Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Geoportal ortofotomapa - zweryfikuj granice swojej działki

Głosów: 8, średnia ocen: 4.8
mock

Ortofotomapa to tak naprawdę mapa fotograficzna, która stanowi pewien rastrowy obraz powierzchni terenu. Obraz ten powstaje w skutek przetworzenia zdjęć lotniczych lub satelitarnych celem otrzymania obrazu w rzucie prostopadłym do fotografowanej płaszczyzny. Na tak przygotowanej mapie można bez przeszkód wykonywać pomiary powierzchni czy odległości z dużą precyzją. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Od teraz Geoportal ortofotomapa OnGeo.pl dostarczy Ci informacji o granicach i numerach działek ewidencyjnych w Polsce. Jeśli chcesz sprawdzić, gdzie leży granica Twojej działki, wejdź na OnGeo.pl i zdiagnozuj działkę samodzielnie nie wychodząc z domu.

  • Granice działki warto sprawdzić kiedy planujemy prace budowlane na naszej posesji. Odpowiednia odległość od granicy działki nie obowiązuje Cię wyłącznie podczas budowy domu.
  • Geoportal ortofotomapa w Raporcie o Terenie jest aktualizowana cyklicznie na bazie zdjęć satelitarnych i lotniczych.
  • Pobierz raport o działce i poznaj potencjał swojej działki. Samodzielnie zweryfikuj czy działka nie posiada ukrytych wad i zagrożeń.

Wymiary i granice działki – po co sprawdzać?

Wymiary działki budowlanej są istotne dla samego posadowienia budynku i innych obiektów budowlanych. Jeśli Twoja działka jest wąska, możesz mieć problem z rozmieszczeniem na niej obiektów.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2017 poz. 2285) budynek na działce budowlanej należy sytuować od granicy działki w odległości nie mniejszej niż 4 m w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy i 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien lub drzwi w stronę granicy (1,5 m, jeżeli dopuszcza to MPZP).

Odległość od granicy działki

Jeśli dopiero planujesz zakup działki budowlanej, sprawdzenie wymiarów działki już na wczesnym etapie weryfikacji może bardzo uprościć Ci decyzję o jej zakupie.

Kiedy potrzebujemy sprawdzić granice działki?

Granice działki warto sprawdzić kiedy planujemy prace budowlane na naszej posesji. Odpowiednia odległość od granicy działki nie obowiązuje Cię wyłącznie podczas budowy domu. Wytyczne minimalnych odległości od granicy działki dotyczą również altan, garaży, czy studni. Odległości od granic działki regulowane są prawem budowlanym.

Polecamy wpis: Budowa przy granicy działki - o czym należy pamiętać?

Granice działki będą również potrzebne jeśli planujesz budowę ogrodzenia. W tym celu ustala się tzw. linię graniczną. Planując ogrodzenie pomiędzy dwiema sąsiadującymi działkami linia graniczna - wyznaczająca linię budowy ogrodzenia powinna przebiegać w połowie z jednej strony naszej działki, natomiast druga połowa na działce sąsiada.

Polecamy wpis:  Budowa ogrodzenia – przepisy i sąsiedzi

We wstępie do artykułu zaznaczyliśmy, że Geoportal ortofotomapa OnGeo.pl posiada dane o aktualnych granicach działek ewidencyjnych. Dowiedz się zatem jak sprawdzić dane i co możesz zyskać!

Geoportal ortofotomapa - jak sprawdzić granice i numery dowolnej działki?

Geoportal OnGeo.pl udostępnia Raport o Terenie, który jest kompleksową informacją o dowolnej działce znajdującej się na terenie kraju. Raport o działce pozwoli Ci poznać potencjał Twojej działki, dzięki czemu samodzielnie zweryfikujesz czy działka nie posiada ukrytych wad i zagrożeń, co uchroni Cię przed niekorzystną inwestycją.

W Geoportalu OnGeo.pl możesz dowolnie przeglądać mapę ortomapa, wystarczy, że…

  • Wejdziesz na stronę OnGeo.pl w zakładce Raporty o Terenie OnGeo -> tutaj
  • Wyszukasz i wybierzesz swoją działkę. Możesz tego dokonać na trzy sposoby:

Użyj pola wyszukiwarki. Wyszukaj działkę po adresie lub po numerze. Poniżej pola wyszukiwarki pojawi się lista podpowiedzi z działkami, które pasują do Twojego zapytania.

Raport o Terenie. Wyszukaj raport o terenie za pomocą pola wyszukiwarki

Wskaż na mapie. Możesz przenieść się na część mapy, a następnie wskazać kursorem myszki interesującą Cię działkę. Po prawej stronie mapy znajdziesz narzędzia pomagające w nawigacji mapą (przybliżaniu i oddalaniu skali mapy oraz miarkę – narzędzie mierzące odległości)

Raport o Terenie. Wyszukaj raport o terenie za pomocą wskazania na mapie
Raport o działce. Wyszukaj raport o terenie za pomocą wskazania na mapie

Narysuj na mapie. Możesz przenieść się na część mapy, a następnie wskazać kursorem myszki interesującą Cię lokalizację działki. Następnie poprzez klikanie i zaznaczanie kolejno punktów zawężających obszar swojego zainteresowania, zostanie zaznaczony wybrany przez Ciebie obszar działki. Po prawej stronie mapy znajdziesz narzędzia pomagające w nawigacji mapą (przybliżaniu i oddalaniu skali mapy oraz miarkę – narzędzie mierzące odległości)

Raport o działce. Wyszukaj raport o terenie za pomocą opcji narysuj

W prawym dolnym rogu pojawi się przycisk satelita - do przełączenia widoku mapy standardowej na ortomapę. Wybierz go i przeglądaj obszary z wykorzystaniem ortofotomapy.

Przełącz mapę standardową na ortofotomapę
Ortofotomapa w Geoportalu OnGeo.pl

Geoportal ortofotomapa - jak sprawdzić wymiary działki?

Po wybraniu działki, która Cię interesuje wybierz cechy terenu, które chciałbyś pobrać dla swojej działki. Ortofotomapa jest stałym elementem Raportu o Terenie i znajduje się w zakładce Położenie terenu - Dane o charakterze katastralnym.

  • Opłacić Raport o Terenie. Pamiętaj, że sam wybierasz za co płacisz.

W Raporcie o działce masz możliwość wyłączenia pozostałych tematów, co spowoduje, że cena będzie niższa.

  • Gotowy Raport o Terenie otrzymasz na wskazany adres mailowy.

W Raportach o Terenie otrzymasz szczegółowy opis zebrany w tabeli dotyczący powierzchni i obwodu działki, długości i szerokości nieruchomości oraz poznasz jej współczynnik kształtu.

Ortofotomapa geoportal jest aktualizowana cyklicznie na bazie zdjęć satelitarnych i lotniczych.

Poniżej prezentujemy jak wygląda fragment Raportu o terenie z ortofotomapą.

Fragment Raportu o działce OnGeo. Ortofotomapa działki ewidencyjnej

Monika Ojczyk

Analityk rynku nieruchomości, geodetka, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły