STOP zanieczyszczaniu rzek. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało komunikat w który informuje, że od października br. Wody Polskie zidentyfikowały ponad 20 tys. wylotów do rzek, z czego ok. 7 tys. nie posiada aktualnych pozwoleń wodno-prawnych lub ich właściciel nie jest znany.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska mówi STOP zanieczyszczaniu rzek
- Długofalowym celem działań Wód Polskich jest usystematyzowanie informacji o urządzeniach, zmobilizowanie właścicieli do legalizacji urządzeń, monitoring urządzeń oraz ograniczenie nielegalnych zrzutów.
- Nielegalne zrzuty nieczystości najczęściej odbywają się pod osłoną nocy, a przypadki wypływu niezidentyfikowanych substancji do rzek i potoków, zgłaszane są sporadycznie.
- Dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazują, że tylko 10 % rzek w Polsce ma dobry i bardzo dobry potencjał ekologiczny, 60 % - umiarkowany, a aż 30 % słaby lub zły.
STOP zanieczyszczaniu rzek
Minister Anna Moskwa wyjaśnia:
13 października br. Wody Polskie rozpoczęły kontrole kilkudziesięciu podmiotów, które posiadały, a obecnie nie mają aktualnych pozwoleń wodno-prawnych na wyloty do rzek. Celem kontroli jest nakłonienie właścicieli do legalizacji urządzeń – wówczas jest możliwość sprawdzenia, w jakiej ilości i jakie substancje dostają się do rzek.
Cały proces kontrolowania trwał ponad rok i obejmował teren całego kraju. Działania kontrolne poprzedziła weryfikacja terenowa wylotów rzek i analiza dokumentacji wodno-prawnej
Współpraca jednostek - Wód Polskich, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska w tym zakresie ma zwiększyć skuteczność działań instytucji. Celem głównym jest poprawa jakości wód w Polsce. Dzięki legalizacji urządzeń zapewniona zostanie skuteczniejsza kontrola.
Podjęta współpraca ma również na celu wzmocnienie bezpośrednich kontaktów, wzajemne informowanie się o podejmowanych działaniach oraz zidentyfikowanych nielegalnych wylotach zanieczyszczających wody. Współpraca będzie dotyczyła także wspólnego inicjowania zmian legislacyjnych, mających na celu zwiększenie skuteczności ochrony wód przed zanieczyszczeniami.
Jesteśmy w trakcie procesu. Planowane jest wprowadzenie od 2022 roku kontroli ciągłych. Będziemy nadal informować opinię publiczną o działaniach w tej sprawie - powiedziała minister klimatu i środowiska.
Długofalowym celem działań Wód Polskich jest usystematyzowanie informacji o urządzeniach, zmobilizowanie właścicieli do legalizacji urządzeń, monitoring urządzeń oraz ograniczenie nielegalnych zrzutów. Działania te mają pozytywnie wpłynąć na poprawę jakości wód oraz sukcesywne zwiększanie liczby podmiotów i użytkowników posiadających pozwolenia wodno-prawne.
Stan zanieczyszczenia rzek w Polsce znajdziesz w raporcie “Ochrona środowiska 2021” udostępnionego przez GUS. Dowiedz się więcej:
GUS udostępnia publikację „Ochrona Środowiska 2021”
Nielegalne zrzuty ścieków pod osłoną nocy
Zdaniem wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka, nielegalne zrzuty nieczystości najczęściej odbywają się pod osłoną nocy, a przypadki wypływu niezidentyfikowanych substancji do rzek i potoków, zgłaszane są sporadycznie.
Konieczne jest usystematyzowanie informacji i zmobilizowanie właścicieli do legalizacji urządzeń, we współpracy z samorządami i innymi służbami, a tym samym sukcesywne zmniejszanie liczby nielegalnych urządzeń wodnych w skarpach rzek oraz podniesienie skuteczności monitoringu i kontroli już istniejących – podkreślił.
Dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazują, że tylko 10 % rzek w Polsce ma dobry i bardzo dobry potencjał ekologiczny, 60 % - umiarkowany, a aż 30 % słaby lub zły.
Nasza największa rzeka w kraju – Wisła ma tak duże zanieczyszczenie, że w sezonie 2021 sanepid nie dopuścił do użytkowania żadnego kąpieliska. Wśród powodów zanieczyszczenia polskich rzek wymienia się m.in.
- skażenia biogenami rolniczymi,
- ściekami przemysłowymi i bytowymi,
- odpady (w tym substancje ropopochodne i plastik.
Nikt, kto łamie prawo, nie może czuć się bezkarny
Michał Mistrzak, p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, podkreślił rolę współpracy Inspektorów Ochrony Środowiska z Wodami Polskimi w celu kontroli obszarów wodnych pod kątem ewentualnych zanieczyszczeń.
Jako Główny Inspektorat Ochrony Środowiska kładziemy nacisk na walkę z nielegalnymi zrzutami, zwłaszcza tymi w godzinach nocnych. W takich przypadkach nie będzie żadnej litości, a wszystkie osoby i podmioty gospodarcze zostaną z tego rozliczone – powiedział.
Trzeba mówić jasno - STOP zanieczyszczeniu rzek!
Jak zaznaczył prezes Przemysław Daca, Wody Polskie stoją na straży czystych rzek.
Celem działań PGW WP jest nakłonienie właścicieli do aktualizacji posiadanej dokumentacji. Prowadzimy kontrole podmiotów w całym kraju. Każda ze spraw jest analizowana indywidualnie – powiedział prezes Wód Polskich.
Wody Polskie będą informować inspektoraty ochrony środowiska o podjętych działaniach, a w sytuacjach wymagających interwencji będą także zawiadamiać policję. O kontrolach informowane są też samorządy na danym terenie.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- GUS udostępnia publikację „Ochrona Środowiska 2021”
- Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach - kiedy jest wymagana?
- Podróże lotnicze staną się bardziej ekologiczne
- Jakość powietrza, jak zmienił się poziom zanieczyszczenia w Twojej miejscowości.
- Zanieczyszczenie powietrza w Polsce
- GDDKiA: Adaptacja dróg krajowych do zmian klimatu
- Mała retencja wody jako dobra praktyka adaptacji do zmian klimatu
- Trwa Konferencja Stron Klimatycznych ONZ w Glasgow
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!