich. Gdyby były plany i działek było więcej, ceny tych działek by spadły, plus przeniosłoby się to na ceny mieszkań

Czy reforma planistyczna wpłynie na ceny mieszkań?

Buda przypomniał, że do 2026 roku wszystkie samorządy miejskie mają objąć planem miejscowym całe swoje terytorium. Wszystko przez przyjętą w tym roku i skierowaną do Sejmu reformę planowania przestrzennego

mówi Buda

Cena mieszkań może spaść nawet o 15 proc., jeśli wprowadzimy plany zagospodarowania przestrzennego na obszarach całych miast

Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza nowe narzędzie planistyczne dla całej gminy – plan ogólny. Pozwoli on określić m.in: strukturę funkcjonalno-przestrzenną gminy poprzez wydzielenie stref planistycznych; granice obszaru, na którym możliwe będzie uzupełnianie zabudowy w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy oraz zasady lokalizacji nowej zabudowy mieszkaniowej w relacji do obsługujących je obiektów, które realizują usługi publiczne – dotyczy to np. szkoły podstawowej czy obszaru zieleni publicznej.

Po przyjęciu przez rząd projektu, od 2026 r. każda gmina będzie musiała posiadać strategię rozwoju gminy, która zawierać będzie kierunki polityki lokalnej, w tym przestrzennej. Wytyczne zawarte w strategii będą przekładane i doprecyzowane na konkretne uregulowania w planie ogólnym. Ustalenia planu ogólnego będą natomiast podstawą do uchwalania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy. 

Źródło: PAP

Sprawdź obszar uzupełnienia zabudowy w Geoportalu Na Mapie

Sprawdź czy po planowanych zmianach na skutek reformy planistycznej w 2023 r. Twoja działka wciąż będzie budowlana. Mapa działek budowlanych dostępna w Geoportalu Krajowym Na Mapie podpowie Ci czy po nowelizacji twoja inwestycja budowlana ma szansę na powodzenie. 

W Geoportalu Krajowym Na Mapie możesz zobaczyć gdzie znajdują się wyznaczone już obszary uzupełnienia zabudowy. 

Warstwa terenów budowlanych jest wynikiem analizy wyznaczania obszarów uzupełnienia zabudowy. Są to tereny, wyznaczane w planowanym dokumencie pn.: "Plan ogólny gminy". Obszary uzupełnienia zabudowy wyznaczają tereny, co do których ma zostać ograniczone wydawanie decyzji o warunkach zabudowy. Tak więc poza tymi obszarami nie będzie możliwości wydania decyzji o warunkach zabudowy. Możliwość zabudowy poza tym obszarem będzie tylko w przypadku, gdy gmina ma na tym obszarze uchwalony plan miejscowy lub uchwali nowy plan zagospodarowania.

Uwaga! Samorządy mogą jeszcze zmienić obszary dla swojego terytorium. 

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.