Na mapie

Jak zmieniły się Bieszczady przez 80 lat. Porównanie zdjęć lotniczych z 1944 r. z aktualnymi

Szczepan Sołtysik
2023-04-17
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
zdjęcia lotnicze bieszczady

Bieszczady to jedno z najpiękniejszych i najdzikszych miejsc w Polsce. Są one domem dla wielu gatunków zwierząt i roślin, a ich krajobraz zachwyca każdego, kto odwiedza te tereny. Dzięki zdjęciom lotniczym z 1944 roku, udostępnionym na portalu geoportal -krajowy.pl, możemy porównać, jak wiele się zmieniło przez ostatnie 80 lat.

  • Dawniej Bieszczady były bardzo intensywnie użytkowane przez człowieka.
  • W portalu: Geoportal -krajowy.pl, możemy porównać zdjęcia lotnicze z 1944 r. z aktualnymi zdjęciami.

Historia bieszczadzkiego krajobrazu

Zdjęcia lotnicze z 1944 r. pokazują nam, że Bieszczady były wówczas miejscem bardzo intensywnie użytkowanym przez człowieka. Na zdjęciach widać liczne pola uprawne, pastwiska i łąki, a także wiele osad ludzkich. Były to przede wszystkim tereny rolnicze, a lasy zajmowały niewielki procent powierzchni.

Porównanie dawnej i dzisiejszej rzeczywistości

Dzięki narzędziu Porównaj mapy dostępnemu na Geoportal -krajowy.pl, możemy porównać zdjęcia lotnicze z 1944 roku z aktualnymi zdjęciami. Widać na nich, jak wiele się zmieniło w krajobrazie Bieszczadów. Tam, gdzie kiedyś były pola uprawne i łąki, dziś rosną lasy. Zmiany te są szczególnie widoczne w okolicach Jeziora Solińskiego, gdzie zmontowaliśmy filmik porównujący dwa okresy 1944/2022:

Ochrona przyrody

W ostatnich latach w Bieszczadach wiele uwagi poświęcono ochronie przyrody i zrównoważonemu rozwojowi. Dzięki temu dzisiejszy krajobraz Bieszczadów jest bardziej zróżnicowany niż kiedykolwiek wcześniej. Z jednej strony mamy lasy, z drugiej łąki i polany, a na dodatek wiele obszarów jest chronionych, co pozwala na zachowanie dzikiej przyrody w jej naturalnym środowisku.

Jak sprawdzić zdjęcia lotnicze z okresu II wojny światowej?

Aby porównać zdjęcia lotnicze z czasów II wojny światowej z aktualną ortofotomapą, w pierwszym kroku przejdź na stronę Geoportalu Krajowego, który dostępny jest pod linkiem: https://geoportal-krajowy.pl. Dalsze kroki przedstawiamy w instrukcji krok po kroku:

  • Wybierz w pasku po prawej stronie narzędzie “Porównaj mapy”.
Wybierz “Porównaj mapy”, Na Mapie
Wybierz “Porównaj mapy”, Na Mapie
  • Wybierz dwie kompozycje mapowe do porównania. Jeśli chcesz porównać ortofotomapy historyczną i aktualną wybierz: “Ortofotomapa aktualna” (1) i “Ortofotomapa 1944 r.” (2).
Wybierz kompozycje mapowe do porównania, Na Mapie
Wybierz kompozycje mapowe do porównania, Na Mapie
  • Przybliż się w widoku mapy do interesującego Cię obszaru lub skorzystaj z wyszukiwarki działek lub adresów
  • Skorzystaj z pionowego suwaka do porównywania terenu na wybranych kompozycjach mapowych
Skorzystaj z suwaka do porównywania widoku map, Na Mapie
Skorzystaj z suwaka do porównywania widoku map, Na Mapie

Źródło danych - informacje o projekcie: "Orto 44"

Źródłem prezentowanych danych historycznych są zdjęcia lotnicze pozyskane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Zdjęcia zostały wykonane przez Luftwaffe - siły powietrzne III Rzeszy w 1944 roku i obejmują południową część województwa podkarpackiego. Następnie pozyskane zdjęcia lotnicze zostały przetworzone do postaci ortofotomapy i opublikowane w formie interaktywnej mapy w Geoportalu. Projekt opracowania i publikacji ortofotomapy z 1944 r. został zrealizowany przez firmę SmallGIS oraz OnGeo.pl. 
Zachęcamy do odwiedzenia strony projektu: https://geoportal-krajowy.pl/historia-podkarpackich-lasow.

Avatar: Szczepan Sołtysik
Szczepan Sołtysik

Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl