Porady OnGeo

Legenda mapy w Geoportalu OnGeo.pl

Szczepan Sołtysik
2019-12-12
~4 min
Post zaktualizowany: 2023-07-13
Głosów: 70, średnia ocen: 5
Legenda mapy

Legenda mapy to objaśnienie występujących na mapie oznaczeń, symboli, kolorów, jest niezbędna do prawidłowego odczytania mapy. Legenda jest bardzo pomocna, szczególne w przypadku prezentowania wielu informacji na mapie.

 • Mapa zbudowana jest z: sieci komunikacyjne, granice i nazwy miejscowości, pokrycie terenu, ukształtowanie terenu, budynki, adresy, działki ewidencyjne.
 • Jedną z największych zalet mapy OnGeo.pl jest prezentacja numerów oraz granic działek ewidencyjnych.
 • Podział administracyjny kraju prezentowany na mapie Geoportalu OnGeo.pl jest zgodny z Państwowym Rejestrem Granic (PRG).

Internetowa Mapa Polski OnGeo.pl

Mapa Geoportalu OnGeo.pl zawiera bardzo dużo cennych informacji, z tego względu w niniejszym artykule wyjaśnimy poszczególne elementy prezentowane na internetowej mapie.

Mapa zbudowana jest z następujących elementów: sieci komunikacyjne, granice i nazwy miejscowości, pokrycie terenu, ukształtowanie terenu, budynki, adresy, działki ewidencyjne. System kolorów i wyświetlania poszczególnych elementów dostosowany tak, aby odpowiednia prezentacja mapy była zapewniona na każdym poziomie jej skalowania. Poniżej przedstawiamy opis w formie legendy mapy, wraz z prezentacją graficzną poszczególnych elementów kompozycji mapy Geoportalu OnGeo.pl.

Legenda mapy Geoportal OnGeo.pl

1. Granice i numery działek

Jedną z największych zalet mapy OnGeo.pl jest prezentacja numerów oraz granic działek ewidencyjnych. Działki wyświetlają się po przybliżeniu się w widoku mapy do poziomu osiedla lub ulicy. Dostęp do danych katastralnych działek umożliwia łatwą i szybką identyfikację numeru i przebiegu granicy działki. Dodatkowo korzystając z wyszukiwarki działek szybko zlokalizujesz poszukiwaną działkę.

2. Budynki i numery adresowe

Budynki i adresy to jeden z podstawowych elementów mapy Polski Geoportalu. Dodatkową zaletą jest prezentacja geometrii budynków, która odzwierciedla ich rzeczywistą kubaturę. Dane adresowe są cyklicznie aktualizowane. Korzystając z wyszukiwarki adresów Geoportalu OnGeo.pl zlokalizujesz poszukiwany adres.

3. Granice administracyjne

Podział administracyjny kraju prezentowany na mapie Geoportalu OnGeo.pl jest zgodny z Państwowym Rejestrem Granic (PRG). Poszczególne granice wyświetlają się w różnych skalach mapy, od granicy państwa i województw po granice powiatów, gmin i dzielnic.

4. Drogi, sieci komunikacyjne

Mapa Polski zawiera uporządkowane dane drogowe, z podziałem na kategorie, wyświetlane są w zależności od skali mapy.

5. Pokrycie terenu

Poniższa legenda mapy przedstawia występujące na interaktywnej mapie OnGeo.pl rodzaje pokrycia terenu. Dzięki prostej klasyfikacji podstawowych rodzajów pokrycia terenu szybko zidentyfikujemy wybrany obszar.

6. Rzeźba terenu

Kolejny element mapy to ukształtowanie terenu. Dobrana kompozycja w zakresie rzeźby terenu odpowiednio oddaje faktyczną topografię terenu.

7. Nazwy miejscowości, dzielnic, ulic

Mapa zawiera dane tekstowe, w formie etykiet wyświetlane są nazwy miejscowości, dzielnic, ulic oraz cieków i zbiorników wodnych. Źródłem danych nazw jest m.in. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych (PRNG) oraz Ewidencja Miejscowości, Ulic i Adresów (EMUiA).

Kraków | Stare Miasto | ul. Floriańska

8. Akweny, cieki i zbiorniki wodne

 

 

9. Inne

 

Powyżej przedstawiona legenda mapy internetowej Geoportalu OnGeo.pl prezentuje poszczególne elementy mapy. Czytelna symbolizacja obiektów, które składają się na kompozycję mapy pozwala na jej wykorzystanie do wielu celów i rodzajów działalności.

Dla właścicieli stron i firm tworzących portale, systemy informatyczne przygotowaliśmy specjalną usługę opartą o interfejs API, szczegóły znajdziesz na stronie: API.OnGeo.pl. Oferowane usługi interfejsów programistycznych API mogą stanowić alternatywę dla popularnych rozwiązań googla, gdzie w usługach OnGeo.pl w większym stopniu skupiamy się na danych udostępnianych przez krajowe instytucje.

Przykładowe możliwości wykorzystania Interaktywnej Mapy Polski OnGeo.pl:

 • gdy znasz adres lub numer działki i poszukujesz ich lokalizacji na mapie,
 • gdy znasz lokalizację na mapie adresu lub działki i potrzebujesz ustalić adres lub numer działki,
 • wyszukiwanie miejscowości, gmin, powiatów,
 • sprawdzenie orientacyjnej wysokości zabudowy,
 • identyfikacja rodzaju pokrycia terenu,
 • sprawdzenie nazwy zbiorników i cieków wodnych,
 • przeglądanie dowolnych obiektów dostępnych w Mapie Polski OnGeo.pl,
 • wykorzystanie do dowolnych celów biznesowych, dzięki usłudze API.

Artykuły na Blog OnGeo.pl, w których znajdziesz informacje o mapie OnGeo.pl

OnGeo Business Maps – Interaktywna Mapa Polski, wstaw na swoją stronę! 

Mapa działek ewidencyjnych – gdzie znaleźć numery działek 

Wyszukiwarka adresów – mapa z numerami budynków 

Raporty o terenie pobierz analizę działki w postaci map dla dowolnego miejsca

Jeżeli poszukujesz informacji o działkach, wygeneruj Raport o terenie w Geoportalu OnGeo.pl, możesz otrzymać następujące informacje:

 • czy w danym miejscu obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
 • jakie zostały wydane pozwolenia na budowę w okolicy wskazanego terenu,
 • czy działka jest położona na obszarze zagrożenia powodziowego,
 • jakie są wymiary działki, obwód, powierzchnia,
 • przebieg linii wysokiego i średniego napięcia,
 • średnioroczne zanieczyszczenie powietrza,
 • natężenie hałasu,
 • obszary osuwiskowe, i wiele innych informacji.

Poniżej znajduje się krótka prezentacja Raportów o terenie:

Avatar: Szczepan Sołtysik
Szczepan Sołtysik

Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl