Porady OnGeo

Dom z dachem dwuspadowym czy czterospadowym

Paulina Multan
2021-07-07
~6 min
Post zaktualizowany: 2022-04-25
Głosów: 24, średnia ocen: 5
Dom z dachem dwuspadowym czy czterospadowym? Zalety i wady

Rodzajów dachów jest wiele. To, jaki ostatecznie wybierzemy, będzie mocno wpływało na wgląd ostateczny naszego domu. Warto więc rozważyć, jakie mamy możliwości. Dom z dachem dwuspadowym czy czterospadowym - jaki wybrać. A może jeszcze inny?

  • Dom z dachem dwuspadowym - najczęściej wykorzystywany przez Polaków. Ceniony za prostotę i solidność konstrukcji oraz koszt wykonania. Trudność może sprawić w domach o rozpiętości mniejszej niż 11 metrów, wówczas wymaga dodatkowych elementów podporowych.
  • Dach czterospadowy w zależności od brył domu może być namiotowy lub kopertowy. Cechuje się stabilną konstrukcją, podobnie jak dach dwuspadowy. Wadą mogą być większe ograniczenia w aranżacji poddasza niż w przypadku dachu dwuspadowego.
  • Dokumenty takie jak MPZP lub decyzja o warunkach zabudowy, mogą określać wymagania co do konstrukcji, kolory, czy nachylenia dachu. Zanim kupisz projekt domu, sprawdź wytyczne.

Dach płaski lub spadzisty

W ostatnich latach, nowoczesne formy budynków jednorodzinnych skłaniają się ku rezygnacji z dachu spadowego na rzecz dachu płaskiego. Nie są to jednak formy przypominające zabudowania z czasów PRL-u. Najpopularniejszymi dachami jednak nadal są dachy spadziste – głównie o nachyleniu 35-45 stopni. Ważne jest, że w przypadku poddasza użytkowego, wymagany jest kąt nachylenia połaci większy niż 30 stopni oraz istotna jest wysokość ścianki kolankowej.

Dom z dachem dwuspadowym

Najczęściej spotykany na polskich domach. Posiada 2 połacie dachu, które mogą być symetryczne lub nie. Połacie niesymetryczne mogą mieć różne powierzchnie i stopień nachylenia, a koszty budowlane, dzięki dosyć prostej strukturze nie są wysokie. Ze względu na niewielką powierzchnię i prostą formę, zalicza się do ekonomicznych rozwiązań. Prostota formy sprawia, że powinien on wkomponować się w każde otoczenie, oraz pasować do większości stylów, w jakich projektowany jest dom. Ze względu na nachylenie, dobrze też radzi sobie z odprowadzaniem wody i usuwaniem śniegu. Jeśli to Cię jeszcze nie przekonuje, dorzucimy kolejny argument – ten rodzaj dachu nie sprawi większego problemu z zaadaptowaniem go na poddasze, gdyż nie występują duże straty na powierzchni użytkowej.

Dach dwuspadowy
Dach dwuspadowy

Pomimo wielu zalet jakie ma dach dwuspadowy, odnajdziemy w nim także kilka wad. Przede wszystkim kwestia prostoty. Wielbiciele złożonych efektownych form będą zawiedzeni, gdyż ten dach raczej nie wzbudzi zachwytu. Z technicznych kwestii możemy także wskazać na konieczność wzmacniania konstrukcji przez słupy podporowe, w sytuacji gdy szerokość dachu jest mniejsza niż 11 metrów. Dodatkowych elementów konstrukcji nie należy obawiać się ze względu na wzrost kosztów, ale z uwagi na wystąpienie dodatkowych barier w powierzchni użytkowej poddasza.

Dom z dachem czterospadowym

Wśród nich wyróżniamy dwie wersje: kopertowy i namiotowy. Dach namiotowy możemy spotkać na domach o rzucie kwadratowym, a poznamy go po charakterystycznych czterech połaciach w kształcie trójkątów. Trójkąty te zbiegają się do jednego punktu. Z kolei dach kopertowy to taki, którego dwie połacie są w kształcie trapezów, a dwie kolejne są trójkątami. Takie dachy są budowane na domach na rzucie prostokąta.

Dach czterospadowy
Dach czterospadowy

Dachy czterospadowe cechują się wytrzymałą konstrukcją. Anomalia pogodowe, silne wiatry czy opady nie powinny im zaszkodzić, gdyż są odporne na tego typu zjawiska. Są także bardzo estetyczne, na co zwrócą uwagę osoby dla których kwestie wizualne są równie ważne jak wytrzymałość. Do wad zaliczymy z pewnością ograniczenia w adaptacji poddasza, ponieważ dachy te mają ograniczoną powierzchnię użytkową. W takim przypadku rozwiązaniem jest zwiększenie kątów nachylenia połaci. Kolejną wadą jest kosz, który jest większy niż w przypadku dachu dwuspadowego. Wynika to z bardziej skomplikowanej konstrukcji, większej liczby elementów skośnych, konieczności wykonania więcej cięć i obróbki elementów.

Dach płaski

Dach płaski wcale nie jest całkiem płaski. Minimalny spad musi być zachowany choćby z tego względu, aby woda z opadów nie zalegała i mogła swobodnie spływać. W tego typu pokryciach stosuje się nachylenie w zakresie 2-15%.

Ogród na dachu? Czemu nie! Mając małą działkę i wybierając dach płaski, można rozważyć zaaranżowanie dachu na taras czy ogród. Takie rozwiązania są wykorzystywane w budynkach usługowych czy zabudowie mieszkaniowej, wielorodzinnej, czemu nie przenieść jej więc do domów jednorodzinnych?

Dodatkowo w przypadku poddasza użytkowego, nie tracimy powierzchni na skosy, z którymi trzeba sobie radzić w przypadku zwiększenia nachylenia dachu. Wobec tego nie napotykamy na ograniczenia w umeblowaniu tej przestrzeni.

Dodatkowo dzięki dosyć nieskomplikowanej konstrukcji, koszt budowy takiego dachu jest na pewno niższy, niż w przypadku dachów o zróżnicowanej formie.

Dach jednospadowy

Dach jednospadowy
Dach jednospadowy

Taki dach ma jedną połać dachu. Najczęściej  stosowany na dobudówkach lub na długich i wąskich budynkach. Różnica między tym dachem, a dachem płaskim jest stopień nachylanie połaci. Dzięki takiemu dachowi mamy dużo swobody podczas aranżowania powierzchni poddasza.

A może dach wielospadowy?

Dach o najbardziej złożonej konstrukcji. Z tego też powodu, należy szczególnie zwrócić uwagę na zapisy warunków zabudowy lub planu miejscowego, gdyż może się okazać, że tak złożonej formy nie będziemy mogli użyć. W takich dachach należy przemyśleć kwestię zagospodarowania poddasza. Im więcej skosów, tym trudniej będzie nam je zaadaptować.

Dach wielospadowy
Dach wielospadowy

Połacie mogą mieć różną formę, od trójkątów, trapezów, po prostokąty. Dzięki temu mogą przybierać naprawdę oryginalną formę. Co istotne, ten rodzaj dachu sprawdzi się w budynkach o większej powierzchni. Wadą tego rozwiązania jest na pierwszym miejscu koszt wykonania, który odbiega od kosztu wykonania dachu dwuspadowego. Ze skomplikowaną formą wiąże się także trudność w wykonaniu, ewentualne ryzyko zalegania śniegu w zimie, czy ryzyko przeciekania (ze względu na wiele załamań). Dlatego bardzo istotnym jest odpowiednia izolacja. Do zalet należy na pewno zaliczyć kwestie estetyczne. Taka forma nada charakteru budynkowi i urozmaici otoczenie.

MPZP a kształt dachu

Czy wiesz, że dokument miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może narzucić Ci na przykład w jakim kształcie powinien być dach Twojego budynku, a nawet dookreślić jego rodzaj i kolor pokrycia? To właśnie miejscowe plany wyznaczają kierunki kształtowania nowej zabudowy w odniesieniu do obiektów już istniejących. A celem wytycznych, jest dbanie o ład przestrzenny i spójność.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, koniecznie przeczytaj Jak sprawdzić MPZP dla działki? Zobacz jakie są możliwości! Dowiedz się czy można składać uwagi do planu zagospodarowania przestrzennego oraz sprawdź jak zmienić plan miejscowy

Informację o tym, czy na Twojej działce obowiązuje MPZP, możesz w prosty sposób znaleźć w Geoportalu OnGeo.pl. Wystarczy że wygenerujesz Raport o Terenie OnGeo. Wejdź i pobierz MPZP dla działki 

A co jeśli dla Twojej działki nie jest wydany miejscowy plan? Wówczas pozostają warunki zabudowy. Przed przystąpieniem do realizacji inwestycji musisz uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu – w niej również możesz odnaleźć wymagania dotyczące formy dachu.

W jakim zakresie dokumenty planistyczne (MPZP lub warunki) mogą wyznaczać kierunki zabudowy naszego domu?

W dokumentach takich jak MPZP lub decyzja o warunkach zabudowy może być określone jaki kształt ma mieć dach, czy ma być płaski czy stromy, czy wskazywać jakie powinien mieć nachylenie. Możemy mieć takie odgórne wytyczne wobec wysokości kalenicy, rodzaju pokrycia czy kolorystyki.

Raport OnGeo - zdiagnozuj swoją działkę

Sprawdź, czy Twoja działka leży na terenie zalewowym, osuwisku i czy ma inne ograniczenia. Czy Twoja działka kryje wstrząsające niespodzianki? Dowiedz się dzięki OnGeo. Charakterystyka terenu. Dane o zagrożeniach. Ocena ryzyka inwestycji. Porównanie ofert.

Avatar: Paulina Multan
Paulina Multan

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl