News

W Warszawie powstanie most pieszo-rowerowy na Wiśle. To jedna z największych tego typu inwestycji w Europie

Monika Byś
2021-11-24
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-13
Głosów: 30, średnia ocen: 5
Most pieszo-rowerowy w Warszawie

W Warszawie na rzece Wiśle powstanie most tylko pieszo-rowerowy. Realizatorem inwestycji jest firma Budimex, a planowane zakończenie prac ma nastąpić w 2024 r. Most pieszo-rowerowy ma połączyć brzegi Wisły na wysokości ul. Karowej i ul. Stefana Okrzei. Przebycie trasy kładką ma zająć 6 minut pieszo lub 2 minuty rowerem. Kontrakt z Budimeksem opiewa na niemal 121 mln zł.

  • Będzie to pierwszy warszawski most dostępny wyłącznie dla pieszych i rowerzystów.
  • Most pieszo-rowerowy będzie przeprawą jednopoziomową i ma być wykonany ze stali pokrytej farbą w kolorze kortenu. W najszerszym punkcie most ma mierzyć 16,3 m, a w najwęższym - 6,9 m szerokości.
  • Obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami o ograniczonej mobilności.

Most pieszo-rowerowy w Warszawie to największa tego typu inwestycja w Europie

Most ten ma liczyć 452 metry – będzie to najdłuższa przeprawa dla pieszych i rowerzystów w Polsce oraz jedna z największych tego typu inwestycji w Europie. Dzięki budowie nowego mostu Praga stanie swego rodzaju 'przedłużeniem’ Śródmieścia Warszawy. Inwestorem kontraktu jest stołeczny Zarząd Dróg Miejskich – czytamy w komunikacie.

Konstrukcja będzie o 127 m dłuższa od londyńskiego Millennium Bridge, jednego z najbardziej znanych tego typu obiektów na świecie.

Most pieszo-rowerowy na Wiśle w Warszawie - najważniejsze informacje, zdm.waw.pl
Most pieszo-rowerowy na Wiśle w Warszawie - najważniejsze informacje, zdm.waw.pl

Będzie to pierwszy warszawski most dostępny wyłącznie dla pieszych i rowerzystów. Inwestorem jest stołeczny Zarząd Dróg Miejskich.

Dariusz Demianiuk, dyrektor Rejonu Dywizji Budownictwa Infrastrukturalnego Budimeksu zapowiedział, że:

Prace budowlane przygotowawcze do budowy rozpoczynamy już w tym tygodniu. Zaczynamy od inwentaryzacji obiektów sąsiadujących z budową oraz od badania dna Wisły w miejscu budowy

Most pieszo-rowerowy będzie przeprawą jednopoziomową i ma być wykonany ze stali pokrytej farbą w kolorze kortenu. W najszerszym punkcie most ma mierzyć 16,3 m, a w najwęższym - 6,9 m szerokości.

Projekt mostu na Wiśle został ukończony na początku 2021 r., a do jego przygotowania zaangażowano pracownię Schuessler-Plan Inżynierzy. Firma ta została wybrana w międzynarodowym konkursie architektonicznym.

Konstrukcja mostu będzie miała wbudowane w balustrady oświetlenie LED. Ponadto zostaną zamontowane kamery monitoringu. Obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami o ograniczonej mobilności. Na moście wydzielone mają zostać dwie strefy przeznaczone do wypoczynku.

źródło: warszawa.wyborcza.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.