News

Trwa Konferencja Stron Klimatycznych ONZ w Glasgow

Monika Byś
2021-11-03
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-01-21
Głosów: 27, średnia ocen: 5

Trwa 26. Konferencja Stron Klimatycznych ONZ (COP26, ang. Conference Of the Parties) w Glasgow. Gospodarzem tegorocznej edycji jest Wielka Brytania, a hasłem przewodnim – Zjednoczenie świata w walce ze zmianami klimatu. Szczyt klimatyczny odbywa się w dniach 31 października – 12 listopada 2021r.

  • 26. Konferencja Stron Klimatycznych ONZ potrwa do 12 listopada 2021r., a jej gospodarzem w tym roku jest Wielka Brytania we współpracy z Włochami.
  • Przedmiotem tegorocznego spotkania w Glasgow jest opracowanie działań celem niedopuszczenia, by temperatura na Ziemi wzrosła o więcej niż 1,5°C.
  • W ostatnich dniach padło zapewnienie przedstawicieli władz Australii o osiągnięciu zerowej emisji netto gazów cieplarnianych do 2050r. Natomiast Indie zadeklarowały neutralność klimatyczną do 2070r.

Konferencja Stron Klimatycznych ONZ – podstawowe informacje

Szczyt klimatyczny, czyli Konferencja Stron Klimatycznych ONZ jest okazją do spotkania przewódców państw świata w celu ustalenia sposobów na zintensyfikowanie globalnych działań na rzecz rozwiązania i przeciwdziałania skutkom kryzysu klimatycznego na świecie.

Gospodarzem 26. Konferencji klimatycznej jest Wielka Brytania we współpracy z Włochami.

Na spotkaniu COP 26 strony dokonują przeglądu wzajemnych zobowiązań w ramach porozumienia paryskiego. Wspólnym zobowiązaniem stron jest utrzymanie wzrostu średniej temperatury Ziemi znacznie poniżej 2˚C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej oraz zapewnienie działań na rzecz ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5˚C.

Informacji o porozumieniu paryskim możesz uzyskać tutaj 

26. Szczyt klimatyczny w Glasgow

Przedmiotem tegorocznego spotkania w Glasgow jest opracowanie działań celem niedopuszczenia, by temperatura na Ziemi wzrosła o więcej niż 1,5°C.

Naukowcy są zgodni co do twierdzenia, że to najlepszy sposób na ocalenie planety przed niebezpiecznymi skutkami zmiany klimatu.

Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) informuje, że globalne ocieplenie w sposób nieodwracalny oddziałuje na strukturę opadów, oceany i wiatry we wszystkich regionach świata. W Unii Europejskiej i na całym świecie wzrasta częstotliwość i skala skrajnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów, powodzie i pożary lasów.

Polecamy wpis: Powódź błyskawiczna – kiedy powstaje, jakie obszary zagrożone są zalewaniem

Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej podjąć się działania przeciwko zmianie klimatu.

Szczyt klimatyczny w Glasgow (COP 26) to dla światowych przywódców wyjątkowa szansa wspólnego, szybkiego działania na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur i powstrzymania zmiany klimatu.

Podczas COP 26 państwa mają:

  • Zobowiązać się do realizacji ambitniejszych celów w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 r.;
  • Omówić środki pozwalające dostosować się do nieuniknionych skutków zmiany klimatu;
  • Zwiększyć finansowanie działań klimatycznych, zwłaszcza na rzecz krajów rozwijających się.

Najnowsze doniesienia

Na Szczycie Klimatycznym w Glasgow padło zapewnienie Australii o osiągnięciu zerowej emisji netto gazów cieplarnianych do 2050r. Indie zadeklarowały neutralność klimatyczną do 2070r.
Na Szczycie Klimatycznym w Glasgow padło zapewnienie Australii o osiągnięciu zerowej emisji netto gazów cieplarnianych do 2050r. Indie zadeklarowały neutralność klimatyczną do 2070r.

W ostatnich dniach padło zapewnienie przedstawicieli władz Australii o osiągnięciu zerowej emisji netto gazów cieplarnianych do 2050r. Natomiast Indie zadeklarowały neutralność klimatyczną do 2070r.

Przypominamy, że Indie są trzecim największym emitentem dwutlenku węgla na świecie.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.