Łemkowie jedna z czterech uznanych mniejszości narodowych w Polsce i mimo, że nadal nie doczekali się własnych instytucji, to narodowość łemkowską w ostatnim spisie powszechnym z 2021 roku wskazało w Polsce 10,5 tys. osób. Warto wspomnieć, że dla 53% z nich, była to jedyna wskazana narodowość. Kultura Łemków w naszym kraju sięga XIV wieku, jednak na skutek przesiedleń z lat 40. XX wieku doprowadzono do trwałego rozproszenia ludności łemkowskiej. Etnografowie zajmujący się tradycją tej mniejszości twierdzą, że operacja “Wisła" spowodowała kres istnienia społeczności łemkowskiej, a jedynie silnie duchowo i narodowo jednostki zachowały odrębność i potrafiły przekazać ją kolejnym pokoleniom. Obraz zniszczonej kultury Łemków kształtują dzisiaj wysiedlone i zniszczone wsie w południowo-wschodniej części Polski. Dzisiaj tereny, które niegdyś tętniły życiem, zarasta roślinność leśna. Chcielibyśmy zaprezentować Państwu efekt naszego ostatniego projektu w ramach Geoportalu Na Mapie - Łemkowszczyzna na zdjęciach lotniczych z 1944 - dzięki któremu porównasz, jak zmienił się krajobraz Karpat Wschodnich od 1944 roku do dzisiaj.
Łemkowszczyzna na zdjęciach lotniczych z 1944 w geoportalu
- W ostatnim spisie powszechnym z 2021 roku wskazano, że ziemie Polski wciąg zamieszkuje 10,5 tys. osób utożsamiających się z narodowością łemkowską
- Przesiedlenia z lat 40. XX wieku doprowadziły do trwałego rozproszenia ludności łemkowskiej. Akcje przesiedleńcze w latach 1944-1956 spowodowały przesiedlenie nawet 60% ówczesnej liczebności Łemków z terenów Polski
- Projekt w ramach Geoportalu Na Mapie - Łemkowszczyzna na zdjęciach lotniczych z 1944 - pokazuje zmianę krajobrazu Karpat Wschodnich od 1944 roku do dzisiaj.
Łemkowszczyzna. Kim są Łemkowie?
Łemkowszczyzna to region etnograficzny zamieszkany przez Łemków, ludność pochodzenia słowiańskiego, których tradycyjne siedziby znajdowały się w południowo-wschodniej Polsce, na terenie dzisiejszych województw podkarpackiego i małopolskiego.
Łemkowie zostali uznani jako mniejszość narodowa dopiero w 2005 roku na skutek Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (Dz.U. 2005 nr 17 poz. 141). Ustawa ta umożliwiła im korzystanie z pewnych przywilejów i wsparcia ze strony państwa w zakresie ochrony i rozwoju swojej kultury i języka. Dlaczego nie zrobiono tego wcześniej? Odpowiedź na to pytanie wymaga szerszego kontekstu politycznego i społecznego w Polsce, a jednym z głównych czynników był ustrój panujący w naszym kraju w latach 1945-1989.
Dlaczego liczba Łemków w Polsce w ciągu niecałego wieku zmniejszyła się o nawet o 90%?
W latach 1944-1956 na Łemkowszczyźnie miały miejsce akcje przesiedleńcze, w ramach których przesiedlono na zachód od Odry i na dzisiejszą Ukrainę nawet 60% ówczesnej liczebności Łemków z terenów Polski (dokładana liczba przesiedlonych nie jest znana). Akcje te były wynikiem decyzji władz Polski Ludowej, które uznały Łemków za ukraińską mniejszość narodową i traktowały ich jako "element wrogi". Łemkowie zostali pozbawieni swoich tradycyjnych siedzib, a ich kultura i język były systematycznie tłumione przez władze. Operacja przesiedlania ludności z tych terenów nazwana została “akcją (lub operacją) Wisła”.
Osoby, które były poddawane akcji wysiedleńczej, otrzymywały jedynie kilka godzin na spakowanie swoich rzeczy i przygotowanie się do wyjazdu. Łemkowie z Łemkowszczyzny i Lubelszczyzny zostali przede wszystkim przesiedleni na północny zachód Polski, na tereny, które były im zupełnie obce. Władze narzucały także przymusowe rozproszenie wysiedleńców, co oznaczało, że nie wolno było skupiać ich w jednej miejscowości - postanowiono, że w każdej osadzie może przebywać maksymalnie 10% ludności wysiedlonej.
Więcej na ten temat:
Dopiero w 1989 roku, po zmianach politycznych i ustrojowych w Polsce, Łemkowie uzyskali możliwość powrotu na swoje dawne tereny i rozpoczęcia działań na rzecz zachowania swojej kultury i tożsamości narodowej. Jednakże proces uzyskania oficjalnego uznania Łemków za mniejszość narodową przeciągał się w czasie. Ostatecznie stało się to dopiero w 2005 roku.
Szacuje się, że liczba Łemków w latach powojennych liczyła 100 - 150 tys. osób*. Obecnie, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statycznego z 2021 roku, liczba Łemków wynosi 10,5 tys. osób.
Gdzie jest Łemkowszczyzna?
Około 80% ziemi Łemkowskiej położona jest w Beskidzie Niskim, tylko 20% to tereny w Beskidzie Sądeckim i na wschód, gdzie sięga aż do Bieszczad. Na północy dochodzi do pasma Bukowicy, Wzgórz Rymanowskich, Beskidu Dukielskiego oraz linii Dolnego Czaczowca, Hali Łabowskiej, wododziału Łomniczanki i Werchomlanki . Do Łemkowszczyzny zaliczana jest również tzw. Ruś Szlachtowską.
Łemkowszczyzna na zdjęciach lotniczych z 1944 roku
Dzisiaj sami możemy zobaczyć, jak zmienił się krajobraz opuszczonych wsi zamieszkiwanych niegdyś przez Łemków w 1944 roku bez konieczności odwiedzania tych miejsc osobiście. W Geoportalu Krajowym Na Mapie opublikowaliśmy narzędzie umożliwiające łatwe porównanie aktualnego stanu zagospodarowania województwa podkarpackiego z jego stanem historycznym.
Dzięki narzędziu “Porównaj mapy”, sprawdzisz, jak wyglądało zagospodarowanie miejscowości, które dzisiaj już nie istnieją. Zwróć uwagę, jak rozległe tereny przeznaczano kiedyś do uprawy roślin i hodowli zwierząt. Dzisiaj obszary te znów porośnięte są lasem i - jak z dumą podkreślają leśnicy krośnieńskiej Dyrekcji Lasów Państwowych - przywróciliśmy dziki charakter podkarpackich lasów, dzięki czemu pojawiła się szansa dla przyrody na regeneracje i zmniejszenie presji antropogenicznej związanej z intensywną wycinką lasów w czasów wojny.
Projekt opracowania i publikacji ortofotomapy z 1944 r. został zrealizowany przez firmę SmallGIS oraz OnGeo.pl.
Zachęcamy do odwiedzenia strony projektu: https://geoportal-krajowy.pl/historia-podkarpackich-lasow.
Jak sprawdzić ortofotomapy z 1944 roku?
Aby porównać zdjęcia lotnicze z czasów II wojny światowej z aktualną ortofotomapą, w pierwszym kroku przejdź na stronę Geoportalu Krajowego, który dostępny jest pod linkiem: https://geoportal-krajowy.pl. Dalsze kroki przedstawiamy w instrukcji krok po kroku:
- Wybierz w pasku po prawej stronie narzędzie “Porównaj mapy”.
- Wybierz dwie kompozycje mapowe do porównania. Jeśli chcesz porównać ortofotomapy historyczną i aktualną wybierz: “Ortofotomapa aktualna” (1) i “Ortofotomapa 1944 r.” (2).
- Przybliż się w widoku mapy do interesującego Cię obszaru lub skorzystaj z wyszukiwarki działek lub adresów
- Skorzystaj z pionowego suwaka do porównywania terenu na wybranych kompozycjach mapowych
Źródłem prezentowanych danych historycznych są zdjęcia lotnicze pozyskane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Zdjęcia zostały wykonane przez Luftwaffe - siły powietrzne III Rzeszy w 1944 roku i obejmują południową część województwa podkarpackiego. Następnie pozyskane zdjęcia lotnicze zostały przetworzone do postaci ortofotomapy i opublikowane w formie interaktywnej mapy w Geoportalu.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Akcja "Wisła" - miejscowości których już nie ma. Ortofotomapa z 1944 r.
- TVP Rzeszów: Zobacz materiał o podkarpackich lasach
- Lasy Karpat na starych zdjęciach lotniczych z 1944 roku
- Stare mapy geodezyjne - pobierz archiwalną ortofotomapę
- Archiwalne zdjęcia lotnicze w Geoportalu Na Mapie
- Wykorzystanie archiwalnych zdjęć lotniczych w postępowaniach prawnych
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!