Porady OnGeo

OnGeo API - Interaktywna Mapa Polski, wstaw na swoją stronę!

Szczepan Sołtysik
2019-03-05
~4 min
Post zaktualizowany: 2023-07-13
Głosów: 33, średnia ocen: 4.9
interaktywna mapa polski

Serwis OnGeo.pl uruchomił nową usługę OnGeo Business Maps, umożliwiając wykorzystanie mapy OnGeo (interaktywna mapa) w dowolnej stronie internetowej, aplikacji, czy systemie informatycznym.

OnGeo Business Maps to gotowe mechanizmy API dla programistów, dzięki którym możesz tworzyć strony internetowe i aplikacje zawierające interaktywne mapy. Każdy zainteresowany wdrożeniem interaktywnej mapy Polski we własnej stronie lub aplikacji może skorzystać z usługi mapy online. Usługa API mapy OnGeo jest bezpłatna do określonej liczby transakcji.

Interaktywna mapa OnGeo jest szybka i stabilna, zapewnia wysoką dostępność dla użytkowników. Usługa skierowana jest zarówno do użytkowników indywidualnych oraz firm i instytucji.

 • OnGeo Business Maps to gotowe mechanizmy API dla programistów, dzięki którym możesz tworzyć strony internetowe i aplikacje zawierające interaktywne mapy.
 • Mapa zawiera pełny zakres informacji geograficznych, dzięki czemu możliwe jest jej wykorzystanie do wielu celów i rodzajów działalności.

Jak wstawić mapę OnGeo Business Maps na stronę?

Poniżej przedstawiamy podstawowe czynności, jakie należy wykonać w celu wdrożenia usługi API OnGeo Business Maps we własnej stronie lub aplikacji:

 1. Wejdź na stronę api.ongeo.pl , a następnie załóż konto/ zarejestruj się;
 2. Przejdź do zakładki Moje konto -> generuj klucz dostępowy do usługi mapy;
 3. Zapoznaj się z dokumentacją API Ongeo Business Maps;
 4. Korzystając z instrukcji zawartej w dokumentacji rozpocznij kodowanie swojej strony.

Co zawiera interaktywna mapa OnGeo?

Mapa ogólnego przeznaczenia OnGeo jest zbudowana na danych wektorowych oraz rastrowych. Zawiera pełny zakres informacji geograficznych, dzięki czemu możliwe jest jej wykorzystanie do wielu celów i rodzajów działalności.

Zapewnia czytelną stylistykę sieci drogowych, granic i nazw miejscowości. Wizualizacja pozwala łatwo rozpoznać pokrycie oraz rzeźbę terenu, system kolorów jest dostosowany tak, aby była zapewniona odpowiednia prezentacja mapy na każdym poziomie przesuwania się w zoomach. Dodatkowym atutem mapy online jest prezentacja budynków 3D oraz danych o charakterze katastralnym (granice działek).

Interaktywna Mapa Polski Mapa Ogólnego Przeznaczenia OnGeo

Poniżej przedstawiamy opis podstawowych elementów składowych interaktywnej mapy OnGeo:

Drogi

Mapa Polski OnGeo zawiera uporządkowane dane drogowe, w celu przedstawienia czytelnej hierarchii wszystkich typów dróg wyświetlanych w zależności od skali mapy.

Granice administracyjne

Podział administracyjny kraju zgody z Państwowym Rejestrem Granic oraz danymi o charakterze katastralnym w odniesieniu do działek ewidencyjnych. W zależności od skali prezentowane są granice państwa (mapa Polski), województw, powiatów, gmin, obrębów ewidencyjnych oraz w najwyższych skalach mapy granice i numery działek.

Dodatkowym atutem Mapy OnGeo jest Selektor działek, czyli narzędzie umożliwiające wybór działki bezpośrednio z mapy (selekcję obiektu), dzięki czemu otrzymamy dokładne położenie i kształt gruntu.

Miejscowości, ulice i adresy

Mapa zawiera na bieżąco aktualizowane dane adresowe. Prezentacja na mapie Polski zawiera pełną hierarchie lokalizacji, od największych miast, po ulice i numery adresowe.

Budynki 3D

Dzięki wypracowanym metodom analizy danych prezentujemy na interaktywnej Mapie OnGeo budynki w formacie 3D oraz parametry ich wysokości.

Teren

Prezentacja rzeźby terenu, zapewnia wizualnie wyczuwalną topografię terenu. Przeglądający mapę zyskuje szereg istotnych informacji dotyczących danego terenu.

Pokrycie terenu

Tereny zabudowane, komunikacja, tereny zieleni niskiej, tereny zieleni wysokiej, cieki wodne, zbiorniki wodne i wiele innych rodzajów pokrycia terenów pozwolą przeglądającemu na ich szybką identyfikację.

Przykładowe możliwości wykorzystania OnGeo Business Maps

Interaktywna mapa OnGeo może być wykorzystana do prezentacji różnorodnych zjawisk i procesów biznesowych na mapie. Tak naprawdę Ty decydujesz, jakie informacje chcesz przedstawić na podkładzie mapy. Poniżej przedstawiamy wybrane możliwości wykorzystania mapy online:

 • wykorzystanie jako mapa podkładowa w aplikacjach internetowych i mobilnych,
 • wykorzystywanie wskaźników geograficznych dla wskazanych lokalizacji,
 • interaktywna mapa połączeń komunikacyjnych,
 • udostępnianie informacji zgromadzonych w rejestrach publicznych, np. miejscowe plany zagospodarowania, decyzje budowlane,
 • śledzenie w czasie rzeczywistym lokalizacji np. samochodów, pracowników, przesyłek, komunikacji miejskiej na mapie,
 • przedstawienie lokalizacji miejsc sprzedaży, punktów logistycznych,
 • prezentacja ofert sprzedaży lub wynajmu nieruchomości na mapie,
 • śledzenie aktywów przez firmy ubezpieczeniowe,
 • zobrazowanie na mapie klientów firmy lub odbiorców usług.

Przykładami wykorzystania usługi API mapy OnGeo oraz wyszukiwarki działek ewidencyjnych i wyszukiwarki adresów jest m.in. portal nieruchomości na sprzedaż OnGeo oraz Portal do analizy nieruchomości – Raporty o terenie. Więcej o portalach najdziesz we wcześniejszych wpisach na Blog OnGeo.pl:

Podstawowe warunki i zasady korzystania z usługi API mapy OnGeo

Usługa OnGeo Business Maps jest darmowa do określonej liczby transakcji (wywołania usługi mapy na stronie klienta).
Możliwość korzystania z darmowej usługi dotyczy pojedynczego projektu (wygenerowany klucz API dla wskazanej jednej lub kilku domen – stron), każdy kolejny aktywny plan jest płatny.

Mapa Polski OnGeo.pl może być wykorzystywana zarówno do projektów otwartych jak i komercyjnych klientów.

Klient korzystający z pakietu darmowego po wykorzystaniu miesięcznego limitu transakcji, zostanie poinformowany o tym fakcie mailowo, od tego momentu zostaną naliczane płatności, a na koniec danego miesiąca rozliczeniowego zostanie wystawiony rachunek. Dodatkowo klient będzie informowany mailowo o wykorzystaniu 80% dostępnego limitu transakcji w danym miesiącu, w celu podjęcia decyzji o przejściu na pakiet płatny lub wyłączeniu usługi w danym miesiącu w panelu użytkownika OnGeo Services.

Indywidualne potrzeby użytkownika

Jeżeli masz nietypowe potrzeby wykraczające poza zakres oferowanych usług, napisz do nas. Jako specjaliści z branży Systemów Informacji Przestrzennej (GIS) tworzymy wysokiej jakości narzędzia geoinformatyczne oraz dostarczamy gotowe usługi sieciowe (web service).

Nasze produkty i usługi, wspierają procesy decyzyjne w przedsiębiorstwach i instytucjach, są to rozwiązania pomocne w codziennej pracy wpływające na automatyzacje, kontrolę i weryfikację, a co najważniejsze to szybszą realizacje projektów. Dzięki OnGeo zyskasz przewagę na rynku, otrzymasz dostęp do innowacyjnych narzędzi informatycznych oraz aktualnej bazy danych przestrzennych.

Pomożemy Ci w znalezieniu potrzebnych identyfikacji potrzeb firmy lub instytucji. Współpraca pozwala nam na optymalizację naszych rozwiązań, aby w jak najlepszy sposób spełnić oczekiwania klienta i zrealizować założone cele.

W przypadku pytań dotyczących usług dostępnych w ramach platformy OnGeo.pl zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem, napisz do nas na kontakt@ongeo.pl lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Avatar: Szczepan Sołtysik
Szczepan Sołtysik

Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl