News

Koniec finansowania kotłów węglowych od 2022 r.

Monika Byś
2021-12-14
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-03
Głosów: 30, średnia ocen: 5
koniec finansowania kotłów węglowych

Na koniec października 2021 r., w programie „Czyste Powietrze” aż 16% wniosków dotyczących dofinansowania wymiany źródła ciepła obejmowały kotły na węgiel – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Od stycznia 2022 r. nastąpi koniec finansowania kotłów węglowych. Montaż kotła na węgiel w ramach programu będzie możliwy tylko do 31 grudnia 2021r.

  • Koniec finansowania kotłów węglowych, montaż kotła na węgiel w ramach programu "Czyste Powietrze" będzie możliwy tylko do końca 2021 roku.
  • Od 1 lipca 2021 roku można ubiegać się o wsparcie na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie.

Koniec finansowania kotłów węglowych od 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. wycofanie dotacji na kotły węglowe w
Od 1 stycznia 2022 r. wycofanie dotacji na kotły węglowe w "Czystym Powietrzu", fot. Twiter

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przypominają, że montaż kotła na węgiel w ramach programu "Czyste Powietrze" będzie możliwy tylko do końca 2021 roku. Koszt poniesiony przez beneficjenta będzie kwalifikowalny pod dwoma warunkami.

  1. Pierwszy z nich zakłada złożenie do końca roku wniosku o dofinansowanie obejmującego swoim zakresem koszt zakupu i montażu kotła na węgiel.
  2. Drugi warunek zakłada wystawienie faktury lub równoważnego dokumentu księgowego z datą do 31 grudnia 2021 roku na zakup i montaż kotła na węgiel. Dostarczając taki dokument do NFOŚiGW mamy szansę na uzyskanie dotacji do kotła węglowego.

Warto pamiętać, że od 1 lipca 2021 roku można ubiegać się o wsparcie na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie. To szansa na dotacje do 9 tys. zł (nie więcej niż 45% faktycznie poniesionych kosztów) w podstawowym poziomie dofinansowania. W podwyższonym dotacja ta wynosi do 12 tys. zł (nie więcej niż 60 %. kosztów).

Polecamy wpis: Dofinansowanie do wymiany pieca - program „Czyste Powietrze”

Nie odliczymy kotła węglowego w ramach ulgi termomodernizacyjnej

W październiku na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia ministra rozwoju, pracy i technologii z 20 października 2021 roku, w którym znajduje się wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, zgodny z programem „Czyste Powietrze”. Podatnicy mogą od 1 stycznia 2019 roku odliczyć od podatku dochodowego wydatki związane z termomodernizacją w ramach ulgi termomodernizacyjnej, uwzględniając listę urządzeń z rozporządzenia.

W nowelizacji pojawiła się rewolucyjna zmiana. Projekt proponuje wyeliminowanie z ulgi termomodernizacyjnej kotłów węglowych zgodnie z propozycją pełnomocnika premiera ds. „Czystego Powietrza”, Bartłomieja Orła. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

Portal GLOBEnergia.pl poinformował, że z ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2019 skorzystało 207 418 podatników na łączną kwotę 3,134 mld zł. Średnio jeden podatnik odliczył w ramach ulgi termomodernizacyjnej około 15 110 zł. Z kolei w 2020 roku z odliczenia skorzystało 451 tysięcy podatników na kwotę 7,5 mld zł, a zysk podatników wyniósł 1,4 mld zł. Oznacza to, że średnio każdy podatnik odliczył w ubiegłym roku 16 629 zł. Odjęcie kotłów węglowych z ulgi termomodernizacyjnej może więc znacznie zmienić decyzje beneficjentów programu „Czyste Powietrze”.

Źródło: GLOBEnergia.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.