Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Geoportal ortofotomapa - zweryfikuj granice swojej działki

Głosów: 9, średnia ocen: 4.8
mock

Ortofotomapa to mapa fotograficzna, która stanowi rastrowy obraz powierzchni terenu. Obraz ten powstaje w skutek przetworzenia zdjęć lotniczych lub satelitarnych. Na ortomapie można bez przeszkód wykonywać pomiary powierzchni, czy odległości z dużą precyzją. W Geoportalu Krajowym Na Mapie wygenerujesz ortofotomapy dowolnej działki i najbliższej okolicy, dzięki którym porównasz stan zagospodarowania terenu na przestrzeni wielu lat. Ponadto sprawdzisz parametry geometryczne działki i najważniejsze informacje z EGiB.

  • Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i pobierz za 29 zł ortofotomapy dla swojej działki.
  • Ortofotomapy stosuje się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest precyzyjne i dokładne rozpoznanie terenu. Głównymi nurtami ich wykorzystania są mapy na potrzeby inżynierii lądowej i mapy wykorzystywane przy analizie środowiska.

Zweryfikuj granice swojej działki w Geoportalu Krajowym Na Mapie

Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i sprawdź, jak kształtują się granice twojej działki na przestrzeni lat. Pozyskaj raport archiwalnych zdjęć lotniczych dla dowolnej działki lub najbliższej okolicy. Raport archiwalnych ortofotomap przedstawia wybraną działkę lub wiele działek, na tle zdjęć lotniczych wykonanych w różnych latach. 

Raport archiwalnych zdjęć lotniczych bazuje na danych udostępnionych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w postaci ortofotomapy. Nasz zespół przetworzył je następnie w taki sposób, aby zapewnić Ci ich jak najlepszą wizualizacje w postaci raportu w formacie pdf, który otrzymasz na wskazany adres e-mail. 

Budowa Zakopianki na archiwalnych ortofotomapach, Geoportal Krajowy Na Mapie
Budowa Zakopianki na archiwalnych ortofotomapach, Geoportal Krajowy Na Mapie

Jak pobrać ortofotomapy?

  • Wejdź na stronę geoportal-krajowy.pl, a następnie kliknij przycisk "Przejdź do mapy"
  • Wyszukaj interesujące cię miejsce. Możesz skorzystać z wyszukiwarek działek i adresów lub przybliżyć się w widoku mapy. Klikając na ikonę warstw łatwo zmienisz wyświetlaną mapę.
  • Wybierz na pasku narzędziowym: "Archiwalne zdjęcia lotnicze" (1).
  • Wskaż miejsce (2). Kliknij w działkę na mapie lub skorzystaj z dostępnych narzędzi wyboru terenu na mapie (3).
  • Uzupełnij formularz, a następnie wybierz interesujące cię lata wykonania zdjęć lotniczych (4). Podaj adres e-mail, na który nasz automat wyśle twój raport (5). Zaakceptuj wymagane zgody, a potem kliknij przycisk "Opłać raport: 29 zł".
  • Dokonaj opłaty on-line, po kilku minutach wygeneruje się raport.
Pobierz ortofotomapy, Geoportal Na Mapie
Pobierz ortofotomapy, Geoportal Na Mapie
  • Teraz zostaniesz przeniesiony/a na stronę raportu, a po wygenerowaniu raportu aktywuje się przycisk "Pobierz raport".

Instrukcja krok po kroku dostępna jest również w filmie na platformie youtube.com:

Po co sprawdzać wymiary i granice działki?

Wymiary działki budowlanej są istotne dla samego posadowienia budynku i innych obiektów budowlanych. Jeśli Twoja działka jest wąska, możesz mieć problem z rozmieszczeniem na niej obiektów.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2017 poz. 2285) budynek na działce budowlanej należy sytuować od granicy działki w odległości nie mniejszej niż 4 m w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy i 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien lub drzwi w stronę granicy (1,5 m, jeżeli dopuszcza to MPZP).

Odległość od granicy działki
Odległość od granicy działki

Jeśli dopiero planujesz zakup działki budowlanej, sprawdzenie wymiarów działki już na wczesnym etapie weryfikacji może bardzo uprościć Ci decyzję o jej zakupie.

Kiedy potrzebujemy sprawdzić granice działki?

Granice działki warto sprawdzić kiedy planujemy prace budowlane na naszej posesji. Odpowiednia odległość od granicy działki nie obowiązuje Cię wyłącznie podczas budowy domu. Wytyczne minimalnych odległości od granicy działki dotyczą również altan, garaży, czy studni. Odległości od granic działki regulowane są prawem budowlanym.

Granice działki będą również potrzebne jeśli planujesz budowę ogrodzenia. W tym celu ustala się tzw. linię graniczną. Planując ogrodzenie pomiędzy dwiema sąsiadującymi działkami linia graniczna - wyznaczająca linię budowy ogrodzenia powinna przebiegać w połowie z jednej strony naszej działki, natomiast druga połowa na działce sąsiada.

Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)

Brak