Na mapie

Geoportal ortofotomapa - zweryfikuj granice swojej działki

Monika Byś
2022-01-03
~4 min
Post zaktualizowany: 2024-02-15
Głosów: 33, średnia ocen: 4.9
Geoportal ortofotomapa

Ortofotomapa to mapa fotograficzna, która stanowi rastrowy obraz powierzchni terenu. Obraz ten powstaje w skutek przetworzenia zdjęć lotniczych lub satelitarnych. Na ortomapie można bez przeszkód wykonywać pomiary powierzchni, czy odległości z dużą precyzją. W Geoportalu Krajowym Na Mapie wygenerujesz ortofotomapy dowolnej działki i najbliższej okolicy, dzięki którym porównasz stan zagospodarowania terenu na przestrzeni wielu lat. Ponadto sprawdzisz parametry geometryczne działki i najważniejsze informacje z EGiB.

 • Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i pobierz ortofotomapy dla swojej działki.
 • Ortofotomapy stosuje się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest precyzyjne i dokładne rozpoznanie terenu. Głównymi nurtami ich wykorzystania są mapy na potrzeby inżynierii lądowej i mapy wykorzystywane przy analizie środowiska.

Zweryfikuj granice swojej działki w Geoportalu Krajowym Na Mapie

Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i sprawdź, jak kształtują się granice twojej działki na przestrzeni lat. Pozyskaj raport archiwalnych zdjęć lotniczych dla dowolnej działki lub najbliższej okolicy. Raport archiwalnych ortofotomap przedstawia wybraną działkę lub wiele działek, na tle zdjęć lotniczych wykonanych w różnych latach. 

Raport archiwalnych zdjęć lotniczych bazuje na danych udostępnionych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w postaci ortofotomapy. Nasz zespół przetworzył je następnie w taki sposób, aby zapewnić Ci ich jak najlepszą wizualizacje w postaci raportu w formacie pdf, który otrzymasz na wskazany adres e-mail. 

Budowa Zakopianki na archiwalnych ortofotomapach, Geoportal Krajowy Na Mapie
Budowa Zakopianki na archiwalnych ortofotomapach, Geoportal Krajowy Na Mapie

Jak pobrać ortofotomapy?

 • Wejdź na stronę geoportal-krajowy.pl, a następnie kliknij przycisk "Przejdź do mapy"
 • Wyszukaj interesujące cię miejsce. Możesz skorzystać z wyszukiwarek działek i adresów lub przybliżyć się w widoku mapy. Klikając na ikonę warstw łatwo zmienisz wyświetlaną mapę.
 • Wybierz na pasku narzędziowym: "Archiwalne zdjęcia lotnicze" (1).
 • Wskaż miejsce (2). Kliknij w działkę na mapie lub skorzystaj z dostępnych narzędzi wyboru terenu na mapie (3).
 • Uzupełnij formularz, a następnie wybierz interesujące cię lata wykonania zdjęć lotniczych (4). Podaj adres e-mail, na który nasz automat wyśle twój raport (5). Zaakceptuj wymagane zgody, a potem kliknij przycisk "Opłać raport: 39 zł".
 • Dokonaj opłaty on-line, po kilku minutach wygeneruje się raport.
Pobierz ortofotomapy, Geoportal Na Mapie
Pobierz ortofotomapy, Geoportal Na Mapie
 • Teraz zostaniesz przeniesiony/a na stronę raportu, a po wygenerowaniu raportu aktywuje się przycisk "Pobierz raport".

Instrukcja krok po kroku dostępna jest również w filmie na platformie youtube.com:

Raport satelitarny w Geoportalu Na Mapie

Jeśli chcesz ocenić zmiany w zagospodarowaniu terenu na wybranym obszarze powstałe w krótkich odstępach czasu, skorzystaj z "Raportu satelitarnego" dostępnego w Geoportalu Na Mapie

POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT ZDJĘĆ SATELITARNYCH

Wszystkie udostępnione satelitarne zajęcia działki obarczone są datą i godziną wykonania. Ich rozdzielczość wynosi 10x10 metrów, więc są przeznaczone do analizy większych obszarów. Przydatne są zwłaszcza do monitorowania zmian wynikających z inwestycji liniowych, takich jak budowa dróg lub linii kolejowych. Proces pobierania raportu zajmuje zaledwie 5 minut.

Dowiedz się więcej:

Po co sprawdzać wymiary i granice działki?

Wymiary działki budowlanej są istotne dla samego posadowienia budynku i innych obiektów budowlanych. Jeśli Twoja działka jest wąska, możesz mieć problem z rozmieszczeniem na niej obiektów.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2017 poz. 2285) budynek na działce budowlanej należy sytuować od granicy działki w odległości nie mniejszej niż 4 m w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy i 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien lub drzwi w stronę granicy (1,5 m, jeżeli dopuszcza to MPZP).

Odległość od granicy działki
Odległość od granicy działki

Jeśli dopiero planujesz zakup działki budowlanej, sprawdzenie wymiarów działki już na wczesnym etapie weryfikacji może bardzo uprościć Ci decyzję o jej zakupie.

Sprawdź bufor od granicy działki 

Chcesz sprawdzić odległość od granicy działki? Zastanawiasz się, ile miejsca zostało na budowę domu po uwzględnieniu minimalnych odległości od granicy? Skorzystaj z narzędzia "Pokaż bufor" dostępnego w Geoportalu Krajowym Na Mapie i sprawdź zaktualizowane wymiary działki. 

Geoportal Krajowy Na Mapie prezentuje narzędzie, dzięki któremu za darmo sprawdzisz bufor od granicy działki według własnych wytycznych. 

 • KROK 1: Przejdź na stronę Na Mapie: https://geoportal-krajowy.pl a następnie przejdź do mapy;
 • KROK 2: Wyszukaj działkę, która Cię interesuje za pomocą wyszukiwarki lub zbliż się do widoku mapy i wybierz działkę, klikając w jej pole (Jeśli nie widzisz granic działki, zmień warstwę mapy na “działki”);
 • KROK 3: Po lewej stronie otworzy się okno “Informacje o wybranej działce”. Wybierz "Pokaż więcej"
 • KROK 4: Przejdź do pola “Bufor” i ustaw dowolny bufor wewnętrzny wpisując np. “3” lub zewnętrzny wpisując “-3”. 
Ustaw bufor od wybranej działki, Na Mapie
Ustaw bufor od wybranej działki, Na Mapie

Kiedy potrzebujemy sprawdzić granice działki?

Granice działki warto sprawdzić kiedy planujemy prace budowlane na naszej posesji. Odpowiednia odległość od granicy działki nie obowiązuje Cię wyłącznie podczas budowy domu. Wytyczne minimalnych odległości od granicy działki dotyczą również altan, garaży, czy studni. Odległości od granic działki regulowane są prawem budowlanym.

Granice działki będą również potrzebne jeśli planujesz budowę ogrodzenia. W tym celu ustala się tzw. linię graniczną. Planując ogrodzenie pomiędzy dwiema sąsiadującymi działkami linia graniczna - wyznaczająca linię budowy ogrodzenia powinna przebiegać w połowie z jednej strony naszej działki, natomiast druga połowa na działce sąsiada.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.