Analiza inwestycji

Duża działka w strefie wokół turbin wiatrowych na sprzedaż. Uważaj!

Monika Byś
2023-01-24
~4 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
działka w strefie wokół turbin wiatrowych na sprzedaż

Na popularnym portalu nieruchomościowym znaleźliśmy działkę na sprzedaż w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej. Działka ma powierzchnię prawie 2 ha, a na niej znajduje się już dom z lat 60. XX wieku oraz dwa budynki gospodarcze. Okolica jest dość atrakcyjna, nieruchomość znajduje się częściowo na terenie objętym planem miejscowym, a za budynkiem znajduje się zielony zagajnik - co może być nie tak? Sprawdziliśmy działkę w OnGeo.pl i okazało się, że wspomniana działka znajduje się w części w strefie wokół turbin wiatrowych. Takie położenie nieruchomości znacznie ogranicza jej możliwości zabudowy.

 • Zdiagnozowaliśmy dużą, 2 ha. działkę koło Rymanowa. Okazało się, że działka na sprzedaż znajduje się w pobliżu turbin wiatrowych, a w odległości 100 m od działki powstanie farma fotowotaiczna. 
 • Diagnoza działki była możliwa dzięki OnGeo.pl.

Wspomniana działka znajduje się w Sieniawie przy ul. Długiej w gminie Rymanów w województwie podkarpackim [zobacz lokalizację na mapie]. Z opisu nieruchomości podanego w ogłoszeniu oraz z załączonych zdjęć możemy dowiedzieć się, że:

 • Łączna powierzchnia działek ma 1,97 ha;
 • Działka jest w kształcie prostokąta o wymiarach: 25 x 656 x 34,5 x 652 [m];
 • Działka w części objęta jest MPZP z przeznaczeniem na zabudowę usługową (od drogi głównej) oraz mieszkaniową jednorodzinną wolnostojącą. Natomiast pozostała część działki nie ma MPZP;
 • Zjazd na posesję z publicznej drogi asfaltowej;
 • Działka jest uzbrojona. Na działce z domem jest: prąd, gaz, woda ze studni, a kanalizacja jest przy drodze głównej;
 • Na działce znajduje się murowany dom z lat 60. XX wieku, który wymaga gruntownego remontu, a także dwa budynki gospodarcze.

Wygenerowaliśmy Raport o terenie OnGeo.pl i sprawdziliśmy, czy w istocie nie ma przeszkód do wykorzystania działki na cele budowlane.

Link do ogłoszenia: https://www.domiporta.pl/nieruchomosci/sprzedam-dom-sieniawa-dluga-19700m2/154091974

Zobacz również inne diagnozy działek z ogłoszeń sprzedaży: https://blog.ongeo.pl/tag/ogloszenia-sprzedazy

Sprawdziliśmy wady i uciążliwości działki na sprzedaż

W celu diagnozy działki przed zakupem, wygenerowaliśmy Raport o terenie, aby sprawdzić, czy wybrana nieruchomość posiada wady, ograniczenia formalno-prawne, uciążliwości lub zagrożenia. Cała diagnoza trwała zaledwie 5 minut i kosztowała nie więcej niż zakupy w supermarkecie. Oto wyniki:

Nieruchomość na sprzedaż składa się z 5 różnych działek oznaczonych numerami: 42/1, 42/3, 42/4, 42/5, 42/6. Największa działka ma 10 537 metrów kwadratowych i to właśnie na niej znajdują się zabudowania - dom i budynki gospodarcze. Najmniejsza natomiast ma 1 264 metry kw.

Działka na sprzedaż w woj. podkarpackim, 2 ha
Działka na sprzedaż w woj. podkarpackim, 2 ha, źródło: OnGeo.pl

Nieruchomość jest tak duża, że przyszły właściciel prawdopodobnie pomyśli o podzieleniu jej na mniejsze działki budowlane według własnych preferencji lub sprzedaży wydzielonych działek pod budowę domu. Niestety pierwszą przeszkodą, na jaką musi zwrócić uwagę jest brak dostępu do drogi publicznej działek za domem. Warto mieć na uwadze, że jeśli nabywca zechce sprzedać część ziemi, będzie musiał:

 1. Wydzielić drogę wewnętrzną na swojej posesji
  Pamiętaj, że szerokość jezdni stanowiącej dojazd nie może być mniejsza niż 3 m. Oznacza to, że obecna szerokość działki zmieni się z 24 m do 21 m, a to już ogranicza możliwości zabudowy.
  Dowiedz się więcej: Warunki usytuowania budynku na działce
 2. Ustanowić służebność drogi koniecznej
  Dowiedz się więcej: Służebność drogi koniecznej

Należy również zwrócić uwagę, że w okolicy działki (96 m od granicy działki) w przyszłości powstanie farma fotowoltaiczna. Data wydanej decyzji to 05.12.2022 r.

W sąsiedztwie działki na sprzedaż powstanie farma fotowoltaiczna, źródło: Raport o terenie
W sąsiedztwie działki na sprzedaż powstanie farma fotowoltaiczna, źródło: Raport o terenie 

Duża działka w strefie wokół turbin wiatrowych na sprzedaż

Największy problem stanowi jednak bliska odległość działki od strefy ochronnej wokół turbin wiatrowych. Działki niezabudowane, czyli te za domem, znajdują się w strefie ochronnej. Osoby, które chciałyby wybudować dom na tym terenie najprawdopodobniej otrzymają negatywną decyzję o warunkach zabudowy.

Działka na sprzedaż w sąsiedztwie turbiny wiatrowej, źródło: Raport o terenie 

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.