News

Fala odmów przyłączeń do sieci energetycznej

Monika Byś
2023-07-21
~2 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
fala odmów przyłączeń do sieci energetycznej

Fotowoltaika odnotowuje rekordową produkcję, jednak coraz więcej Polaków spotyka trudności z przyłączeniem nowych instalacji do sieci. Obawy co do przyszłości są uzasadnione, ponieważ firmy energetyczne walczą roszczenie prawa do odmowy. Eksperci uważają, że to ogranicza rozwój odnawialnych źródeł energii.

  • W Polsce mamy już 1,3 mln przydomowych instalacji fotowoltaicznych, a produkcja prądu ze słońca rośnie
  • prawo zabrania wydawania odmów przyłączenia dla instalacji poniżej 50 kW, co nie podoba się dystrybutorom
  • W latach 2021-2022 Urząd Regulacji Energetyki otrzymał prawie 11 tys. powiadomień o odmowach przyłączenia obiektów do sieci. Większość dotyczyła instalacji OZE.
  • Wzrastająca liczba odmów przyłączenia OZE może utrudnić dalszy rozwój sektora

W Polsce mamy już 1,3 mln przydomowych instalacji fotowoltaicznych, a produkcja prądu ze słońca rośnie. Problem odmowy przyłączenie na razie dotyczy głównie instalacji powyżej 50 kW, które wymagają pozwolenia na budowę.

Fala odmów przyłączeń do sieci energetycznej

Z informacji Ministerstwa Klimatu wynika, że w tym roku ok. 60-80 proc. takich wniosków jest odrzucanych. W latach 2021-2022 Urząd Regulacji Energetyki otrzymał prawie 11 tys. powiadomień o odmowach przyłączenia obiektów do sieci, z czego blisko 9,4 tys. to instalacje OZE.

Póki co prawo zabrania wydawania odmów przyłączenia dla instalacji poniżej 50 kW, co nie podoba się dystrybutorom. Eksperci uważają, że blokowanie rozwoju OZE poprzez odmowy przyłączeń to zły kierunek. Zamiast tego, powinno się skupić na zwiększeniu elastyczności sieci i promocji współdzielenia energii.

Brak modernizacji sieci jest głównym problemem

Wzrastająca liczba odmów przyłączenia OZE może utrudnić dalszy rozwój sektora. Ekspertka uważa, że dalszy rozwój fotowoltaiki będzie ograniczony przez nowe ustawy dotyczące planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz zmiany ustawy Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zgodnie z nią nie będzie można instalować fotowoltaiki na gruntach rolnych klasy I-III oraz gruntach leśnych, a także na użytkach rolnych klasy IV, jeśli taki zapis nie pojawi się w planie miejscowym.

Źródło: money.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.