News

TVP Rzeszów: Zobacz materiał o podkarpackich lasach

Monika Byś
2023-04-25
~2 min
Głosów: 35, średnia ocen: 4.8
Zobacz materiał o podkarpackich lasach

Wczoraj w TVP Rzeszów ukazał się materiał przedstawiający nasz najnowszy projekt - Archiwalną ortofotomapę Podkarpacia z 1944 roku. Na interaktywnej mapie w Geoportalu Krajowym Na Mapie możesz samodzielnie prześledzić zmiany, jakie dokonały się w ciągu 80 lat historii. Porównując ortofotomapy - aktualną i historyczną, zwróć uwagę, że po latach czynnej degradacji lasów w latach 40. XX wieku, lasy w końcu odzyskują swoje pierwotne stanowiska. 

  • 24 kwietnia ukazał się materiał telewizyjny przedstawiający efekt projektu, którego celem było opracowanie ortofotomapy na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych w 1944 roku przez Luftwaffe - siły powietrzne III Rzeszy
  •  Projekt opracowania i publikacji ortofotomapy z 1944 r. został zrealizowany przez firmę SmallGIS oraz OnGeo.pl. 
  • Zachęcamy do odwiedzenia strony projektu: https://geoportal-krajowy.pl/historia-podkarpackich-lasow.

24 kwietnia ukazał się materiał telewizyjny przedstawiający efekt projektu, którego celem było opracowanie ortofotomapy na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych w 1944 roku przez Luftwaffe - siły powietrzne III Rzeszy. Zdjęcia obejmują zasięg południowej części województwa podkarpackiego. pozyskane zdjęcia lotnicze zostały przetworzone do postaci ortofotomapy i opublikowane w formie interaktywnej mapy w Geoportalu. Projekt opracowania i publikacji ortofotomapy z 1944 r. został zrealizowany przez firmę SmallGIS oraz OnGeo.pl. 

Zobacz materiał o podkarpackich lasach: https://rzeszow.tvp.pl/69400227/80letnia-historia-podkarpackich-lasow

mówi Antoni Łabaj, prezes OnGeo.pl

Już nie musimy polegać na takiej czy innej opinii tylko każdy użytkownik który ma wątpliwości, może wejść na geoportal-krajowy.pl, tam zostały te mapy opublikowane, jest specjalny mechanizm który pozwala porównywać mapy obecne z mapami historycznymi i dzięki temu każdy się może przekonać jak było naprawdę.

Jak zmieniły się podkarpackie lasy na przestrzeni ostatnich 80 lat?

Jeszcze nie tak dawno, bo zaledwie 80 lat temu, Bieszczady były jednym z gęściej zaludnionych obszarów Polski. Na terenach, gdzie dzisiaj teren zarasta dzikim i gęstym lasem, niecałe 100 lat temu dominowały pola uprawne i łąki trwałe służące do wypasania bydła i innych zwierząt hodowlanych. W latach 30. XX wieku w przynajmniej dwóch miejscowościach, dzisiaj już niezamieszkałych, znajdowały się kopalnie ropy naftowej. Zdjęcia lotnicze wykonane przez Niemców w czasie II wojny światowej zostały odnalezione w archiwach amerykańskich. Po zeskanowaniu i opomiarowaniu, są doskonałym materiałem umożliwiającym ocenę postępów w zalesianiu Podkarpacia.

Na mapach widać również, jak zmieniało się osadnictwo w tym rejonie, warto pamiętać, że to teren, z którego w latach 1945-1947 wyludniono znaczną część autochtonów w ramach tzw. akcji “Wisła”. Takie miejscowości jak chociażby Jamna Dolna, Jasiel, Kamionki czy Huczwice, zostały całkowite opuszczone. Część zabudowań, a w wielu przypadkach wszystkie zabudowania wsi, zostało zburzonych i spalonych. 

Zachęcamy do odwiedzenia strony projektu: https://geoportal-krajowy.pl/historia-podkarpackich-lasow.

Źródło: TVP Rzeszów, Geoportal Krajowy Na Mapie

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.